Bravčová panenka alebo aj panenská sviečkovica patrí k najoceňovanejším a taktiež najdrahším častiam bravčového mäsa. Nachádza sa pod zadnou časťou chrbta, teda pod pruhom bedrovej svaloviny, a vyznačuje sa delikátnou chuťou a jemnou štruktúrou.
Veronika a Pavol z LUBIMEJEST | Zdroj:
súkr.archív
Bravčová panenka
-
Čerstvé bravčové mäso je sfarbené doružova s jemnými vláknami a ľahko mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné. Na rozdiel od hovädzieho, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso najchutnejšie ihneď po porážke.
-
Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zamrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.
-
Bravčová panenská má tvar dlhého úzkeho valčeka a s inými rezmi si ju možno len ťažko zameniť. Mäso je krehké, jemne vláknité a veľmi chudé – obsah tuku je zhruba 2 %. Povrch svalu je pokrytý tenkou blanou a malým množstvom tuku.
Využitie v kuchyni
Bravčovej panenskej najviac svedčí krátka tepelná úprava v podobe tenkých plátkov a medailónikov. Na ochutenie postačí soľ a mleté čierne korenie, možno ju však taktiež marinovať alebo doplniť čerstvými bylinkami, ako je šalvia, majoránka alebo tymian. Môže sa piecť vcelku – často sa pred úpravou obaľuje do slaniny, ktorá zvýrazní chuť mäsa a pomôže predísť jeho vysušeniu (tento postup sa uplatňuje aj pri minútkovej úprave). Obľúbená je taktiež pečená v bylinkovej kôrke. Panenskú je možné využiť aj na prípravu soté.
Vyskúšajte aj tento recept:
Zapekané bravčové plátky z jednej misy
Fotorecept: bravčová panenka
Suroviny na 8 ks:
Fotopostup prípravy bravčovej panenky nájdete v galérii.