diskusia Diskusia k článku (7)

Vaginálna mykóza - Babské rady vs. rady lekára

 

Vaginálna mykóza je civilizačným ochorením, ktoré aspoň raz za život potrápi tri štvrtiny slovenských žien. Takmer polovica z nich trpí týmto ochorením opakovane. Až polovica respondentiek však v prieskume agentúry Median uviedla, že o tomto ochorení nemá dostatok informácií. Preto niet divu, že medzi ženami koluje množstvo „zaručených“ rád a receptov, ktoré im majú pomôcť pri odstraňovaní nepríjemných príznakov mykotického ochorenia pošvy. Niektoré z najčastejších receptov, ktoré si ženy medzi sebou vymieňajú v diskusných fórach na internete, sme konzultovali spolu s gynekologičkou MUDr. Petrou Oťapkovou PhD.

Najznámejšie babské recepty z internetových diskusií:

 • Problém je v črevách. V prvom rade treba nasadiť očistnú diétu a jesť veľa cesnaku!
 • Dobrou liečbou i prevenciou je pitná kúra s octom: do dvojdecového pohára si najlejte asi 1 cm toho octu a zvyšok dolejte minerálkou. Vypite aspoň 4 takéto poháre denne.
 • Mne pomáhajú sedacie kúpele v "myšom chvostíku", aspoň 10-14 dní.
 • Vyliečila som sa sedacím kúpeľom z Tea tree oleja a to tak, že každý večer som zmiešala 7 kvapiek oleja s tromi litrami vody. Takto som to opakovala týždeň a problém zmizol.
 • Mne poradili natierať sa jogurtami, menej sladiť a dať si pozor na časté a dráždivé umývanie mydlami.

Čo na to vraví lekárka MUDr. Oťapková:

 • Kvasinky z rady Candida, ktoré spôsobujú vaginálnu mykózu, sa prirodzene nachádzajú v tráviacom trakte, kde vyčkávajú na svoju „príležitosť“. Tá príde vtedy, keď je nejakým spôsobom narušená jeho rovnováha. Najčastejšími príčinami narušenej rovnováhy v tráviacom trakte sú užívanie antibiotík a konzumácia veľkého množstva sladkostí. Ženy, ktoré trápi vaginálna mykóza opakovane, by mali určite obmedziť a najlepšie úplne vylúčiť zo svojho jedálneho lístka sladkosti. Spoločne s užívaním antibiotík je dobré nasadiť probiotickú kúru, ktorá pomôže opäť nastoliť rovnováhu v črevách, aby sa v nich nemohli kvasinky premnožiť.
 • Ak ochorenie prepukne a pacientka doslova trpí jeho akútnymi prejavmi ako je biely hrudkovitý výtok a urputné svrbenie, začervenanie, opuch až bolesti vonkajších rodidiel, každá túži po okamžitej úľave. To je možno dôvodom, prečo veľakrát siahajú po tzv. babských receptoch, ktoré sú často pripravované zo surovín, ktoré sa v domácnosti bežne nachádzajú. Z gynekologickej praxe však poznám mnoho prípadov, kedy si ženy takouto liečbou ochorenie ešte zhoršili.
 • V súčasnosti sa dajú v lekárni bez receptu kúpiť viaceré prostriedky, ktoré nielenže pomôžu odstrániť nepríjemné príznaky ochorenia, ale ho aj liečia. Pre úplné vyliečenie vaginálnej mykózy je vhodná aj systémová liečba celého organizmu. Takou je kombinácia liečby prostredníctvom krémov a vaginálnych tabliet s perorálnou tabletou, ktorá zasahuje mikroorganizmy aj v črevnom trakte a pôsobí priamo na pôvodcu ochorenia vo vnútri organizmu. Tým oveľa efektívnejšie ochorenie lieči a zabraňuje jeho návratu.
Autor:prevzatý článok

Autor článku nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník.
Zdroj:Seesame, s.r.o.
Uverejnené:16.10.2009
Posledná úprava:12.09.2014

Diskusia s článku / počet komentárov (7)

Vstúpiť do diskusie

Posledné príspevky v diskusii.

 • rweqa24.03.15 16:34

  Dakujem ;-)

 • sisa89721.03.15 18:41

  probiotika mám momentálne od fa GS,mala som už aj probiofix, a oreg.olej candimis 5kv. v troche vody 2x denne

 • rweqa21.03.15 18:03

  Sisa, ake probiotika uzivas?? A ako ten oreganovy olej?

  Dakujem


Inzercia

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Prežite krásy zimných dní a vianočných chvíľ v Hoteli Partizán**** na južnej strane Chopku.

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

Ku každému baleniu hociktorého STRONG NATURE prípravku, ktoré si objednáte cez náš e-shop www.strong-nature.sk , dostanete jedno balenie STRONG NATURE Zelená káva 20 kapsúl v hodnote 16,92 EUR zdarma.

^ Späť na vrch