Krčné mandle

Príspevok v téme: Krčné mandle
WanRon

Dobrý deň,
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Som poloprofesionálny športovec, ktorý sa plánuje svojou prácou, ktorej venoval roky, živiť.
Prišiel som s prosbou o pomoc k obvodnej lekárke, kde som popísal svoje problémy (zvýšené teploty pohybujúce sa okolo 37-38, nadmerná únava). Ústretová lekárka mi urobila x vyšetrení od štítnej žľazy až po výter z hrdla. Bol som aj na prehliadke u špeciálneho lekára – krčného. Nakoľko sa mi už nejaký ten čas – cca 4 roky vytvárajú v mandliach bielo-žlté čapíky, odporučil mandle vybrať. Po krátkom čase boli výsledky krvi hotové a nič sa nenašlo, všetko bolo v poriadku. Podľa mojej obvodnej za tým môžu byť práve krčné mandle a odporúča mi ich vybrať, ale rozhodnúť sa musím sám. Ja som však ako športovec vystavený väčšiemu riziku, riskujem tým veľmi veľa. Vybratím mandlí sa stanem náchylnejší na choroby, pretože stratím akúkoľvek ochranu. Neviem si predstaviť ako sa moje telo bude brániť novembrovému chladnému počasiu počas nadmernej fyzickej aktivity.
Na jednej strane mi nadmerná únava a zvýšené teploty neprospejú, na druhej strane vybratím mandlí sa môžem s akýmkoľvek namáhavým športom rozlúčiť, nehovoriac o vrcholovej úrovni. Nádchu som mal naposledy azda pred rokom, možno dvoma, ani poriadne nepamätám.
Odporučili by ste mandle aj napriek tom vybrať, alebo skúsiť niečo iné? Iná chirurgická cesta, hoc aj v zahraničí neexistuje?
Fakt neviem ako sa k tomu postaviť. Keby som nepozeral nato, že vonku počas chladného obdobia sa venujem športu, tak si ich dám vybrať, pretože tam hrdlo až tak namáhané nie je. Ale v tomto prípade je to o to horšie.
Vopred ďakujem za rozumnú odpoveď.

mario1987

Zdravim vie mi niekto poradit alebo ma podobnu skusenost?mam vybratu 1 krčnu mandlu druhu mi nechali! ano počujete dobre v tedy robili take k...ny a teraz mam 25 rokov ta mandla co ostala funguje v pohode je zdrava byvam casto chory ale na to kaslat len je strasne velka a objemna krčny hovori že by ju bola skoda vybrat ale mne dostvadi hlavne vnoci mam problemi chrapem zobudzam sa unaveny a a bojim sa aby to nebola zataž na srdce?poradte pomožte plssssssssssss

makro

Zdravim

Ja som mal raz anginu 2 krat do mesiaca od vtedy mam jednu mandlu zvacssenu a v nej mam dieru po hnise ktory sa tam asi tvoril. Ziadna horucka ked uz bola tak max 37.Ale stale som bol unaveny prisiel som z roboty zaspal som na dve hodiny a vecer uz o desiatej zasa mrtvy. Tak som isiel krcnej ci nemam streptokoka. Krcna mi spravila vyter a obvodna krv zaroven aj preventivku. Z krvy zistila,ze mam 100 percentne zdravie ani aslo vysoke nic zelezo vsetko v poriadku. Tyzden na to sa mi zasa nafucala mandla jak svina tak som si nakupil dezinfekciu Florsamil (salvyova tinktura), propolisovu tinkturu a este mam od babky po domacky spravenu tinkturu z alpy a v tom dva tyzdne namocene klinceky (super vec). Zaviedol som si rezim vykloktat slanou vodou hrdlo potom som si dal na spajdu vatu a tu namocil v tinkture (najlepsia z nich asi salviova a ta klincekova) a pekne som si zo spajdlou tu mandlu cistil. po tyzdni mi to preslo no este tyzden som dezinfikoval potom som prestal dezinfikovat uplne a po dvoch tyzdnoch sa mi zasa ta svina trosku zvacssila. Takze zasa deinfikacia zasa pomohla no zacal som si robit gulicku z vaty tu namocim do toho florsamilu a pekne si ju na noc strcim do tej mandle. Od vtedy si aspon kazdy druhy den toto spravim a neni problem.Uvedomujem si,ze je ta mandla chroicky zapalena ale este skusim cele leto dezinfikovat no interval budem natahovat. A ked to nepomoze tak ma porazi ....bud budem dezinfikovat dalej alebo pojdu von co nechcem.

