Najnovšia štúdia uvádza, že zvyšujúci sa počet šlofíkov súvisí s vyššou pravdepodobnosťou vzniku miernej kognitívnej poruchy alebo Alzheimerovej choroby.
Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu, či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) prvýkrát po takmer dvadsiatich rokoch schválil nový liek proti Alzheimerovej chorobe. Niektorí odborníci však tvrdia, že neexistuje dostatok dôkazov o tom, že by liek chorým skutočne pomáhal.
Podľa WHO je Alzheimerova choroba jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Na Slovensku ňou trpí 50-60 tisíc ľudí.
Vedci strávili dva roky analýzou duševného stavu 360 ľudí vo veku nad 55 rokov, pričom osobitnú pozornosť venovali tendencii upadať do vzorov opakovaného negatívneho myslenia. U ľudí analyzovali tiež stavy depresie a úzkosti.
Zdravie seniorov nie je iba o fyzickom zdraví a chorobách, ktoré ich vo vyššom veku trápia. Omnoho viac pozornosti je potrebné venovať aj ich duševnému zdraviu. Závažnými príznakmi psychického ochorenia trpí 20-30% ľudí nad 60 rokov.
Dva roky nikto netušil, čím presne sa zaoberá Neuralink - supertajná spoločnosť Elona Muska. Známy bol jedine cieľ vytvoriť "ultraširokopásmové rozhranie mozog-stroj", ktoré by dokázalo prenášať dáta medzi ľudským mozgom a počítačmi. Teraz sa už vie, že zariadenie by mohlo vrátiť zmysly.
Viete si predstaviť, že niekam idete a zrazu netušíte kam? Zato si jasne spomínate, že pred štyridsiatimi rokmi bola taká tuhá zima, že primŕzali aj viečka k očiam. Toto prežívajú mnohí seniori.
Čas do Vianoc sa kráti a vy si stále lámete hlavu nad tým, čo kúpiť svojim blízkym pod stromček? Možno vám to trochu uľahčíme vďaka nasledujúcim tipom, ktoré nepokazia žiadnu zábavu ani sviatočné chvíle, strávené spoločne.
Demencia je duševná choroba prejavujúca sa zhoršením pamäte a rozumových schopností v dôsledku degeneratívnych zmien v mozgovom tkanive. Zvyčajne ide o dlhodobý proces s pomalým zhoršovaním v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov.