Čaká vás ťažká úloha, ste veľmi vystresovaní, preto siahnete po krabici keksov, čokoláde či zjete namiesto jednej porcie dve? Opačným prípadom býva aj scvrknutý žalúdok, nič do seba jednoducho nedostanete. Stres ovplyvňuje rôznym spôsobom príjem potravy. Ako tomu prechádzať?
Túto otázku si môže každý sám ľahko zodpovedať. Jeme preto, aby sme nevyhladoveli. No hlavným dôvodom je dodanie potrebných látok pre rast a funkciu tela. Preto potraviny absolvujú nespočetné množstvo metabolických procesov na zásobenie tela.
Veľmi často končia všetky diétne pokusy a snahy o zdravšie stravovanie po návrate z práce a pri pohľade do prázdnej chladničky. Po celodennej práci sa určite nevrhnete s radosťou do prípravy zložitého a zdravého menu, ktorého tvorba by trvala prinajmenšom hodinu.
Človek je súčasťou prírody, a preto aj fyziologické procesy, ktoré v ľudskom tele prebiehajú, sú z veľkej časti ovplyvnené vonkajšími podmienkami. Každý jedinec má v sebe biologické hodiny, ktoré sa riadia ročným obdobím, počasím, ale aj striedaním dňa a noci.
Nutričný marazmus je jednou z foriem malnutrície – ide o znížený prívod všetkých výživových zložiek.
Existuje mylný názor, že zdravé potraviny sú len tie, ktoré sú drahé. Hoci si to môže vyžadovať trocha viac plánovania a uvažovania, aj pri obmedzenom rozpočte sa môžeme stravovať zdravo.
Kto z nás po novom roku bojuje s predsavzatím zhodiť nejaké to kilo navyše? Možno by sme sa skôr mali pýtať, kto nebojuje, pretože tých je naozaj málo. Každá máme nejaké to problémové miestečko, z ktorého tá „slaninka“ skrátka nie a nie ísť dolu. Jednorazové diéty sú pekná drina a navyše sú potom hneď nežiaduce kilá späť. A tak prinášame zopár tipov na pomocníkov z oblasti elektroniky, ktoré môžu aspoň trochu pomôcť zbaviť sa tukov natrvalo.
V záujme zdravia odporúčajú odborníci konzumovať mlieko so zníženým obsahom tuku. Všeobecne nie je príliš známe, že odstránenie tuku prakticky nevplýva na hladiny iných živín v mlieku, a že spracovanie mlieka, napríklad pasterizácia, ovplyvňuje priaznivé výživové účinky mlieka iba minimálne.
Niektorí ľudia sa domnievajú, že môže vzniknúť závislosť na potravinách obsahujúcich veľa tuku a cukru a následne k prejedaniu a obezite. Znamená to azda, že na potraviny by sme mali nazerať rovnako ako na alkohol či cigarety? Alebo ide len o zámenu pojmov “závislosť na jedle”, “chuť na jedlo” a “porucha príjmu potravy”?
<p>..jesť, to budeš jesť celý život, tvrdia britskí vedci, ktorí nedávno publikovali veľmi zaujímavé závery svojich dlhodobých pozorovaní. Je síce všeobecne akceptované, že modely stravovania sa formujú v detstve, ale teraz prichádzajú informácie umožňujúce rodičom, ktorým záleží na zdraví svojich detí (a to sa už dávno nemeria rubensovskými proporciami) správne modely využívať ešte efektívnejšie.</p>