Moj boj s panickou poruchou etc...

Príspevok v téme: Moj boj s panickou poruchou etc...
jednazena

Rozhodla som sa na tomto fore podelit sa so vsetkymi, ktorych trapi panicka porucha, o moj pribeh. Nie je este na konci, prave sa len zacal odvijat.

Som vydata, bezdetna, externe studujuca zamestnana zena. Asi pred troma mesiacmi som spoznala, co je to panicka porucha, ked ma navstivil moj prvy atak s priznakmi, ktore "panikari" velmi dobre poznaju. Stratila som vedomie. Po privolani zachranky mi lekari namerali krvny tlak 220/120 a pulz 180. Za dva dni na internom ma dali ako-tak dokopy. Po roznych vysetreniach moje diagnozy zneju: sekundarna hypertenzia, neurogenna tetania, panicka porucha, depresia, socialna fobia. Myslim, ze kazdy vie pochopit, ze tento stav nie je lahky. A najviac ten, co to zaziva. Ale vie to pochopit aj moj manzel, vdaka ktoremu som este tu.

Minuly tyzden minuli dva mesiace, co som nevystrcila nohu z bytu. Otapena antidepresivami, neuveritelnym mnozstvom liekov na tlak, kedze nijako nechce zliezt dolu, so sklucujucimi zavratmi a tym hrozostrasnym strachom pred dalsim podobnym zachvatom... Moj den spocival v lezani, merani tlaku, pozerani do blba. Cela domacnost a vsetky vydavky boli na mojom muzovi, kedze ja som na pn-ke a nebola som schopna urobit v domacnosti vobec nic. Nerezignovala som, ale nevladala som. Nesla som ani na kontrolu k internistovi, psychiatrovi, neurologovi... Nikde. Zo strachu, ze to na mna pride zas.

A potom mi moja polovicka povedala, ze on ma z toho dostane, ze ma vylieci. Zredukovala som antidepresiva a oblbovaky na polovicne davky. Citim sa lepsie. Okrem toho sme zacali s treningom. Tri dni mi trvalo, kym som vysla z dveri a zisla dolu schodmi k vonkajsim dveram bytovky. Dalsi den ma zobral na lavicku pred blok. Dalsi na prechadzku po ulici, kazdym dnom vzdy dalej a dalej. Stale ma drzal za ruku a hovoril, ze tie moje zavraty su strasne - premetovalo ma z jednej strany chodnika na druhy. Na dnesnej prechadzke som si vyskusala ist sama, bez jeho drzania, ale on kracal vedla mna. Dokazala som to. Zajtra chcem skusit uz ist celkom sama po jednom chodniku, kym on pojde po druhej strane cesty.

Neviem, ako dlho mi bude trvat, kym sa odhodlam ist sama vysypat smeti, nakupit...vratit sa do prace, ale viem, ze som na dobrej ceste. A vsetkym, ktori s akoukolvek dusevnou pliagou bojuju, prajem vela sily. Dokazeme to! Po krocikoch ku zdraviu :)

icka

jednazena:ešte s tým menzesom ..ja som mala zase často aj na 15 deň,tlak ..liečim sa asi od vlani beriem troje liekov.Je to typické pri pp.

icka

jednazena:neboj zo dňa na deň ti bude lepšie.Nos pri sebe cukrík kým ti to prejde a hlavne na vychádzky.Musíš si modzog niečim/cmúlaním /zamestnať.Ja s tým kostolom som mala oveľa horšie ako ty,pretože hrám na organe.Tak si ma vieš predstaviť.Celá som sa chvela ako trasoritka,ale to pochopí iba ten čo to zažil.Keď som prišla domov tak som sa doslova od vyčerpania srútila n váľendu.A to som musela odohrať v takom stave celé vianoce.Treba chodiť von aj na silu,mne pri tom pomohol aj náš pes.tá slabosť a točenie havy bola neopisateľná.Na veľkú noc keď som išla umývať okná ,tak som zvládla ledva jedno a znovu vyčerpanosť na celý deň.To sa lieči veľmi pomaličky nie ako chrípka.Dúfam že už v septembri ti ude o kúsok lepšie.A nevadí že ideš do školy aspoň budeš nútená tam ísť a to bude len v tvoj prospech.Páááá

jednazena

Icka, dakujem. Uz aj ja sa citim ovela lepsie, i ked samostatna este celkom nie som. Mam trasy, po ktorych sa chodit nebojim - zvacsa poblizku bydliska, ale je este ovela viac ciest, kam sa ist necitim. Napr. kostol nezvladam. Nevydrzala by som celu omsu... Tlak sa mi uz upravil, a to je hlavne. Uz som len obycajna panikarka :)
Odkedy mam PP, mam stale meskanie menstruacie aj cez dva, tri tyzdne, ale po gynekologickej stranke som v poriadku. A mas pravdu, ked ta menstruacia pride, su to hrozne stavy. Od septembra pokracujem v studiu a neviem, ci to budem zvladat, cestovat tolko km a jestvovat v cudzom meste. Mam este mesiac, a tak verim, ze sa dam dokopy. Prajem ti vsetko dobre a dakujem za povzbudenie, ze sa ti to podarilo, vyhrat :)

