Námesačnosť (somnambulismus)

Námesačnosť – somnambulizmus je porucha spánku, ktorá sa radí medzi tzv. parasomnie, sú to abnormálne prejavy pri zaspávaní, v priebehu spánku alebo počas prebudenia.

namesacnost_mesiac Zdroj foto: Shutterstock.com

Námesačnosť – somnambulizmus je porucha spánku, ktorá sa radí medzi tzv. parasomnie, sú to abnormálne prejavy pri zaspávaní, v priebehu spánku alebo počas prebudenia. Parasomnie sa môžu vyskytovať v REM alebo NREM spánku, somnambulizmus je parasomnia s čiastočným – neúplným prebudením z hlbokého NREM spánku, typicky v prvej tretine noci.

Príznaky námesačnosti

Vo fáze spánku non- REM fungujú motorické svaly normálne, nie sú vyradené z činnosti. Námesačnosť sa prejaví naštartovaním plnej hybnosti týchto svalov formou zložitého nevedomého správania. Aktivuje sa motorický a autonómny systém bez súčasného dosiahnutia bdelosti a správanie je bez vôľovej kontroly. Postupy chovania u námesačných sa javia akoby cieľavedomé a dochádza k nim v prechodnom stave medzi hlbokým spánkom a bdelosťou, tento stav je prechodný a prechádza do spánku alebo menej často do bdelosti.

Námesačný sa môže:

 • Posadiť na posteli
 • Opustiť lôžko a chodiť, môže sa vrátiť do postele alebo zaspať na inom mieste
 • Vykonávať automatické činnosti ako obliekanie, dieťa môže robiť úkony ako pred odchodom do školy (zoberie školskú tašku a chce odísť z domu)
 • Námesačný môže napríklad chcieť ísť na záchod a omylom ide do inej miestnosti
 • Pri všetkých týchto a podobných aktivitách má námesačný otvorené oči
 • Výraz v tvári je neprítomný
 • Pohľad je nesústredený, akoby pozeral cez osoby, ktoré stretne, či predmety, ktoré ma v ceste
 • Komunikuje zmätene s okolím
 • Ak dostane nejakú otázku, môže odpovedať
 • Môže mať agresívne správanie a vykonať aj násilný čin

Pri námesačnosti teda dochádza k nedokonalému prebudeniu, najčastejšie vzniká v prvej tretine noci, teda do polnoci, kedy je hlbokého spánku najviac, spomaľujú sa mozgové vlny spiaceho človeka, spomalené je dýchanie a pulz, znížený krvný tlak a svaly sa uvoľňujú (1.) Námesačnosť je najčastejšia u detí vo veku od 6 do 12 rokov (30 %) a postupne s vývojom a dospievaním môže dôjsť k náprave spánku, čo niektorí odborníci odôvodňujú tým, že s dospievaním sa skracujú fázy spánku, v ktorých sa somnambulizmus prejaví.

Podľa štatistiky námesačnosťou trpí asi 1 % dospelej populácie v Európe a opakovane sa vyskytuje u 10 % detskej populácie (1). Je dôležité vedieť, že námesačnosť nie je nebezpečná ako choroba psychiatrická ani psychická. Je to stav, ktorý je nebezpečný z dôvodov možného úrazu osoby v takomto stave námesačnosti. Človek sa môže poraniť, spadnúť, vypadnúť z okna alebo ak odíde z domu, môže sa stať obeťou autonehody. Preto sú dôležité preventívne opatrenia v byte rodiny, ktorej člen hoci len krátkodobo a prechodne má diagnózu somnambulizmus - námesačnosť.

Príčiny vzniku námesačnosti

Osoby s námesačnosťou sa len čiastočne zobúdzajú z hlbokého spánku, predpokladá sa, že ide o poruchu riadenia spánku a bdenia, kým niektoré systémy sú v stave bdelosti iné zostávajú v spánku. Pravdepodobný je aj vplyv genetických faktorov a vonkajších vplyvov, ktoré spôsobujú čiastočne prebudenie, ako napr. hluk, cudzie prostredie, plný močový mechúr, horúčka, gastroezofageálny reflux, potláčané emócie aj iné poruchy spánku najmä syndróm spánkového apnoe.

Ak námesačnosť pretrvá do dospelosti vzniká často z dôvodov mimoriadneho stresu, napríklad v období veľkej úzkosti, depresie aj pre požívanie drog alebo používanie niektorých hypnotík. Príčinou vzniku môže byť aj práca na smeny, respektíve nočná práca.

Niekedy sa námesačnosť môže stať chronickou poruchou, ale u detí môže ísť aj o prechodnú, vývojovú poruchu spánku.

Diagnostika námesačnosti

Diagnostika sa opiera o opakované chodenie v spánku s aspoň jedným z nasledujúcich príznakov, ktoré sa nedajú vysvetliť inou chorobou alebo vplyvom liekov a drog.

