ktory notas

Príspevok v téme: ktory notas
LiviaVS

neviem sa rozhodnut...www.alza.sk.... celkom fajn vykon, je tam office ale zvacsa citam negativne nazory na acer...alebo druhy - www.alza.sk.... 2 jadrovy sice mensia frekvencia ale inak hadam aj to iste. samozrejme ako studentovi mi vadi vyssia cena a ze tam neni office. potrebujem ho na seminarky, pozeranie filmov (nie je nutnost) a na emaily/net.

lost

No s tym si ma aj ty o nieco viac domotal :D (ale to je dobre, lebo zas nove info :) )

ale to bol dobry argument s tym ze naco RAW ked sa fotka zmensi...

Ale planoval som 1 zrkadlovku (ci nieco kvalitne) a potom 1 kompakt (lacny, na extremne fotenie, ktory ak sa znici nebude boliet ako zrkadlovka)

ale na otazku'; naco RAW? :)
no neviem :)
jedine ze v buducnosti vyuzijem jeho potencional (vid ciernobiele fotky, alebo VGA fotky, alebo 2-3mpix fotky s nekvalitnym zaostrenim atd)
avsak hlavne na pozeranie offline na (v buducnosti vela pixelovom monitore) alebo na "zoomovanie" na beznom fullhd monitore (tj. nejaku krajinu, kde je vela detailov, tak je krajsie mat raw+10mpix) i ked mpix nie je to prve co ma zaujima, ono staci aj 7-8 napriklad.. ale ked uz do toho pchaju tak vela, tak nekup to :D

a hlavne rozmery ma odradzaju, lebo to budem ako japonsky turista :D ze 10kg skiel na sebe a prave to nechcem, maximalne tak 1 telo fotaku + 1 objektiv do nejakeho puzdra a ide sa von... (dovolenky) to by sa dalo zniest este.. ale viac objektivov to uz zas nechcem velmi :)

este len musim zistit aky rozdiel je medzi "univerzalnou zrkadlovkou" a ultrazoomom
(o zoom mi nejde, skor o kvalitu fotiek (verna farby, ostrost, a celkova kvalita co najblizsie k realite) a co najjednoduchsie :) aby som nemusel 10 veci nastavovat, za ten cas aj slnko zapadne.. :D

AdamKrt

lost:

pozri si nejake recenzie v SK/CZ, napr.
www.ephoto.sk

Vyborne a podrobne recenzie, ak sa v tom chces vrtat, su na DPREVIEW aj so snimkami.
www.dpreview.com

A nakoniec sa informuj na
www.digimanie.cz

kde dostane fundovanu radu trebars od moderatora, ktory pise recenzie fotakov a mal uz v rukach stovky fotakov.

Za seba mozem povedat, ze zrkadlovky neriesim. Mal som kompakt, teraz ultrazoom, ale zrkadlovka je na mna uz moc nespratna a az tak zaoberat fotografiou sa nemienim. Z mojho pohladu je treba si dat pozor na kvalitu objektivu, ci na vzdialenom ohnisku nemava deformacie a hlavne SVETELNOST objektivu, ktora byva u fotakov casty problem. Samozrejme aj velkost snimaca v porovnani s cipom. Neni zle pozriet si vzorove fotky, nechat si poradit na Digimanii a urobit si aj vlastny nazor. Nakoniec saj tak clovek nieco vyberie a potom je rad, ze je rad, lebo to uz zmenit nemoze :)

Nakoniec si poloz otazku, naco Ti budu fotky obrovskych rozmerov vo vysokej kvalite, alebo dokonca v surovej RAW kvalite, ak to nakoniec skonci niekde konvertovane vo velkosti 1280x1024 :)

Zrkadlovka ma svoje vyhody, ale cim je to vacsie, tym menej si to clovek berie vonku, alebo to uz musi mat pri povolani, lebo prakticky s tym nakoniec bezny clovek urobit iba par fotiek a potom ho to prestane bavit :)))

lost

Offtopic
AdamKrt, co povies na D90 ?
(je to vhodne pre cloveka co fotil zatial len kompaktom? i ked tam asi viac zalezi na objektive?)
/Offtopic

AdamKrt

LiviaVS: tie male mininotebooky som mal v rukach, je to prditko ako vyknovo, tak prakticky. Su to okliestene verzie, ktore papierovo sa zdaju vykonne, realita je vsak niekde inde. Naviac je tam Windows 7, ktory je narocny a z toho hardveru robi tak skor orezavatko.

