Bakerova cysta

tracy4

ahoj ahoj,pamatam si,ze ked mi prvy raz artroskopicky osetrovali koleno(pred 10 rokmi),tiez som sa poriadne dlho davala dokopy a uz nikdy nebolo take ako predtym.Ten preparat sa naozaj vola Syncrom.Mam tiez obavu,ako to bude dalej,co sa tyka opuchov a inych nasledkov.Nevidim to ruzovo.Stale si picham do brucha kazdy vecer Claxin proti embolii.Tiez planujem rozne rehabilitacie a posilnovanie kvadricepsu,mam ho veru poriadne atrofovany.Tak sa drz,dakujem za info a verim,ze sa tu este "vidime" a poreferujeme si ako a ci napredujeme.

vsevedka

Tracy, som rada, že ti operácia prebehla bez problémov, zrejme ti navrhli kúru so Synocromom,alebo podobnými injekciami s kyselinou hyalurónovou.Osobnú skúsenosť nemám, ale ich pozitívny účinok po kúre by mal byť až 6 mesiacov dlhý, obnovujú lubrikačný film kĺbu, tlmia nárazy na chrupavku, tým ju šetria, znižujú trenie styčných plôch.

Ja koleno nemám stále v poriadku a to bude skoro mesiac od operácie, beriem aescín proti opuchom a po sviatkoch idem chodiť na prístrojovú lymfodrenáž, laser a cvičenie.A ešte ťa chcem upozorniť, že aj po artroskopickej operácii máš nárok na kúpeľnú liečbu.

zirkon

tracy4,
mozem sa ta spytat na priebeh operacie a pooperacny stav, ako si sa citila a pod. ? mojho syna caka operacia, ma rozsiahlu kostnu cystu ramennej kosti-10 cm. dakujem

tracy4

Ahoj Vsevedka,tak mam za tym.Som doma uz treti den,som prijemne prekvapena,ze som mala len minimalne bolesti po operacii,aj ked trvala takmer 2 hodiny( kvoli manipulacii,zmene polohy pocas operacie na brucho a veci s tym suvisiacimi).Najma ta Bakerova cysta im dala zabrat,ale podarilo sa ju bezo zbytku vybrat,bola velmi velka.Meniskus opat zreparovany,rozne pourazove zastarale zmenene slachy -pliky odstranene.Horsie je,ze mam dost tazku artrozu,krater v chrupavke velkosti desatkoruny.Dostanem kuru injekcne,novy preparat na trhu,vraj vysoko ucinny,tak uvidim,ci to aspon na chvilu pomoze.(Asi zo sportu,behala som dlhe roky stovku).Ale tesim sa najma,ze som sa zbavila tej cysty.Nohu uz primerane zatazujem.Davam si aj Wobenzym,osvedcil sa mi pri pooperacnych stavoch aj urazoch.Prajem Ti pekne sviatky a najma vela zdravia!!!

tracy4

ahoj vsevedka,veru veru,tak dva rocky si ju pestujem.Dost som sportovala a myslela som si,ze to mam zhrubnute slachy ci resp.velmi som o tom nepremyslala.ja celkovo sa malo pozorujem,az ked uz je problem,tak zacinam prudko riesit.Aj lekar mi vysvetlil,ze sa BC vytvorila v dosledku opakovanych urazov kolena. Tiez som mala pocit,ze sa rozhodnu co s nou pocas samotnej reparacie menisku a ost.casti kolena. Trochu sa obavam,ze vzhladom k velkosti to nebude len na punkciu.Aj tak dakujem za info,napisem,ako to dopadlo.Vdaka.

vsevedka

Tracy, v tvojom prípade,treba v prvom rade riešiť léziu menisku, tá cysta je dôsledkom toho. Názory samotných lekárov na Bacerovu cystu sa rôznia.Niektorí punktujú, iní operujú, niektorí s ňou nič nerobia a riešia len samotný úraz kolena.Ja som mala popliteálnu B.cystu len malú, tuším 1,5cm a tak mi ortopéd pri AS(artroskopii) operoval len poškodený meniskus a poškodenú chrupavku.
Zajtra mi idú vybrať stehy.
No ty si B.cystu viacej "popestovala" máš ju väčšiu, možno sa rozhodnú pri samotnej AS ako to operačne vyriešia.Ja som si dĺžku AS presne odstopla-u mňa trvala 35 minút.Robili mi to v súkr.centre otr.-ráno som prišla, popoludní som odišla.
Plastika predného krížneho väzu sa robí trošku dlhšie, tuším trvá aj 2 hodiny, ale pochopila som to tak, že zatiaľ ti ju nejdú robiť?

tracy4

dakujem RNG aj Vsevedke za informaciu a nazor. Z popisu z MR:v medialnej casti poplitealnej jamy vyrazna napln Bakerovej cysty,v CC rozsahu 6 cm,hrubky 17mm s obsahom osteochondromatozneho telieska velkosti 12mm.Plus rozsiahly popis ostatnych problemov. Mala som totizto opakovany uraz kolena,teraz idu riesit akutne artroskopicky najma meniskus a tu cystu.Dnes mi lekar povedal,ze cast kolegov je za operacne riesenie a totalne vybratie cysty s obsahom,dalsia cast za punkciu a pouzitie diprophosu,dufajuc,ze mam nacas pokoj.Mam este aj totalnu rupturu LCA,ale to uz dlho.Takze pekne som sa raz doriadila...Som byvala aktivna atletka,ale teraz som sa "len "zosypala zo schodov.

RNG

Bakerova cysta nie je typycka cysta, tj "odpadovy kos"
Je sposobena povolenim synovia(tkaniva zadrzujuceho klbovy maz ) a jeho unik so sucasnym vytvorenim napuchnuteho vacku zlozeneho zo synovialneho tkaniva.
Lekari to liecia vyrezanim toho napuchnuteho tkaniva a zaroven sa tam uvolni obsah tejto cysty, klbovy maz(synovial fluid) von.

Nie som si isty, ci je to spravne len tak vyrezat, lebo to potom v tele chyba. Nakolko to dorastie, neviem, ale pochybujem, ze to dorasta ako jasterici chvost.
Takze stale tvrdim, ze je lepsie vytiahnut tu tekutinu(synovialnu=klbovy maz) z toho vacku a pouzivat rozne protizapalove veci(curcumin, ,dumbier, boswelin a enzymi ako bromelain, pancreatine, rozne zmesy enzymov(multienzymi) pripadne materialy na regeneraciu sliach a klbov(synovialne tkanivo je cast klbovych pruznych tkaniv, tj na jeho regeneraciu pouzivame klbove doplnky).

vsevedka

Ktorým vyšetrením ti ju potvrdili?(sono, CT,MRI) a aký bol popis vyš.? Teda okrem tej veľkosti cysty, čo si uviedla.A plánujú artroskopiu?