 • Nemožnosť prebudenia v stave somnambulizmu
 • Psychická zmätenosť po prebudení
 • Čiastočná alebo úplná amnézia na epizódu námesačnosti
 • Bežné správanie v neprimeraný čas
 • Neadekvátne alebo nezmyselné správanie
 • Nebezpečné alebo potenciálne nebezpečné správanie

Diferenciálna diagnostika

Epileptické záchvaty, iné typy parasomnie.
V sporných prípadoch je indikované polysomnografické, resp. video-EEG-polysomnografické vyšetrenie. Toto vyšetrenie sa teda využíva v prípade námesačnosti pri opakovaných čiastočných prebudeniach z hlbokého NREM spánku a tiež aj v prípadoch porúch spánku aj mimo klinický prejav námesačnosti.

Liečba námesačnosti

U detí sa nevyhnutne liečba nevyžaduje, nakoľko väčšina z choroby vyrastie. V prípade agresivity ako sprievodného znaku, je vhodné vyhýbať sa akejkoľvek provokácii pacienta. Taktiež je vhodné dodržiavať zdravý spánkový režim, zabrániť spánkovej deprivácii pacienta, neužívať hypnotiká. Nezasahovať násilne pri epizóde námesačnosti, ale nechať záchvat doznieť.

Lieky

Benzodiazepíny sa používajú krátku dobu - pár dní, maximálne pár týždňov v období, kedy sú epizódy najčastejšie (2). Liečiť pridružené choroby, ktoré môžu somnambulické epizódy provokovať.

Bezpečnostné opatrenia:

 • Zabezpečenie zábrany otvárania okien
 • Zabezpečenie zamykania dverí
 • Vhodná posteľ, čo znamená nedať spať námesačného na poschodovú posteľ
 • Zabezpečenie monitorovacieho systému u detí
 • Priestor kde námesačný spí, by mal mať okolo postele bezpečné prostredie bez ostrých a tvrdých predmetov
 • Je potrebné násilne námesačného nezobudiť, ani v prípade, že dieťa kričí a nekontrolovateľne sa hádže , či kope (môže ísť o inú neurologickú poruchu)
 • Zriedkavá a nebezpečná je forma, kedy má námesačný aj nočnú epilepsiu- vtedy je potrebné čo najrýchlejšie zahájiť liečbu (1)

Literatúra

 • 1.American Academy of Sleep Medicine. International classification of sleep disorders. 2nd ed. Diagnostic and coding manual Wetchester: American Academy of Sleep Medicine, 2005
 • 2. Nevšímalová S, Šonka K. 2007. Porucha spánku a bdění. Druhé, doplněné a přepracované vydání. Praha: Galén, 2007. 345 s. ISBN 978-80-7262-500-0
katiki

Myslim ze mame v rodine namesacnost, ide o starsieho pana a kedze sme netusili, ze je to ono, zatial sa s tym nikto vazne nezaoberal. Jeho manzelka viackrat spomenula, ze pan v noci vstane a bud hlada s baterkou pod postelou hada, alebo sa mu sniva, ze mu niekto dal pokyn zapnut telku a ma pozerat futbal. Stal s ovladacom pred telkou a vyhladaval prenos futbaloveho zapasu. Jemne ho napomenula, precitol a isiel si lahnut. Rano si vsetko pamata. Mna napadlo, co ak raz dostane pokyn urobit nieco zle, mohol by niekomu ublizit?

veroncsi86

Prosim o radu, neurologicka ma upokojila ze je to namesacnost z coho deti vyrastu a prejde to. tesne pred mesiacom sa to prihodilo tiez, maly mal mensie horucky, dala som mu sirup na horucku a diazepan lebo ako 4mesacny dostal krce, odvtedy si musim dat pozor. ako aj teraz zaspal a po 2 hodinach si otvoril oci a len sa usmieval, som ho zacala hladkat a potichu sa prihovat k nemu lebo som vydela ze sa este neprebral a zrazu sa mu navelko otvorili oci akoby sa pozrel namna, stiahol si ruky nohy a zacal vykrikovat mami pomoct, a zjapal ako by ho niekto tyral a celymi rukami, nohami a telom triasol akoby mal epilepticky sok, trvalo to cca 5min kym som ho upokojila a ked sa celkom prebral nic si nepamatal, a teraz zasa pred tyzdnom rovnako z horucky zaspal raz si otvoril oci a zasa vykriky, kricanie a triaslo mu cele telo. trvalo to cca 10-15min. nevedela som ho prebrat. velmi som sa zklakla este v ten vecer sme leteli do nemocnice, kde mi dalsi den neurologicka ze je to typ detskej namesacnosti. mame uz termin na EEG a kontrolu u doktorky ale bojim sa ze ak sa to prihodi treti krat co ked ho neviem prebrat zo spanku, vtedy je cely vystraseny, srdiecko mu bije ako po behu... bojim sa aby sa neprihodilo nieco horsie. na nete nic konkretne s takymto typom namesacnosti nie je prosim napiste ak ma niekto skusenosti ako to riesit ... dakujem