Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

ginger27

Na facebooku existuje skupina - Sociálna fóbia...nie som jej zakladateľkou, ale chcem vám ju odporučiť, pretože tam nájdete ľudí, ktorí majú rovnaký osud ako my..

Temper

môj večný problém.. som na strednej, maturujem a vždy keď sa ma niečo nejaký profák opýta, som hneď červená.. niekedy aj keď nejaký študent.. pritom som myslím, dosť sebavedomá, sebavedomie sa mi dosť zlepšilo za posledných pár mesiacov, mám priateľa, mám partiu, rada sa zabávam aj všetko, čo k tomu patrí, no v oblasti školy, cudzích ľudí a pod. je to úplný des.. niekto tvrdí, že mám v disharmónii neuro-vegetačný systém, vraj to súvidí s hormónmi a pod.. neviem, ako sa toho zbaviť. každý, čo je na tom rovnako, určite rozumie tomuto typu zúfalstva (:

Tamara380

angye

nie, to sú moje skúsenosti priamo z praktického života, žiadne teoretizovanie. Ale život je vlastne najlepšia škola...čo neokúsiš, nezažiješ, druhému neuveríš.

angye

mamička, pekné :-)niečo na tom bude, len to dostať do svojej hlavičky.

tamara, to, čo píšeš, to je len také teoretizovanie.Také frazovanie, ktore sa učia psychologovia na školách. Ale bohužiaľ,prax je iná.

Tamara380

Cieľavedomým racionálnym konaním myslím prípravu, učenie, tréning-cibrenie a nakoniec výkon naostro, so všetkými dôsledkami pre nás a naše okolie. Hovorí sa "Šťastie praje najmä pripraveným". Šance na úspech sú týmto konaním zvýšené, ale výsledok nie je trvalo zaručený. Spoluhráčov, aj tých, ktorí hrajú falošnými kartami je neúrekom, a tak veľa udalostí aj tak dopadne bez ohľadu na naše chcenie a konanie. Byť užitočným a prospešným pre seba a pre iných znamená nielen šťastie, ale zároveň záväzok, rovnajúci sa žáťaži neustále veci zdokonaľovať. To je vlastné predovšetkým ľudom, ak by sme tak nekonali, mohli by sme sa zaradiť medzi predátorov zo zvieracej ríše.
Prajem všetkým veľa zdravia a úspechov v Novom roku 2011.

Tamara380

Tréma, bolesti hlavy, búšenie srdca, zvracanie,pocit strachu... áno, tieto prejavy, alebo niektoré z nich sme zažili takmer všetci, ktorým záležalo na uplatnení v ktorejkoľvek oblasti od detstva až po dospelosť. Dôležité však je včas rozpoznať, kedy ide už o chorobu, potom navštíviť lekára a poctivo brať predpísané lieky, ktoré aspoň utlmia tieto negatívne príznaky.
Správanie v ľudskom živote je proces celoživotného učenia, získavania skúsenosti, či už pozitívnych alebo negatívnych na základe ktorých sa formuje naše konanie a celkovo žitie.
Ak však napriek nášmu pozitívnemu konaniu je odpoveďou len strádanie, najúčinnejšie bude myslím cieľavedomé racionálne konanie na odstránenie príčin nášho nedostatku, a to nielen nášho. To je vlastne život, niekoľko okamihov šťastia a stály boj o prežitie.

laura-lok

No takze tak zhruba som si presla diskusiu a musim priznat ze rovnaky problem som mala aj ja . Mala. Celu strednu skolu som si uzila svoje. Kazde rano som vstavala s pocitom ze zase medzi nich,zase to pride,zase ma zosmiesna,zase sa budu na mne smiat . Bolo tych situacii naozaj VELA. Bola som nacisto zufala... Dokonca az tak ze som premyslala o tom,ake uzasne by bolo umriet ! No proste tie 4 roky boli nekonecne. Nikdy som nevyhladala odbornu pomoc ani neuzila jedinu tabletku .
Potom som nastupila na VS a veci sa uuuzasne zmenili . Tu som respektovana,dokazem si povedat svoj nazor sme o tisic percent lepsi kolektiv ako na ss. Teraz mam prazdniny a uz sa neviem dockat kedy tych ludi opat uvidim . Proste sialeny zvrat...
Obcas este mam problem pri prezentaciach , skusaniach ale je to nic c porovnaní s tym co bolo ...Konecne citim ze zijem slobodne. Drzim vam vsetkym palce!!!!

mamicka1973

Nak ja myslim co vam pomoze je byt SAM SEBOU, nesnazte sa byt niekym inym, robte len to co chcete kde sa citite sam sebou a pohodlne, teda chodievajte na miesta kde sa citite dobre, ak nechcete chodit do spolocnosti alebo do baru tak ako ostatni na tom nie je nic zle a nenormalne, ostante sam sebou mnoho ludi nechodia do baru ale naopak chojte radsej do prirody a tam kde chcete ist VY nie kde chodia ostatni. Boh Vam dal dar byt inimi ludmi a mali by ste si to cenit ze ste ini a ked si to zacnete cenit tak cervenanie zmizne lebo to pochadza z hlboko zvnutra a to treba napravit. Zacnite si cenit sa seba a mat radi sa seba a milovat sa taki aki ste. A zmizne to...Vela krasnych ludi tym trpi co nemaju ziadne akne ale cistu tvar a su naozaj krasny na tvary a predsa touto chorobou trpia... Je to vnutorna choroba nie z akne a preto sa treba zacat liecit zvnutra a to jednoducho: BYT SAM SEBOU...Pomaha to....