Exter. štúdium

Príspevok v téme: Exter. štúdium
emanuela

Viem že to na tento portál moc nepatrí, ale skúsim to tu, neviem kde sa na takéto veci pýtať. Od roku 2003 dostávam sirotský dôchodok po otcovi. Teraz v roku 2013 doštudujem strednú školu a potom mi zaniká nárok na sirotský dôchodok. Kvôli rodinným problémom sa chcem odsťahovať a finančná pomoc vo forme sirotského dôchodku by sa mi veľmi zišla. Problém je v tom, že od septembra 2013 by som chcela ísť na vysokú školu študovať EXTERNE a pritom brigádovať. Mama mi povedala, že pri externom štúdiu nemám nárok na sirotský dôchodok. Pozerala som to na stránke sociálnej poisťovne, ale nič sa tam o externom štúdiu nepíše. Je tam že ak človek študuje na vysokej škole - teda sa sústavne pripravuje na povolanie - má nárok na sirotský dôchodok. A predsa aj externé štúdium je štúdium na vysokej škole. Tak by som sa chcela spýtať, keď sa do toho niekto vyzná, mala by som aj pri externom štúdiu nárok na sirotský dôchodok?

emanuela

Podotázka: Keby som chcela prepísať sirotské poistenie na seba - aby po dovŕšení mojich 18 rokov chodilo mne, nie matke, potrebujem k tomu súhlas matky?