Povinné očkovanie proti TBC bolo na Slovensku ukončené v roku 2011. Mladšie ročníky sa s týmto ochorením nikdy nestretli, stále však nie je zabudnuté. Tuberkulóza vo svete zabije vyše milión ľudí ročne.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva ohrozujú naše zdravie predovšetkým vírusové infekcie. Najčastejšie ide o prechladnutie, chrípku či covid-19. Výnimkou ale nie sú ani ochorenia spôsobené RS vírusmi. Tie sprevádzajú vysoké horúčky, podráždenosť alebo nechutenstvo a môžu sa vyvinúť do bronchitídy či zápalu pľúc.
Na Slovensku sa povinne očkovalo proti tuberkulóze do roku 2011, vďaka čomu každoročne počet pacientov s TBC u nás klesá.
Odhaduje sa, že infekcie spôsobené streptokokom skupiny B, boli v minulom roku celosvetovo spojené so 46-tisíc mŕtvo narodenými deťmi, 91- tisíc úmrtiami novorodencov a viac ako pol miliónom predčasných pôrodov. Tieto čísla sú podľa odborníkov natoľko hrozivé, že WHO a jej partneri vyzývajú na vytvorenie vakcíny pre matky, ktorá by u nich tomuto bakteriálnemu ochoreniu zabránila.
Vedci nestále skúmajú nový koronavírus SARS-CoV-2, spôsob jeho prenosu či účinky na zdravie. V novej štúdii prišli so záverom, že sa môže šíriť aj inak ako len kvapôčkou infekciou. S úplne iným druhom infekčného ochorenia bojuje aj emeritný pápež Benedikt XVI.
Benedikt XVI. má dlhodobo podlomené zdravie, čo bol tiež jeden z dôvodov, prečo pred siedmimi rokmi ako prvý pápež za 600 rokov rezignoval z postu hlavy cirkvi.
Vedci pre svoj výskum použili letecké a mobilné dáta cestujúcich, ktorí opustili Wu-chan v kritickom období dvoch týždňov predtým, než bolo mesto uzavreté kvôli epidémii.
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest a jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia.
Svrab je infekčné ochorenie kože, spôsobené parazitom známym pod názvom zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei var. hominis). Prejavuje sa neznesiteľným svrbením vo večerných hodinách alebo po uložení sa do postele.
Helikobakter je baktéria vyskytujúca sa na povrchu žalúdočnej sliznice. Spôsobuje zápaly, žalúdočné vredy, vznik dvanástnikových vredov a rakovinu žalúdka. Aké sú príčiny jej vzniku?