Mám 18 a som v 3.mesiaci....

Príspevok v téme: Mám 18 a som v 3.mesiaci....
ayvi

Ahojte, mala som 18 pred 2 týždňami, ešte nemám dorobenú školu (som zrovna pred maturou) a zistila som, že som tehotná.
Neviem, ako to mám povedať doma. Mala som veľké plány, nemám prácu a rodičia majú obaja univerzity, myslím si, že ma vyhodia z domu. Neviem ako sa starať o dieťa a na interupciu už ísť nemôžem (ani by som to asi nedokázala).
Nechcem počúvať, ako som si mala dávať pozor (brala som HAK-správne). Chcela by som počuť, kto má skúsenosti, ako ste sa s tým vyrovnali, veľmi sa bojím...

slnecnica

Nemooožem z tohto príspevku, neviem či plakať alebo sa smiať
"Aja02, čo je také ťažké na platení účtov? A kupovaní drogérie? To je nejaká jadrová fyzika alebo čo?! Niektorým vašim názorom naozaj nerozumiem"
Je to úplne jednoduché, len treba mať PENIAZE! Vlastné, nie od rodičov. Rodičia už deti vychovali, prečo by mali živiť a starať sa o daľšie (nehovorím o občasnom povarovaní)

Leela333

ajajaja, práve preto tvrdím, že potrat nie je ľahkým rozhodnutím. Nielenže môže priniesť zdravotné komplikácie, ale tiež depresie a výčitky - presne ako si napísala. Nemôžeš však dnešnú dobu porovnávať s tou minulou. Možno si vtedy vystačili s málom, ale ukáž mi nejaké dnešné dieťa, ktoré by dnes bolo skromné. A rodičia im samozrejme chcú aj niečo dopriať, proste dnes si už človek s málom nevystačí, lebo toho má podstatne viac ako v minulosti. A tým pádom chce ešte viac. A je fakt, že ľudia sú sebci, nikdy nerobia láskavosti nezištne, dokonca mnohokrát ani tvoja vlastná rodina. Preto by som nechcela byť nikdy od nikoho závislá.

Vieš koľko detí rodičia opustia? Myslíš, že si každé z nich niekto adoptuje? Ja chápem, že podaktorí berú potrat ako niečo zlé, lenže po a) je to ešte len plod a po b) je lepšie aj preňho, ak sa narodí do milujúcej a zabezpečenej rodiny. Neberiem ti tvoj názor na potrat, ale nie každé dieťa, čo sa dostane do nejakého hniezda alebo domova si adoptujú. Môže síce aj tak prežiť pekný život, ale tá rodičovská láska mu bude vždy chýbať.

A Aja má tiež dobrý postreh.

babanko, nevkladaj mi do úst, čo som nikdy nepovedala.

Aja02

ajajaja, žena, ktorá dá dieťa na adopciu sa určite ľahšie nezmieri s faktom, že jej dieťa nežije s ňou. To už musí byť fakt len skvelý pocit, keď vieš, že ti niekde po svete behá dieťa, a ty ani len netušíš, čo s ním je. To už radšej interrupciu ako adopciu.

babanko

Leela, nedochadzaju mi argumenty, len sa mi nechce vysvetľovať veci, ktorým sú ostatným úplne jasné. Ty by si aj aj tak vždy našla niečo proti, lebo pre teba je to dieťa záťaž. Ale aivy to zvládne úplne v pohode, lebo je ina ako ty.

ajajaja

suhlas s ingridi

leela30- to je vec zmyslania, kazdy ho ma ine, pre niekoho je zas potrat vyhnutie sa zodpovednosti...lebo vsak naco potom ziju pary sexualnym zivotom ,ked potom ako riesenie volia potrat ...to je z MOJHO uhla pohladu nezodpovedne...a nezodpovedne je to aj do buducnosti,lebo vela zien (nemusis to byt ty,lebo to mas v hlave pravdepodobne vyriesene,sudiac podla tvojich argumentov)potom trpi tak psychicky vycitkami a predstavami o nenarodenom potomkovi ,ako aj fyzicky neplodnostou...

dalej - urcite vychovat dieta nie je malina, ale nie je to ziadna hroza des, pred desiatkami rokov boli mnohopocetne rodiny (5 a viac deti) bezne a vystacili si s malom...a predsa v dospelosti takito jedinci nemaju pocit, ze by im nieco chybalo ( vynimky sa najdu vzdy)...

taktiez- s dietatom by kludne mohli pomoct kamaratky, sesternice, tety a pod...len na to treba mat velmi dobre vztahy, co vsak je v tejto dobe skor raritou (lebo kazdy je sebec a pomoc bliznemu ,tak aby z toho dotycny mal len dobry pocit , sa nenosi)...preto je aj tazke vychovat dieta slob.mamicke, lebo fakt moze byt v situacii ,ze nema nikoho...a v neposlednom rade ani peniaze (ak sa bavime o zakl.zivot.potrebach) ...

