ulepene CD

Príspevok v téme: ulepene CD
joni_

Ahoj, mam taky problem, ze vcera mi normalne hralo CD cez pocitac. A dnes ho neslo nacitat tak som ho vytiahla a na spodnej strane som nasla akoby skrabance. Ale zistila som, ze nie su to skrabance ale daco tuhe lepave akoby rozprsknute od stredu k okrajom, nejde to dole, len sa to rozmazava. Pozrela som aj ine CD, co som mala predtym v pocitaci a tiez su v strede akoby ulepene, ale zatial len v tom plastovom kruzku v strede, takze ich precita normalne. Len netusim co sa stalo, ci vobec vkladat do pocitaca este nejake CD, nech mi ho tiez neskazi. Mate taku skusenost, cim to moze byt?

AdamKrt

10 rokov ? To uz mozno aj svaby tam maju druhy domov... :)

Za cca 20-24 EUR uz mas novu a rychlejsiu mechaniku, co cita aj nove formaty. Ano, mechanika sa da vycistit, ale zaplatis za to viac ako za novu a vysledok je neisty.

Ked si to budes robit sama, da sa to tiez, ale musis si kupit trebars isoprophyl alkohol, ak tam budes cistit cocku. Naviac ju mozes poskrabat, alebo bude potrebne mechaniku este nakalibrovat. Tiez som za rozne opravy, ci setrenie, ale tu to nema vyznam. To neni len o vyutierani nejakej mastnoty...

joni_

dik za radu, mozno to bude z tej mechaniky, vazelina?? aj ked teda vravis, ze by to malo ist dole, ale nejde
ta mechanika ma uz cca. 10 rokov, tak mozno uz treba vymenit, alebo by sa dala nejak vycistit?
pozeram ze je to aj na dalsich asi troch CD co som v poslednom case pouzivala v pocitaci...

AdamKrt

Daj si v nejakom pocitacovom obchode vymenit napalovaciu mechaniku za novu. Dnes to stoji par korun. Ak sa da pouzit este to CD, tak skus v starej mechanike urobit si kopiu na harddisk do suboru. CD potom mozes vyhodit.

V mechanike je lubrikant - zvacsa vazelina, ktora je na lyzinach. Ak by sa tam dalo moc a uvolnilo sa to, mohlo by sa to nalepit na CD. Ale to ide celkom dobre vyutierat papierovou vreckovkou. Je divne, co tam mas na CD. Skus to ovonat, ze ako to smrdi a zistit, co to je.

Nemohol niekto pouzit med /napr. do caju, alebo natierany na chleba/ a robil to niekde pri CDckach, kvaplo mu tam niekde....

Alebo CD niekde polozene pod ihlicnatym stromom, moze na neho kvapnut zivica. Ta zivica ide dolu velmi zle.... Nemuselo to kvapnut priamo ani na CD. Niekto parkuje povedzme po stromom, alebo prechadza pod nim, kvapne mu na oblecenie zivica. Oblecenim sa da lahko obtriet o CD, ani nevie clovek ako.

joni_

praveze to nejde dole, len sa to rozmaze, a nie je to na tom plaste v strede ale az tam kde su data, na tom duhovom, neviem ako sa tomu hovori ;-)

lost

Da sa ta lepkava hmota nejak zotriet?
Len sa snaz neposkrkat ten plast, lebo pokial viem, tie data su vlastne "za" tym plastom - tam je ta fialova, alebo zelena (ak je to cd) plocha, kde su tie data.
Cize mozno by stacilo nejak to ocistit, ale netusim s cim.

AdamKrt

No neviem... Kolega mal obycajnu fixku, ktora obsahovala alkohol. Popisal nou jedno CD zo strany na popisovanie a zacalo sa to supat dole... :)