Až 70 % pacientov s rakovinou pľúc je na Slovensku diagnostikovaných v pokročilom štádiu ochorenia. Situácia je podľa všeobecných lekárov a pneumológov alarmujúca, pričom poukazujú na to, že na Slovensku zatiaľ nebol spustený skríningový program na včasný záchyt rakoviny pľúc.
Na Slovensku každoročne diagnostikujú rakovinu prostaty 2 000 mužom, 600 z nich tomuto ochoreniu každý rok podľahne. Aj napriek tomu absolvuje pravidelnú preventívnu prehliadku u urológa iba približne 6 % Slovákov.
November je mesiacom, ktorý sa už tradične spája so zvyšovaním povedomia o rakovine prostaty. Počet pacientov trpiacich týmto ochorením sa každoročne zvyšuje, pritom stačí tak málo – absolvovať preventívnu prehliadku u urológa.
Slovensko zaostáva za vyspelými krajinami EÚ prakticky na všetkých úrovniach starostlivosti o onkologických pacientov – od prevencie, cez skríning až po liečbu.
Inovatívna, neinvazívna metóda je postavená na prístupe hodnotenia tzv. glykánov na povrchu bielkovín, ktorý získal v roku 2022 Nobelovu cenu.
Pravidelná fyzická aktivita má množstvo dokázaných zdravotných výhod, napríklad znižuje množstvo telesného tuku a krvný tlak a zároveň dlhodobo zlepšuje kondíciu a spánok.
Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti rakovine hrubého čreva, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách, vrátane Slovenska, stále nedarí znížiť.
Rakovina prsníka je na Slovensku ročne diagnostikovaná 3000 ženám, z toho až 30 % žien má ochorenie v pokročilom štádiu. Tretina žien sa z rakoviny nikdy nevylieči.
Pokročilému štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá pravidelnou preventívnou kolonoskopiou predísť. Ročne je toto ochorenie diagnostikované takmer 4000 pacientom a viac ako 2000 pacientov na diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka zomrie.
Práve november je venovaný druhému najčastejšiemu onkologickému ochoreniu mužov. Ako upozorňujú odborníci, ak sa pritom choroba zachytí včas, je vyliečiteľná s 97 % úspešnosťou.