Pravidelná fyzická aktivita má množstvo dokázaných zdravotných výhod, napríklad znižuje množstvo telesného tuku a krvný tlak a zároveň dlhodobo zlepšuje kondíciu a spánok.
Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti rakovine hrubého čreva, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách, vrátane Slovenska, stále nedarí znížiť.
Rakovina prsníka je na Slovensku ročne diagnostikovaná 3000 ženám, z toho až 30 % žien má ochorenie v pokročilom štádiu. Tretina žien sa z rakoviny nikdy nevylieči.
Pokročilému štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá pravidelnou preventívnou kolonoskopiou predísť. Ročne je toto ochorenie diagnostikované takmer 4000 pacientom a viac ako 2000 pacientov na diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka zomrie.
Práve november je venovaný druhému najčastejšiemu onkologickému ochoreniu mužov. Ako upozorňujú odborníci, ak sa pritom choroba zachytí včas, je vyliečiteľná s 97 % úspešnosťou.
November je mesiacom boja proti rakovine prostaty. Podľa informácii zverejnených štatistickým úradom Slovenskej republiky je karcinóm prostaty na druhom mieste v mortalite na onkologické ochorenia.1 Včasné štádiá ochorenia prebiehajú veľmi často bezpríznakovo. Preto v tomto prípade platí, že prevencia je nad zlato.
Jed austrálskej chobotnice by podľa vedcov mohol pomôcť pacientom s tzv. BRAF mutáciou melanómu, nachádzajúcou sa takmer v polovici všetkých zistených prípadov tohto druhu rakoviny kože, ktorá je mnohokrát odolná voči aktuálne dostupnej liečbe.
Prvú preventívnu prehliadku u urológa by mal muž absolvovať na odporúčanie všeobecného lekára vo veku 40 rokov. U mladej mužskej populácie je dôležité aj samovyšetrenie semenníkov.
Dermatovenerologička z AGEL Clinic MUDr. Ľudmila Žigová nám opísala nielen príznaky rakoviny kože, ktoré by sme na koži nemali ignorovať, ale aj možnosti prevencie a spôsoby diagnostiky.
Pripnutím zlatej stužky 15. februára vyjadríte spolupatričnosť s detskými onkologickými pacientmi.