Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Po cvičení cítim na sebe špecifický zápach

Po behu, prípadne cvičení na orbitreku cítim na sebe špecifický zápach, ktorý dokonca ostáva aj po praní na šatách v ktorých som športoval.

Otázka

Po behu, prípadne cvičení na orbitreku cítim na sebe špecifický zápach, ktorý dokonca ostáva aj po praní na šatách v ktorých som športoval. Ide o nepríjemný, ťažší zápach, ktorý mi pripomína vôňou železo, prácu v dielni, garáži. Môže to symbolizovať nejaké ochorenie?

Odpoveď

Dobrý deň, zápach potu vzniká, keď pot narazí na baktérie na koži. Tento pach tiež spôsobujú rozkladajúce sa bielkoviny a mastné kyseliny, zároveň sa z tela vyplavujú aj rôzne škodliviny, čiže nie vždy je na škodu.

Celkovo produkciu potu spôsobujú alkohol, korenisté jedlá a zlá životospráva - z toho dôvodu je dobré sa vyhýbať korenistým a zapáchajúcim potravinám (kari, cibuľa, cesnak), tiež konzumácií červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Naopak, je potrebné piť veľa tekutín (čistá voda) a konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Tiež je dôležitý výber oblečenia pri cvičení - odev z polyesteru zapácha horšie ako odev z bavlny - dôvodom je, že na polyestri rastú baktérie spôsobujúce zapach rýchlejšie, ako na oblečení z prírodných materiálov. V prípade, ak úprava stravy a výber správneho oblečenia pri cvičení nepomôžu, je dobré zvážiť konzultáciu u odborníka. Nadmerné alebo zapáchajúce potenie môže spôsobovať aj problémy so štítnou žľazou, čo však vie definitívne určiť lekár.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať