Odlomenie zubu sposobene zlou stravou?

Príspevok v téme: Odlomenie zubu sposobene zlou stravou?
16rocna

Dobry den, dnes sa mi z nicoho nic odlomilo zo zuba. Strasne neprijemny pocit. Mam uz dost vela plomb a zuby sa mi rychlo nicia. Aj vlasy su na tom dost zle. Moze za to vegetarianska strava? A vedeli by ste mi poradit co na zuby? Pijem kazdy den mlieko, zacala som jest ryby, jem syry, preco mam stale problemy so zubami :/

Radoslava123

Odpovedam - na vlastnom príklade nič nezovšeobecňujem. Alebo to, že intoleranciou laktózy trpí približne polovica ľudstva, je málo? Veď nepíšem o chorobe, ktorú má jeden z milióna. A nezovšeobecňujem, lebo som jasne napísala, že pitie mlieka je nezdravé iba pre tých, ktorí naň majú intoleranciu. Ale ty keď sa chceš navážať, tak sa navážať budeš, hoci všetci ostatní pochopia to, čo som sem napísala, správne, iba ty nie. Alebo si zubárka a bojíš sa, že ti odoženiem pacientov, ak všetci po prečitaní môjho príspevku húfom pôjdu na gastro, dajú sa vyšetriť na intolerancie a upravia si stravovacie návyky, aby ich mali šité na mieru a ty už nebudeš mať komu opravovať zuby? :D A stojím si za tým, čo som napísala, že u ľudí trpiacich akoukoľvek intoleranciou strava ovplyvní kazivosť zubov viac ako hygiena. Poznala som dve sestry. V rámci hygieny mali iba pastu a kefku ráno a večer a stravovali sa rovnako, veď vyrastali v jednej domácnosti a každá z nich má tri deti. Toho času majú obe približne 50 rokov. Jedna má už všetky zadné zuby vytrhnuté a má len predné jednotky, dvojky a trojky svoje vlastné. Druhá má zuby v plnom počte, dve malé plomby. Tá, ktorej sa kazili zuby, trpela celý život bolesťami hlavy, vracaním, hnačkami, škvŕkaním v bruchu, plynatosťou... ale kvôli tráviacim problémom nikdy nechodila po doktoroch (som si istá, že má kopu intolerancií, len o tom nevie, ale keby som jej to povedala, tak sa urazí, že nech sa ja, mladá, do nej nestarám). A tá, ktorá má zuby v plnom počte, nemala ani tráviace ťažkosti nikdy žiadne.

Radoslava123

Presne toto som ja robila v 16-tich - pila som každý deň mlieko a snažila som sa jesť jogurty a syry. A bolo zle, aj keď hygiena bola správna a sladkostí málo. Ľudia, však sa tu do mňa toľko nenavážajte! Či sa enzým tvorí v čreve alebo niekde blízko čreva, to nie je podstatné, podstatné je, že v tenkom čreve nastáva rozklad a štiepenie potravín a ich zložiek a do hrubého čreva sa musia dostať už rozštiepené, lebo ak nie, tak prichádzajú tráviace ťažkosti a človek ich cíti. A k tomu mlieku, ja som to myslela tak, že mlieko je zdravé len a len pre tých, ktorí majú dostatok enzýmov na jeho trávenie. Ale, že v súčasnej dobe to v našich zemepisných šírkach približne 50 % obyvateľstva nemá, o tom sa nehovorí a nehovorí sa ani o tom, že tým, ktorí intoleranciu na mlieko majú, ale o tom nevedia, sa v čase pitia mlieka budú zuby kaziť oveľa viac, ako keby mlieko nepili vôbec, lebo práve pitie mlieka im to spôsobuje a ak nevedia, čo im je, treba im pomôcť aspoň tu na fóre - treba tomu robiť osvetu a nezáleží na tom, či sem také veci píšem ja, alebo či ich píšu prispievatelia iní, ktorých príspevky sa mi páčia, tak si z nich niečo vezmem a pomáham im tieto myšlienky šíriť ďalej a ak by mali niečo proti, zareagovali by. Zubár nie je povinný odporučiť pacientovi vyšetrenie na intoleranciu laktózy a ani mu ho neodporučí, lebo on sa stará len o zuby, aj keď je pravda, že keby vysokou kazivosťou zubov trpel on sám, tak by si také vyšetrenie určite urobiť dal. Ja jem každý deň mäso. Okrem mäsa často zemiaky, ryžu, zo zeleniny mrkvu, petržlen, zeler, papriku, paradajky, cukinu, reďkovku, rôzne šaláty, najmä hlávkový a ľadový, polystyrénové chlebíky, ktoré neobsahujú pšenicu, kašičky ryžové, pohánkové a prosové. Pri varení používam rôzne múky z bio obchodu, napríklad ryžovú, gaštanovú, pohánkovú a prosovú, amaranthovú, quinoovú. Na pečenie sa mi najlepšie pozdáva tá pohánková. Pri varení používam aj ryžové a kokosové mlieko, často varím. Ovocie nejem vôbec, iba občas v malom množstve maliny, čučoriedky a jahody.

vitavi

Nenapísala si presne, ako sa stravuješ, okrem mlieka jedávaš asi dosť ovocia a neviem, ako to máš so sladkým.

Máš asi z detstva nedostatočne mineralizované zuby . Teraz sa to napráva ťažko. Hlavne si dávaj pozor na všetko sladké.

Minerály získaš z varenej zeleniny a celých obilných zŕn. Lámavosť spôsobuje pečené a suché tvrdé jedlo, tak sa vyhýbaj sušienkam, chlieb nahraď kašami, knedlíkmi, haluškami celozrnnými.

Hygiena je nutná, ale prvoradé je zuby ozdraviť minerálmi zo stravy a odbúrať cukor, vyživiť ich zvnútra. ./Karel IV. zomrel vyše 60-ročný s dokonalým chrupom. Pochybujem, že to bolo dokonalým čistením/.

odpovedam

radoslava123, presne taki, ako ty, by nemali na fore ludom radit. kopka nezmyslov + neschopnost odlisit fakt od nazoru. enzymy sa tvoria v creve? :-)) a zdravy clovek nema kazy?

kaz je sposobeny rozkladom cukrov v ustnej dutine a ak ma clovek zlu techniku cistenia zubov, tak moze byt zdravy ako chce, kaz sa spravi. navyse na vlastnom priklade intolerancie zovseobecnit, ze "pit mlieko je drist" je dost vazna logicka aj argumentacna chyba. s kazivostou zubov vacsinou nema strava nic, ale zla hygiena ano.