Ty co maju problem s mandlami radim ziadny jox !!!!
Mozno to na niekoho zabera ale toto je urcite najucinejsie.
Verte mi ja som uz vyskasal vsetko.Zoberte spajdlu na spajdlu vatu , vatu namocit do florsamil tinktury a pekne cistite to biele to hnusne na mandliach. Je to neprijemne napina na vracanie ale ucinne. 3-5 krat do dna a za chvilku im nic nebude ani atb netreba. Kdo ma diery v mandliach tak nevahajte si tam tu vatu namocenu v tinkture strcit pekne si spravte gulicku a s pinzetou ju tam strcte na hodinku. Cely cas budete v ustach citit ako sa postupne uvolnuje ta tinktura :)

anjelik9

JA SI MYSLIM ZE KED MAVAS TIE TEPLOTY ZE BY TO BOLO LEPSIE...JA SOM MALA LEN ZVACSENE MANDLE TIEZ SA MI TAM ROBILI CAPY TROCHA HNISU A ZAPALENE MANDLE VZDY PRESLI PO TANTUM VERDE NO STACILA JEDNA ANGINA Z NEJ ABSCES NEMOCNICA A POTOM ZASE TO BOLO ZLE ZA DVA MESIACE SOM VYBRALA 5 KRABICIEK ANTIBIOTIK A SOM RADA ZE ICH UZ NEMAM BO CO ZACALA JEDNA ANGINA KTORE SOM ANI NEMAVALA TAK SOM SA NESTACILI DIVIT

WanRon

Ďakujem za odpovede ešte raz.
Ja sa neviem prikloniť ani k jednému rozuhodnutiu, lebo vždy je tu možnosť, že sa nerozhodnem správne a tá je 50 :50. Aslo bolo v poriadku, takže to asi také zlé nebude. Na druhej strane sa tiež obávam, že si ich nechám vybrať a nakoniec teploty neprestanú a budem v konečnom dôsledku na tom ešte horšie ako predtým.
Počul som už aj o nejakom laserovom spôsobe.

Lulu2011

WanRon - úprimne, ja som mala čapy a jeden doktor na pohotovosti mi povedal, že ked si dám vybrat mandle, nebudem mat unavu a stavy ake mam, ja kedze som uz bola zufala som si ich dala vybrat a nic sa nezmenilo, takze ja ti viem?

ale po vybrati mandli urcite nemusis koncit so sportom, moja mama si dala vybrat manle, stale mala anginy a bola chora, po vybrati mandli je uz asi skoro 30 rokov a chora nebýva, takze vobec to neznamena, ze by si mal byt po tom nejaky oslabeny, ja som sice mala kasel poriadny co nezvyknem mat naposledy, ale ci to ma suvis s vybratymi mandali neviem, kazdopadne angina a hnis uz nehrozi

mataBB

skus si najprv podporovat imunitu nejakymi doplnkami vyzivy, vitaminy v strave alebo tak, chod za imunologom a skus to riesit touto cestou a potom uvidis sam, mozno to pomoze..imunita je zaklad

mataBB

wanron co som aj pocula zo svojho okolia, kazdemu hned chcu len mandle vyberat, neviem pride mi to az smiesne, ved telo si aj samo musi vytvarat imunitu, ked sa da, ked mas dobre vysledky podla mna je to zbytocne...

a ked tak pises ze obvodna si mysli, ze to MOZE byt z mandli..nepride mi to velmi ze je uplne presvedcena na 100% a hned ich chce vyberat?

WanRon

mataBB: presne toho sa obávam. Lekári často vnímajú svojich pacientov ako pásový tovar, nie vždy musia rozhodnúť správne. Na druhej strane, neviem, čo je vhodné...

WanRon

Vďaka za odpoveď.
Usudzujem to z toho, že už nebude mať čo filtrovať studený vzduch zvonka, priedušky a pľúca budú o to viac zaťažené a zvýšim si tým riziko zápalu priedušiek a podobných dýchacích ochorení - aspoň podobné informácie sa dostali ku mne od viacerých ľudí...
Ty by si navrhla výber mandlí?

mataBB

krcni vzdy vsetko riesia len vybratim mandli..asi sa v tom vyzivaju..ked nemavas caste anginy tak si ich nedavaj vyberat..capy nechaj tak,zvyknu aj same zmiznus po case, ked si to nebudes rypat

uvedom si ze vybratim mandli budes mat haklivejsie priedusky a pluca, takze ak to nie je take akutne tak si ich nedavaj vyberat

mne tiez odporucali vybrat mandle, dovod bol este smiesnejsi ako tvoj, nesla som a nelutujem, pretoze odvtedy som ani raz nemala anginu,bolo to pred 5 rokmi...tak preto som si ich mala dat vybrat?