Kolorektálny karcinóm a pomocná liečba

Momentálne užíva chemoterapiu Xeloda. Popri tom užíva na zmiernenie účinkov chemoterapie výživové doplnky - BioColostrum, Wobenzym, Spirulina, marhuľové jadierka, ľanové semiačka, vitamín C.

Otázka

Otec bol pred 6 rokmi operovaný na slepé črevo - odstránili mu polku hrubého čreva, nakoľko mal tam nejaké uzlíky. Tohto roku opäť operácia. Trochu mu odrezali opäť z čreva a mal aj metastázy zasahujúce do močových ciest. Momentálne užíva chemoterapiu Xeloda. Popri tom užíva na zmiernenie účinkov chemoterapie výživové doplnky - BioColostrum, Wobenzym, Spirulina, marhuľové jadierka, ľanové semiačka, vitamín C. Viete mi poradiť ako dlho môze užívať tieto doplnky? Viem, že najlepšia forma vitamínu C je prírodný, ale ako doplnok sme zvolili aj klasický tabletový vitamín C a kúpil som mu aj EsterVit C s bioflavonoidmy. Viete mi poradiť, ktorá forma tabletkového vitamínu C je pre ňho optimálnejšia a v akom množstve?

Odpoveď

Je správne že sa snažíte podávať otcovi popri cytostatickej liečbe aj pomocné prírodné látky s prirodzeným protirakovinovým účinkom, čím podporujete aj úspešnosť CTS liečby a zvyšujete pravdepodobnosť prežívania pacienta. V podstate ide o látky prirodzene sa nachádzajúce v mnohých plodoch, rastlinách, zelenine a ovocí a iných prirodzených potravinách. Vitamín C je lepšie prijímať v prirodzenej forme spolu so stovkami ďalších osožných látok, no váš otec má zrejme určité obmedzenia vzhľadom na operáciu hrubého čreva a preto asi nemôže konzumovať všetkú prirodzenú vláknitú stravu v potrebnom rozsahu. Preto Mu dávajte Vit. C s flavobionmi (to sú tiež prírodné antimutagény) konkrétne napr. vit. C Plus s flavonoidmi a podobné prirodzene kombinované preparáty. No ak môže, tak mu dávajte vitamíny aj v prirodzenej forme a pre ľahšiu stráviteľnosť mu rozmixujte plody a rastliny do formy ako detská výživa a kľudne spolu s inými potravinami, ale vždy čerstvé (neskladujte ich dlhšie). Zvlášť dbajte okrem vit. C a B na občasný ale pravidelný prísun prirodzených vitamínov v tukoch rozpustných – D, E, A, K.

Niektoré z vitamínov sú tvorené aj baktériami hrubého čreva, ktoré má váš otec zredukované operáciou a preto je dôležitý ich prísun potravou a niekedy aj vo forme lekárenských preparátov. Umelé vitamíny a iné preparáty nemusí konzumovať denne bez prestávky, ale občas, aby sa nepredávkoval. Vždy sa však snažte podávať mu súčasne aj vitaminóznu stravu hoci aj v rozomletej, rozmixovanej forme. Nech sa pohybuje často pravidelne aj na slnku kvôli tvorbe D3 vitamínu v koži. E vitamínu je málo v dnešnej bežnej strave a preto raz za čas nech vyberie 100mg bežné balenie z lekárne , ale tiež s prestávkami. Okrem toho mu doporučujem objednať si cez internet pomocný potravinový doplnok Celladam, alebo Vitacel, čo je to isté a ten vzbudzuje imunitu a DNA reparačné kapacity organizmu stimulovaním tvorby hlavne T-lymfocytov, ktoré patria k bunkám likvidujúcim zmutované bunky a metastatické bunky. T-lymfocyty vytvárajú bunkovú imunitu a patria tu viaceré typy ktoré sa podieľajú na eliminácii zmenených a poškodených buniek (tzv. NK a NKT bunky, čiže natural killers čo sú vlastne prirodzení zabijáci aj ojedinelých rakovinových buniek). Prípravok nájdete a môžete objednať napr. na webovej adrese: http://u-box.hu/spl/288481/CelladamVitacell-termekek. Preparát sa používa pre chorých aj zdravých v rámci prevencie už 30 rokov s veľmi dobrými výsledkami a je aj cenovo prístupný ( asi 11€).

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.