Genitálny herpes

Genitálny herpes je vírusová infekcia pohlavného orgánu (opar) spôsobená vírom Herpes simplex, ktorá sa prejavuje drobnými pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Aké sú jeho príčiny vzniku?

Herpes Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo je to genitálny herpes?

Genitálny herpes je vírusovou infekciou pohlavného orgánu (opar), ktorá je spôsobená vírusom Herpes simplex. Len dva z ôsmych subtypov herpesu môžu spôsobiť opar aj na genitáliach. Herpes 1 postihuje najčastejšie pery úst a len zriedkakedy genitálie a konečník. Naproti tomu herpes 2 postihuje najčastejšie genitálie a konečník a len zriedkakedy pery úst. Tieto dva subtypy herpesu môžu postihovať aj iné časti tela, pričom platí, že herpes 1 postihuje častejšie miesta nad pásom a herpes 2 postihuje častejšie miesta pod pásom.

Výskyt je celosvetový, v rôznych oblastiach je postihnutých od 50% do 90% obyvateľstva, v Európe sa odhaduje 7-28%.


Prečítajte si aj:

Aké sú príznaky oparu na perách?

Príznaky genitálneho herpesu

Podobne ako na perách sa v okolí genitálií zjavujú sporadicky drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou.

Príčiny vzniku genitálneho herpesu

Ochorenie sa prenáša prevažne sexuálnym kontaktom. Pokiaľ sa vírus už usídli v tele, potom je častá jeho reaktivácia pri oslabení organizmu stresom, menštruáciou, infekciou, opaľovaním a podobne.

Genitálny herpes Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo spôsobuje genitálny herpes?

Okrem nepríjemností spojených s bolesťou so sebou oparový vírus prináša oslabenie imunitného systému. Z možných komplikácií to potom môže byť horúčka, bolesti pri močení, vzácne zápal mozgových blán. U tehotných žien je možný prenos na plod a jeho poškodenie.

Diagnostika genitálneho herpesu

Ochorenie sa dokazuje krvným testom (na preukázanie protilátok) alebo výterom z postihnutých miest (na preukázanie vírusu).

Liečba genitálneho herpesu

Orálne alebo miestne užívané protivírusové lieky môžu zmierniť príznaky a frekvenciu opakovaného výsevu. Dôležitá je včasná aplikácia. Ďalej existuje podporná liečba* príznakov. Neexistuje však žiadny spôsob liečby, ktorý by Vás ochorenia zbavil úplne, je to celoživotné ochorenie.

Ako sa chrániť pred genitálnym herpesom?

Používanie kondomu môže iba znížiť riziko prenosu. Preto ak sa u partnera objavia príznaky je lepšie sexu sa zdržať.


Prečítajte si aj:

Aké sú príznaky oparu na perách?