Len málo vecí vyvolá tak príjemný pocit, ako keď sa zobudíte oddýchnutý a plný energie po dobrom spánku. Avšak pre mnohých ľudí je pokojný nočný spánok ťažko dosiahnuteľný – a môže to mať súvis aj s tým, čo jedia počas dňa.
Spánok, regenerácia a relax sú neodmysliteľnou súčasťou každého dňa a je veľmi smutným faktom, že ľudia zabúdajú na kvalitu oddychu tela aj mysle. Zobudiť by ste sa mali ráno plní energie a nie s pocitom, že ste ešte viac unavení, ako keď ste si večer do postele ľahli. Vyspite sa pohodlne každú noc a doprajte svojmu organizmu potrebnú dávku sily.
Režim zdravého spánku nie je žiadnou maličkosťou. Výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho fyzického a duševného zdravia, produktivitu pri práci a koncentráciu popri všetkých povinnostiach a zábave. Vychádza z našich biologických potrieb, ktoré ak nechceme ohroziť, vylepšujeme ozaj jednoduchými zásadami. Tie ale večer čo večer rešpektujeme.
Ak si chcete dopomôcť k zdravému spánku, mali by ste sa zameriavať nielen na aktivity, ktoré robíte pred spaním, ale na celkový režim vášho dňa. Spánok ovplyvňuje životospráva a rovnako aj psychické nastavanie. Spánok nám dokáže pokaziť psychické vypätie, ale rovnako aj nedostatočná tma alebo nadbytok energie. Aký má spánok vplyv na naše zdravie a čo s tým má spoločné vaše zdravotné poistenie?
Najnovšia štúdia uvádza, že zvyšujúci sa počet šlofíkov súvisí s vyššou pravdepodobnosťou vzniku miernej kognitívnej poruchy alebo Alzheimerovej choroby.
Vyvážená strava, dostatok pohybu, čo najmenej stresu a kvalitný spánok. To sú niektoré zo zásad zdravého životného štýlu. Práve s posledným menovaným bodom má podľa inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) problémy až 40 % populácie. Niektorí spia málo, iní zase nekvalitne.
S príchodom nového roka sa spájajú aj novoročné predsavzatia. Ak ste si tento rok aj vy dali záväzok, že hodláte praktikovať zdravý životný štýl, tu je niekoľko tipov ako na to. Na väčšie zmeny v životospráve, v jedálnom lístku či v dennom režime sa však pripravujte postupne, aby ste uspeli čo najlepšie.
Ľudia trpiaci cukrovkou sú na riziká vyplývajúce z dlhodobého nevyspatia obzvlášť citliví. To sa v konečnom dôsledku môže prejaviť zvýšeným rizikom predčasného úmrtia. Vedci preto nabádajú, aby (nielen) diabetici problémy so spánkom začali riešiť včas.
Ak si púšťate naplno kúrenie, keď sa ostatní potia, mali by ste si pohovoriť s lekárom. Stály pocit chladu môže byť totiž niekedy signálom toho, že s vaším telom nie je niečo v poriadku.
Viete, že prespíme až tretinu života? Aj keď sa to zdá veľa, dobrý spánok je základom pre jeho ďalšie dve tretiny. Ak to totiž nie je tak, kvalita nášho zdravia sa prudko zhoršuje. A v čase prebiehajúcej pandémie potrebujeme kvalitný spánok oveľa viac ako inokedy.