Radoslava123

Ja som mávala tiež veľa kazov a najviac sa mi ich tvorilo v čase, keď som pila veľa mlieka a jedla veľa mliečnych výrobkov, lebo som nielen, že čítala tie drísty o tom, aké je mlieko zdravé, koľko veľa vápnika obsahuje, a tak ďalej, ale som tým drístom ešte aj verila a myslela som si, že keď pijem mlieko, robím tým niečo dobré pre svoje zuby, ale opak bol pravdou a dopadlo to, ako to dopadlo. Zuby sa mi prestali kaziť, odkedy som ÚPLNE VYLÚČILA ZO STRAVY MLIEKO A ČOKOĽVEK MLIEČNE! Vážne. A prečo? Lebo mám veľmi silnú intoleranciu laktózy a mliečnych bielkovín. Ale toto sa bez vyšetrenia zistiť nedá. Ako bábätko som kakala oranžovú vodičku a na príčinu tohto problému mi nikto nevedel prísť. Lekári mi vtedy robili rôzne vyšetrenia a všetky boli negatívne. Ale v tom čase sa ešte nevedelo, že okrem alergie môže mať človek na potraviny aj intoleranciu. Intolerancia je nedostatok tráviaceho enzýmu zodpovedného za trávenie určitej potraviny, alebo potravinovej zložky. To znamená, že tenké črevo je trošku choré a nedokáže tie enzýmy tvoriť vôbec, prípadne ich tvorí iba veľmi málo, čiže ich netvorí v dostatočnom množstve. Kto má intoleranciu na najmenej dve zložky mlieka ako napríklad ja, tak ten keď vypije mlieko, tak v tenkom čreve, kde chýbajú enzýmy, sa zložky mlieka dobre nerozštiepia, potom takéto nerozštiepené putujú do hrubého čreva, kde nastávajú rôzne problémy, napríklad sa tvoria plyny a človek pociťuje škvŕkanie v bruchu a plynatosť, dlhé hodiny po vypití mlieka ešte prdí. Prípadne ho hneď po vypití mlieka preženie, alebo ho bolí brucho, prípade ho veľmi silno rozbolí hlava a neznesiteľná, asi 6 - hodinová bolesť hlavy vyústi do pocitu na vracanie, akonáhle sa povracia, bolesť hlavy razom pominie. Človek trpiaci intoleranciou môže pociťovať po jedle aj náhle stavy únavy a môže cítiť, že sa mu po jedle točí hlava a že razom stratil energiu, musí si ísť ľahnúť. Ty nemusíš pociťovať všetky príznaky intolerancie. Možno máš iba jeden jediný, napríklad to škvŕkanie v bruchu po vypití mlieka s plynatosťou, ale to stačí na to, aby ti nevhodná potravina ničila črevá, spôsobovala, že steny čriev sa stávajú tenšie a prepúšťajú veľké molekuly tuku a všeličoho, čo by nemali... čo v konečnom dôsledku vedie k poruchám vstrebávania živín, najmä vápnika, ktorý je dôležitý pre zuby. Čo z toho vyplýva? Že mlieko je zdravé iba pre tých, ktorí na žiadnu jeho zložku intoleranciu nemajú a takí budú mať aj zdravé zuby a ešte aj v 50-tke zuby v plnom počte, hoci im aj pojem dentálna niť a medzizubná kefka nič nehovorí. Ak ale mlieko denno-denne konzumuje čovek, ktorý má intoleranciu minimálne na jednu jeho zložku, tak si nielen, že privodí tráviace ťažkosti, ale zuby sa mu budú kaziť oveľa viac, ako keby žiadne mlieko nepil. A práve NEPIŤ ŽIADNE MLIEKO A NEJESŤ ŽIADNE MLIEČNE VÝROBKY by malo byť to najdôležitejšie, čo by mal takýto človek dodržať, ak chce žiť zdravo a bez zubných kazov. Ako som prišla k svojej diagnóze? U gastroenterológa som sa dala vyšetriť, dala som si urobiť gastroendoskopiu. To je také vyšetrenie, pri ktorom sa prehltne hadica. A z tohto vyšetrenia vyplynulo, že mám veľmi ťažký deficit enzýmu laktáza. To je tá laktózová intolerancia. No a okrem toho som si dala urobiť z odberu krvi test na intoleranciu potravín a tam mi zase vyšlo, že mi veľmi silnú intoleranciu spôsobujú aj mliečne bielkoviny, pšenica, kukurica, vaječný bielok... V teste bolo 220 potravín a robili mi ho na Interklinik v Bratislave. Je to tam ale dosť drahé a existuje aj lacnejšia verzia testu s menším počtom potravín. Aby si nemusela nikam chodiť, otestovať sa môžeš aj sama doma, ak si v lekárni kúpiš, prípadne objednáš na internete Food detective. Je to malý domáci test so 46 potravinami. Neobsahuje ale laktózu a pod názvom mlieko tam nájdeš iba mliečnu bielkovinu. Kvôli laktóze treba ísť na gastro, ale dá sa v pohodičke prežiť. Myslím si, že to bude pre teba veľmi dôležité vyšetrenie, lebo práve laktóza je tou potravinou, ktorá vo všeobecnosti najčastejšie spôsobuje ľuďom intoleranciu a tým, ktorí o svojej intolerancii nevedia a mlieko pijú, aj veľa zubných kazov, padanie vlasov, slabučké nechty a celkový pocit nedostatku vápnika v organizme. Ja sa už roky stravujem bezmliečne a za posledných 5 rokov mi nebol na prehliadke nájdený ani jeden kaz. Zubára mám dobrého, v rámci diagnostického postupu prehliadky robí aj röntgen - bitewing zameraný na pozorovanie medzizubných priestorov. Nezabúdaj, že celkom zdravému človekovi sa zuby kaziť nebudú. Ak sa ale kazia, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ide o chorý tráviaci systém. Zuby sa však môžu kaziť aj pri cukrovke, pri chorobách štítnej žľazy, pri anorexii, pri potravinovej alergii (najmä ak ide o alergiu na mlieko), pri jedení priveľa sladkostí a pití priveľa sladkých nápojov... správna hygiena je samozrejme tiež dôležitá, ale na kazivosť zubov až taký veľký vplyv nemá ako tá neliečená laktózová intolerancia, čiže pitie mlieka pri laktózovej intolerancii, o ktorej ešte nevieš, že ju máš. Osobne poznám ľudí, ktorí si v živote zuby neumyli a nemajú ani jeden kaz , ale aj takých, ktorí si zuby drhnú každý deň, používajú najdrahšie pasty, medzizubné a jednozväzkové kefky, dentálnu niť, všetky možné rôzne drahé pomôcky na čistenie zubov, a predsa majú už v mladom veku kopu kazov. Všetko je to o trávení a najmä o laktóze. Čím skôr sa dáš vyšetriť, tým skôr sa o sebe dozvieš pravdu a upravíš si stravovacie návyky na správnu mieru, čím pomôžeš svojim črevám a samozrejme, že aj zubom.

ivobrick

Poradim ti co na zuby. Je to taky ujo, alebo teda ktory sa vola ZUBAR/KA. Tak tam budes chodit na kontroly castejsie, no a co. Zuby sa len tak z nicoho nic nelamu.
Ked si zlomis ruku, tiez sem pojdes pisat ze co s tym? :) Pochybujem.

odpovedam

Dolezite je, aku vyzivu si mala este pred narodenim a cca prve tri roky zivota. Ked mas slabe zuby, tak bud mas zlu hygienu alebo proste zlu sklovinu. dolezita je technika cistenia zubov, nie zubna pasta. a je mozne, ze mas naozaj malo mineralov. rastlinna strava je pre cloveka velmi tazko vstrebatelna narozdiel od zivocisnej. porad sa so svojim zubarom.