este dodam, ze hniezdo zachrany je lepsia vec ako potrat, lebo ak je to krajny pripad, ze si fakt ta zena nemoze vobec dovolit dieta mat (z akychkolvek dovodov-vaznych)...tak sa lahsie zmieri s tym,ze dieta zije a aspon pojde do rodiny,kde si ho adoptuju neplodne pary (ak bude biele, tak po nom bude velky dopyt...sorry, nie som rasista ,ale je to fakt ..geny su geny)...a lahsie sa z toho po psychickej stranke dostane ako keby isla na potrat(co sa neda vratit...zatial co po rokoch,keby si dajme tomu zmyslela je nejaka aspon miziva sanca ,ze keby dieta nejako vypatrala, tak by jej mohlo odpustit ) ...

toto nepisem ayvi- ayvi, drzim palce, neboj, zvladnes to, zazemie mas.

Leela333

ayvi, babanko sa tu po celý čas vyjadrovala úplne nelogicky. Čo sa týka vecí pre dieťa, nestačí, že si človek odtrhne od úst (aj keď chápem, ako si to myslela). Chcem tým povedať, že mladé dievča jednoducho nemá peniaze na to, postarať sa o dieťa. Dokonca aj keby mala prácu (čo 18 väčšinu nemajú, keďže sú študentky), kam by dala dieťa?
Máš pravdu, život sa nedá dopredu naplánovať. Nikdy nevieš, čo sa stane. Lenže ja osobne by som v mladom veku volila potrat. Ľudia ma tu určite zbuzerujú, ale ja viem, že by bolo aj pre to dieťa lepšie, keby sa narodilo už do zabezpečenej rodiny. Viem, že by som ešte nebola schopná sa oň postarať a viem, že nechcem byť nikdy na nikom závislá a radšej si najprv usporiadam život. Myslím si ale, že obe rozhodnutia (potrat či ponechanie si dieťaťa) sú ťažké rozhodnutia. Nepovažujem potrat za zbavenie sa zodpovednosti, beriem ho ako lepšiu alternatívu aj pre to dieťa, keď matka jednoducho nie je schopná ani dosť zodpovedná sa oň postarať.
Na druhej strane ty si sa rozhodla si ho ponechať, čo je obdivuhodné a ozaj ti želám, aby si to zvládla.

Aja02

ayvi, jadrová fyzika to nie je, ale z čoho chceš to decko živiť, keď nepracuješ a budeš dostávať iba rodičovský príspevok? Materskú dostávať nebudeš. Peniaze ti z neba padať samé od seba nezačnú, ale to ti asi ešte nedošlo...

INGRIDI

Ayvi...vyjadrila sa úplne super, držím palce do budúcnosti, máš vo všetkom úplnú
pravdu!!!veru áno, život sa nedá vôbec plánovať...všetkým skeptikom chcem dať otázku: mám napr. 30 rokov, super zamestnanie, krásny byt a rozhodnem sa mať dieťa, ale nemôžem mať, lebo som v minulosti bola na potrate /poznám jednu takú/
alebo mám sa skvele, svetlá budúcnosť, kopec prachov, narodí sa mi dieťa, a keď má bábo napr. 1 rok, všetko materiálne zázemie sa mi zrúti ako domček z karát / ...a čo teraz? odložím bábo do úschovne batožín lebo nemám na plienky a mlieko? fakt sa na to nedá dívať len cez peniaze....!!v živote platí...raz si hore a raz dole....ešte raz držím zadávateľke palčeky, nech sa teší zo života s bábom a parnerom!!!

ayvi

Leela333 lenže myslím si, že my všetci vieme, že to nie je prechádzka ružovím sadom, ale babanko sa len snažila povedať, že to nie je nemožné a na rozdiel od iných, sama pozná takéto prípady /t.z. že sú to neni len jej domnienky/. Veď to si radšej ja odrthem od úst akoby malo môjmu potomkovi niečo chýbať! Áno, je pravda, že človek by mal mať deti, až keď sa o ne bude vedieť postarať...lenže naplánuj si život o 10-20 rokov dopredu.

Mrska Silvuska

babanko - ty si pisala, ze peniaze sa vzdy najdu, pokial nie je socka (socka myslim ktorakolvek v pod.situacii).
ayvi - svojim predposlednym (3x poslanym:-)) komentom si konecne "vytrela" zrak nam vsetkym...prvy normalny koment po dlhej dobe...klobuk dole,...