Tehotné ženy infikované koronavírusom reagujú na ochorenie odlišne podľa pohlavia dieťaťa, ktoré čakajú!

Pokiaľ sa tehotná žena nakazí koronavírusom, reaguje jej placenta inak, podľa toho, či čaká chlapca alebo dievča. Matky tiež na synov prenášajú menej protilátok ako na dcéry, odhalil nový vedecký výskum.
tehotné ženy reagujú inak na koronavírus

Zdroj: Pexels.com

Reakcia placenty na koronavírus

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Science Translational Medicine vykazovali placenty tehotných žien, ktoré čakali chlapcov, zvýšenú aktivitu imunitného systému – v porovnaní s placentami žien čakajúcimi dievčatká.

Vyššie hladiny niektorých génov alebo proteínov, ktoré sú spojené so zvýšenou aktivitou imunitného systému, pomáhajú ochrániť plod v maternici pred možnou nákazou koronavírusom.

Má to však aj svoje riziká - dôsledkom tejto imunitnej reakcie je totiž podľa štúdie zápal, ktorý naopak môže pre dieťa predstavovať hrozbu.

Výsledky štúdie tiež ukázali, že tehotné ženy, ktoré mali ochorenie COVID-19 preniesli na plod mužského pohlavia výrazne menšiu imunitu voči koronavírusu, ako na plod ženského pohlavia.

Pohlavie plodu ovplyvňovalo ako schopnosť matky vytvárať protilátky proti koronavírusu, tak aj ich prenos na dieťa,“ uviedla vedúca výskumu Andrea Edlowová z Massachusettskej všeobecnej nemocnice.

Doposiaľ uskutočnené epidemiologické štúdie už ukázali, že u dospelých, detí aj dojčiat mužského pohlavia je výskyt ochorenia COVID-19 častejší ako u opačného pohlavia. A súčasne u nich býva priebeh ťažší ako u žien.

Nová štúdia zahŕňala 68 tehotných žien, z ktorých 38 sa nakazilo koronavírusom v priebehu tretieho trimestra. V oboch skupinách bola polovica plodov mužského a polovica ženského pohlavia.

Edlowová so svojimi kolegami preukázala, že placenty infikovaných žien čakajúcich chlapcov mali oveľa viac takzvaných interferónom stimulovaných génov (ISG), ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri ochrane plodu pred vírusovými útočníkmi v maternici.

Druhým významným zistením štúdie je, že infikované matky čakajúce chlapca vytvárajú nižšie hladiny protilátok proti koronavírusu ako matky s plodmi ženského pohlavia. A na plod mužského pohlavia tiež prenášajú menej protilátok.

To naznačuje, že muži môžu byť náchylnejší na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 už v dojčenskom veku, a ukazuje, že pohlavie plodu môže ovplyvniť imunitnú odpoveď matky na koronavírus.

Vedúca výskumu Andrea Edlowová plánuje v ďalších mesiacoch skúmať u matiek aj protilátky, ktoré vznikajú po očkovaní s ohľadom na pohlavie dieťaťa.


Mohlo by vás zaujímať:

COVID-19 je podľa vedcov spojený s vyšším rizikom predčasného pôrodu aj ďalších tehotenských komplikácií