Ale ak si chces pri tej cene nieco kupit, tak ber prve z lava. Za tu cenu JE TO VSETKO IBA SPOTREBAK.

Co sa tyka HP, je to dobra znacka, kvalitna, ale zalezi, aku radu si kupujes. Asus neni zly, neni az taka znacka. No a Acer je niekde na konci. Pri tychto notebookoch je defakto jedno, aka je to znacka. Hlavne je, aku to ma zaruku a pozriet si prevedenie plastov, lebo nie na vsetko sa vztahuje zaruka. Ak chces mat bezproblemovy servis, tak si kup DELL a pozri si, aku zaruku k tomu davaju.

Nic moc v tejto triede nenavyberas, ak mas poziadavky, ake mas. Vsetko je to jeden sunt, za tu cenu...

LiviaVS

no ja praveze chcem mininotas. teraz mam hp 6735s (hp nikdy viac), co je na mna hovado velke. je to hlavne neprenosne a pre mna zbytocne. myslela som ze ten asus by stacil :/ seminarky len tak zaklad, pri najhorsom ich spravim doma na stolnom PC /trebars bakalarku/. filmy pozeram len pocas cestovania. inak v nom len skladujem materialy do skoly.
stale mi je proti srsti mat normalny notas. ta druha moznost sa mi teraz viac pozdava, je to aj vacsia ako 11.6´. alebo dajte radu na niaky nie velky notebook, s HDD min. 250, 1,8 Hz, najlep. 64bit. verzia s OS Wind. 7 okolo tych 300 EUR.

AdamKrt

Ad notebook 14.1" vs 15.6"... Ten 15.6", co som tu linkoval mal 2.5kg. Pozeral som nejaky kvalitny DELL 14.1", mal 2.36kg. Tak 140 gramov rozdielu vahy uz zase neni moc... :)

Ak niekto bude pisat 8 hodin denne a civiet do maleho monitora a pisat na mizernej klavesnici, zacne citit bolest oci, hlavy, zapastia, prstov atd.

Ist si to vyskusat do nejakeho obchodu, aky je to rozmer, neni zly napad, lebo obrazok na webe skresluje.

Na dlhsiu robotu odporucam kazdemu externu klavesnicu ako minimum, optimalne aj poriadne externe LCD.

AdamKrt

Tie Chicony KB-9810 su v PS2 prevedeni, rovnako dobre su USB, KU-9810. Ked nechcem, aby mi plast zltol po case, tak kupujem potom v ciernej farbe.

AdamKrt

lost:

myslis klasicku externu klavesnicu, ci specialnu externu, rolovaciu ?

Ako klasicke externe klavesnice mam do firmy najradsej Chicony KB-9810. Ci uz pre grafikov, alebo uctovnicky. Su to vyborne klavesnice, kupujem tento model vyse desatrocia a vo vela firmach co poznam to tiez patri medzi najoblubenejsie klavesnice, co sa tyka spolahlivosti, jednoduchosti a lahkosti pri pisani atd. Predavaju sa CZ/SK verzie. Je to v vsetko CZ verzia, ale davaju k tomu SK klavesy, takze sa da tych par CZ vytrhnut a nasadit tam SK. Legendarna klavesnica, nic ine by som nechcel.

lost

AdamKrt, no moja toshiba mala super krasnu klavesnicu :)
velkost bolo dokonala a jemnost kalves tiez..
nepoznas nejaku dobru externu klavesnicu?

nejaku kde nemusim vyvolat velku silu aby som stlacil klavesnicu (ale zaroven nie taku krehku ze polozim na klavesnicu prst a uz mi to piseeeeeeeeeeee ) ?

pocul som ze logitech ma celkom fajn (myse ma vynikajuce, tak mozno nieco pravdy na tom bude)