Čo mám jesť, ak mám málo železa?

mima56

Ahojte,aj ja by som sa chcela opýtať,čo mám jesť ak mám nízky obsah hemoglobínu (asi 116)a tým pádom vždy neprejdem,keď chcem ísť darovať krv.ďakujem:)

yulka

Ešte aj také morské riasy sú dobrým prírodným zdrojom železa.

Ja si napríklad občas robievam sushi, ktoré je zabalené do riasy nori. A tá obsahuje obrovské množstvo železa. Ak si náhodou sushi ešte nejedla, tak ideálna výhovorka, prečo začať ;)
people.ksp.sk

mirka 23

Takže minerálne vody s veľkým obsahom železa sú vlastne škodlivé. To som už počula, ale dávno. No dobre vedieť.

mira

Či máš naozaj málo železa, vidíš na očných spojivkách - sú svetlé, bez ružového sfarbenia. Málo železa má ten, kto jedáva veľa cukru - cukor odoberá všetky minerály. Veľká potreba železa je i vtedy, ak jeme veľa tukov. Tuky obaľujú hemoglobín v krvi a ten neprenáša toľko kyslíka, jeho aktivita je nízka. Tabuľky sú robené na mäsojedákov, ktorí majú aktivitu hemoglobínu nízku. /Priveľa hemoglobínu je faktor určujúci riziko infarktu/
Dobré je jesť veľa zelených zelenín, kvasených zelenín a obilniny prekvasené tradičným kváskom, ktorý odbúra kys. fytovú, samozrejme, celozrnné, ktoré majú vysoký obsah minerálov v obaloch.

RNG

hrdza(oxid zeleza) a siran zeleznaty su velmi zle zdroje zeleza. A to je forma zeleza v mineralnych vodach, zialbohu.Absorbcia z nich je pod 5%.

figy

Aj figy dopĺňajú železo.
6 sušených fíg pokrájať a variť 15 min.v 0,5l vody.Vodu zliať, podľa chuti možno osladiť medom.Figový čaj pomáha aj pri únave,srdcovo-cievnych chorobách.

mirka 23

Jefitto, ja som z PO a máme tu blízko tiež dosť železitých prameňov (Sigord), manžel mi už mesiac sľubuje, že mi pôjde nabrať, tak ho musím popchnúť. Cez víkend sme išli do Poľska cez Starú Ľubovňu, ale na vodu sme sa nezastavili:( Ďakujem za tip.

[zruseny12]

najlepsim zdrojom zeleza su vnutornosti najma pecen a oblicky.
Zelezo sa nachadza aj v sardinkach,vajecnych zltkoch,tmavozelenej listovej zelenine.
Susene ovocie,celozrny chleba-obsahuju zelezo,ale vstreba sa iba 10%,ak chces aby sa vstrebalo viac musi byt aj pritomny vit.C/napr.paprika,alebo pit pomarancovu stavu/

jefitto

Ak chceš niečo prírodné, tak môžeš buď tie zeleniny, myslím, že špenát obsahuje železo. Alebo ak si trošku fakír, tak jednoducho zober klinec, vypílnikuj si z neho piliny a tie do seba vcucni. Jeden človek(samozrejme američan)to raz robil. Toto je prírodné železo :D ale osobne by som to neodporúčal :D
Alebo tretia možnosť- zisti si niekde v okolí, kde sú minerálne vody (myslím pramene) a obsahujú veľa železa. Zistíš to tak, že prídeš k prameňu a keď uvidíš červené (hrdzavé) kamene, alebo rúrku z ktorej voda vyteká, tak vieš, že voda obsahuje veľa železa. U nás je taká voda v Novej Ľubovni. Aj v obchode sa dá kúpiť Ľubovnianka, ale je ti na prd, lebo je odželeznená

mirka 23

Salminka, nechcem tabletky. Tie výsledky som nemala až také hrozné, len trocha pod hranicou a to vykompenzujem stravou. Tabletky alebo umelé vitamíny sú zbytočná chémia do tela. Ale ďakujem. Keby to bolo horšie, tak určite to privítam,.