Najsilnejšie ohnisko nákazy je v Moldave nad Bodvou, na košickom Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva ohrozujú naše zdravie predovšetkým vírusové infekcie. Najčastejšie ide o prechladnutie, chrípku či covid-19. Výnimkou ale nie sú ani ochorenia spôsobené RS vírusmi. Tie sprevádzajú vysoké horúčky, podráždenosť alebo nechutenstvo a môžu sa vyvinúť do bronchitídy či zápalu pľúc.
Aktuálnu chrípkovú sezónu pokladajú odborníci za najťažšiu za posledných päť rokov. Ťažší priebeh chrípky spôsobil aj jej nižší výskyt v uplynulých rokoch, ktoré boli poznačené pandémiou COVID-19. Ako odborníci dokážu predpovedať, kedy chrípková sezóna prepukne? Je vhodné sa pri príznakoch testovať na covid? Aj tieto otázky zodpovedala skúsená pneumologička Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Ľubica Schutová, MPH.
Vírus Epstein-Barrovej je najznámejší tým, že spôsobuje infekčnú mononukleózu u dospievajúcich a mladých dospelých – veľmi často sa ale tiež vyskytuje úplne bez príznakov. Vírus, ktorý po prvej infekcii zostáva v tele neaktívny, je tiež spájaný s neskorším rozvojom niektorých autoimunitných ochorení a vzácnych druhov rakoviny.
Nadmerné užívanie antibiotík najmä pri vírusových ochoreniach ako sú chrípka či nachladnutie, môžeme označiť za nezodpovedné. Na vírusy totiž antibiotiká nepôsobia.
12.10.2020 - Na Slovensku máme 20 355 potvrdených prípadov, z toho 14 263 je aktívnych. Vo svete si doteraz ochorenie COVID-19 vyžiadalo už viac ako 1 milión obetí na životoch a viac ako 37 miliónov osôb v 188 krajinách sa ním nakazilo. Viac ako 26 miliónov ľudí sa už uzdravilo.
V súčasnosti môže byť pre bežného človeka ťažké odlíšiť chrípku od ochorenia COVID-19. Pred nastávajúcou chrípkovou sezónou preto odborníci odporúčajú, najmä seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou, dať sa zaočkovať proti chrípke, aj proti nebezpečným pneumokokom.
Ľudská činnosť prelomila prirodzené bariéry, ktoré nás chránili pred chorobami. Každý rok zomrú na zanedbanú zoonotickú chorobu približne 2 milióny ľudí.
Vedci zistili, ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi, ktoré sú škodlivé nie len pre pre zdravé bunky, ale aj pre ne. Zistenia by mohli viesť k zlepšeniu liečby rakoviny.
Náš svet zvádza v týchto dňoch ťažký boj s novým ochorením COVID-19, ktorý spôsobil koronavírus SARS-CoV-19. Nejde však o prvú epidémiu, ktorú spôsobil niektorý z koronavírusov. Pozrite si historický prehľad, ako nás aj v minulosti potrápili ochorenia spôsobené koronavírusmi z čeľade Coronaviridae.