Ako vybrat kliešta

mirec DC

Bože, aké sú tu len múdre názory a rady... Bývame pod horou a na jar a hlavne cez leto je bežné že pri dlhšej prechádzke je na mojom psovi zopár kliešťov. Stačí ho jednoducho chytiť za hlavičku a vyšklbnúť, ak aj ostane hlavička, psovi sa nič nestane a neskôr mu po čase odpadne a rana sa zahojí. Žiadna veda. A keď náhodou aj ja prinesiem neželaného spoločníka, pritlačím naňho prstom a potočím proti smeru hodinových, prípadne vyšklbnem ale chce to prax :-). Hlavne žiaden olej a podobné somariny. Keď sa po prechádzke prezriete a rýchlo ho vytiahnete určite vám nič nehrozí.

lost

neviem ci to nepisem neskoro, no existuje zevraj moznost testov ci bol kliest prenasac alebo nebol... nie je to zadarmo (mozno 10eur?) za ten test pytaju.

tuto info som len tak zapocul raz na nete.. ak posielam dalej, ak by sa to niekomu zislo :)

mayus

renca tak ja by som utekala na chirurgiu lebo dako je tych infikovanych kliestov coraz viac a je to nebezpecne...

a urcite by som to neskusala ziadnym kremom ci olejom, lebo vtedy sa dusi a vypusta do tvojho tela tie nebezpecne latky...
az tak treba kupit ten sprej sorry ale nepamatam si ako sa vola - nastriekas to nanho a on stvrdne a len ho zoskrabnes ako chrastu...
asi najbezpecnejsie lebo nestihne ani to svitnstvo vypustit...

renca22

Dobry den jam by som sa chcela opitat ako mam vybrat kliesta muzovy z nohy no najvätsi problem je ze ma uz len hlavicku a mu to pripuchlo a ma to okolo cervene
DAKUJEM ZA RACHLU RADU

Ivka 1

V ordináciach veterinárov dostať špeciálne podberáky na kliešte, kliešťa podberete a vytočíte. Vždy vypadne celý. Nezabudnite však postihnuté miesto vydenzifikovať liehom alebo prestriekať Septonexom aj pred vyberaním kliešťa a aj po tom. Ak sa napriek tomu postihnuté miesto začervená - vytvorí sa kožný erytém , je potrebné navštíviť lekára, kliešť vás mohol infikovať boréliami. Je potrebné užívať antibiotika a po ich dobratí by vám lekár mal urobiť krvné testy na prítomnosť borélii v krvi. Ak aj nebude potvrdená, odporúčam minimálne pol roka preventívne piť aloe užívať včelí propolis alebo iné prírodné antibiotiká či antibakteriálne produkty.

AdamKrt

Potieranie kliesta sa neodporuca - ci uz kremom, olejom, alebo inak. Ak kliest zahynie, potom moze vydavit svoj obsah do rany a hrozi infikovanie.