Batátovo – póriková polievka s avokádom a batátovými čipsami

Určite ste už počuli o batátoch – sladkých zemiakoch. Občas je to príjemná zmena v kuchyni. A navyše, obsahujú napríklad vysoký podiel antioxidantov, sú dobrým zdrojom sacharidov, zabezpečujú zdravý chod zažívacieho traktu, majú vysoký podiel draslíka, karoténu, vitamínu A a mnoho ďalších vitamínov a minerálov.

Batátovo – póriková polievka Zdroj foto: Shutterstock.com

Pór môžeme nazvať aj ako „čistič“ – čistí krv, črevá od baktérií a kvasiniek, podporuje činnosť tráviacich štiav a činnosť obličiek. Samozrejme ako každá zelenina, aj pór obsahuje vlákninu. Ďalej posilňuje imunitný systém (vďaka vitamínom C a E), takže je vhodný v zimnom období. A osmažený na masielku chutí naozaj božsky.

Avokádo je zdrojom vlákniny a najmä tukov. Ale neľakajte sa, sú to takzvané dobré tuky, za ktoré nám bude naše telo len vďačné a ktoré určite a s radosťou využije. Napríklad tak, že zníži množstvo cholesterolu v krvi a tým zníži pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení. Ale to je len jeden príklad z mnohých...

No, a aby sme to zhrnuli. V tejto polievke máme zdroj sacharidov, tukov, vlákniny a ak pridáme kvalitné maslo a napríklad mozzarellu, tak aj bielkovín. Preto sa môže počítať aj za plnohodnotné jedlo. A navyše, v zimnom období teplá polievka padne vhod a príjemne zahreje.

Čo budeme potrebovať (cca 3-4 porcie)?

  • 180 g batáty
  • 1 menší pór
  • 1 cibuľka
  • 20 g masla (aspoň 82 percentné)
  • soľ
  • korenie
  • bylinková zmes, oregano
  • štvrť väčšieho avokáda
  • mozzarella/balkánsky syr

Postup

Cibuľku si nakrájame na drobno a bielu časť póru na kolieska. Cibuľku a pór osmažíme na cca 1 PL masla do zlatova. Batáty nakrájame na kocky a asi štvrťku batátov nakrájame na tenké kolieska, z ktorých budeme robiť batátové čipsy. K osmaženej cibuľke a póriku pridáme zhruba 1,5 litra vody, osolíme, okoreníme, pridáme bylinky a batáty. Premiešame, necháme zovrieť a po zovretí varíme ešte zhruba 10 minút, kým nie sú batáty mäkké. Zatiaľ si na panvici rozohrejeme maslo a osmažíme na ňom batátové čipsy. Stačí 5 minút, občas ich ale premiešame, aby veľmi neprihoreli. Keď máme batátové čipsy hotové, dáme ich zatiaľ bokom.

Uvarenú polievku rozmixujeme ponorným mixérom do hladka a pridáme na kocky nakrájané avokádo. Znova rozmixujeme do hladka. Avokádo dodá polievke tú správnu štruktúru. Podávame s batátovými čipsami a s mozzarellou alebo balkánskym syrom.