icka

jednazena:tvoj príspevok je ako fotokópia môjho problému.Nevedela som prejisť ani tri schody...manžel,..atď.Jasa liečim od vlani od januára.Tiež mi neurológ nabil liekov,ale ja som zostala len na 1/2 tabl.seroxatu.Trvalo to dlhšie kým to zabralo asi aj vyše mesica.Potom to poličky ale fakt pomaličky ustupovalo.Dnes fungujem normálne ale ti dva dni v mesiaci sú také ako keď by som bola unavenejšia.Hlavne cez menzes.Treba oddychovať ke´d telo to potrebuje,neboj bude fain.Ja som dokonca vlani v lete s manželom prešla 5 jaskýň a tak som prkonala samú seba.A nehovoriac o tých túrach kým som tam vyšla.Ja mám 47 rokov,ale vtedy som si ../v začiatku liečby /pripadala ako 100 ročná.Tak hlavu hore.Páááá

monika29

ahojte, mne sa prvy intenzivny zachvat panickej poruchy stal teraz na zaciatku jula. Stavalo sa mi to uz aj roky predtym ale nikdy nie v takej miere ako teraz. Som z toho strasne vystrasena a bojim sa, aby to nebolo este horsie. Je to strasny pocit, ked to clovek nemoze ovladat, ked sa cely trasie, bije mu strasne srdce, ma pocit na odpadnutie, pocit na zvracanie, pocit ze sa mu nieco strasne stane, pocit, ze sa zblazni, nemoze v noci spavat...je to fakt hrozne, neviem co s tym, lebo lieky podla mna nie su najlepsim riesenim. ja sa vacsinou snazim prekonat to svojou volou, ale nie vzdy sa to dari, lebo psychika si so mnou niekedy robi, co chce...a mne sa to neda nijako ovladat...rada by som sa z toho dostala. Su dni, kedy to je celkom dobre, ale potom to z nicoho nic znovu na mna pride :-(

ja6335

Ahojte. Uz niekolko rokov sa liecim z panickej poruchy. Bral som fevarin bolo to ako na hojdacke raz hore raz dole ale minuly tyzden sa nieco zlomilo.Boli sme s priatelkou na dovolenke tolko co som autom dorazil do destinacie cca 900 km ktore som odsoferoval uplne v pohode tak hned po prichode som sa zrutil. Nastupil taky panicky zachvat, ze som nemohol obsediet, chodit racionalne rozmyslat vlastne som bol svojim sposobom socialne paralizovany. Takze hned na druhy den sme sadli do auta a odchod domov. Akonahle som sedel v aute panika opadla a ja som odsoferoval opat 900 km spat v pohode. Hned po prichode sme s priatelkou navstivili psychiatra ktory jej vysvetlil co vlastne ta choroba znamena a ako sa prejavuje. Ona si totiz nedokazala vysvetlit ze ked ju milujem ako to, ze aspon koli nej nemozem ostat na vytuzenej dovolenke. Pozname sa len kratko som par mesiacov po rozvode a moja byvala ex po celom okoli zacala vykladat, ze som psychopat a debil cim znicila aj to posledne puto ktore medzi nami bolo. Navyse to povedala aj nasmu synovi ktory sa teraz ku mne nehlasi. Pretoze svoju priatelkuneskonale milujem chcel by som s touto chorobou co najucinnejsie bojovat a preto prosim niekoho kto ma skusenosti s vyliecenim alebo aspon s kontrolou nad tymto pocitom strachu aby mi ako clovek pomohol. Velmi Vas o to prosim a rad by som dal navrh do plena ci by nebolo mozne usporiadat nejake sympozium kde by sa zisli ludia s touto chorobou a prizvali by sme aj ludi odbornikov z oblasti psychiatrie. Velmi pekne dakujem za pripadne postrehy a vsetkym drzim palce. Teraz mam zmenene lieky beriem Cipralex mate niekto skusenosti s tymto liekom? Hodne zdaru a rodinnym prislusnikom vela trpezlivosti, pokory a pochopenia. Moze to postihnut hockoho.....

Carmenita

aj ja som jeden cas brala tri druhy liekov.ale vydrzala som to asi len 2 tyzdne.stale som totiz bola akoby mimo,sucho v ustach,vsetko mi bolo jedno.a takyto zivot nechcem.treba sa hlavne niecim zaoberat a vyplnat si cas.chodit na vylety,ak sa da,tak aj s detmi.a odporucam aj liecbu kamenmi,mozno je to len sugesciu,ale citim sa s nimi istejsia.stres zativam denodenne,z malickosti,no verim,ze sa vsetko zlepsi.

jenni791

no ja uživam xanax 1 tab. denne a pomáha my, nečitala som vedlajšie učinky, lebo ako som zistila ak si to prečítam chytí am s toho strach,takže zásadne letáky nečítam a zatial je to ok, nemám odvahu ho vysadiť ked zaberá ale tak uvidíme

tati

ahojte.moj prvy zachvat prisiel tiez uplne necakane, na prvej spolocnej dovolenke s priatelom,ale bolo to vyvrcholenie dlhodobeho stresu. velmi podobny scenar ako 'jednazena'-statnice,promocie,odchod do zahranicia....ja osobne mam velmi dobru skusenost s hypnoterapiou a homeopatiou.xanax som hodila do kosa po precitani si vedlajsich ucinkov ;-)drzim vsetkym palce!