Vačky pod očami

Trápia aj vás vačky pod očami? Čo je ich príčinou a ako vznikajú?Existuje viacero metód ako im prechádzať, prípadne sa ich natrvalo zbaviť. Či už pomocou prírody alebo chirurgickými zákrokmi.

vacky_pod_ocami Zdroj foto: Shutterstock.com

Príčiny vzniku vačkov pod očami

Hlavnou príčinou vzniku vačkov pod očami a ovísajúcich horných viečok sú osobitosti štruktúry membrány, ktorá sa nachádza medzi kožou a podkožím v periorbitálnej oblasti – oblasti okolo očí. Túto membránu môžu mať niektorí jedinci veľmi tenkú v súvislosti s pribúdajúcim vekom, úrazom alebo vplyvom škodlivých faktorov, ako sú stres, fajčenie, nesprávne stravovacie návyky či UV žiarenie. Postupným oslabovaním membrány sa objavujú tmavé kruhy pod očami. K****rvná cirkulácia je narušená a koža môže časom natoľko oslabnúť, že v nej vznikajú defekty. Cez tieto defekty vystupujú tukové bunky. A tak postupne vznikajú vačky pod očami. Môžu sa objaviť v každom veku. Vačky sa zvýrazňujú vplyvom opuchu alebo poruchou cirkulácie lymfy.

Prevencia vzniku vačkov pod očami

  • Dôležitá je pravidelná každodenná starostlivosť o kožu v oblasti očí.
  • Make-up odstraňujte nearomatizovanými kozmetickými prípravkami určenými na odličovanie očí. Ak po nanesení prípravku koža okolo očí očervenie alebo vám začnú slziť oči, vymeňte prípravok za iný.
  • Každý večer používajte očný krém.
  • Ráno si tvár opláchnite vlažnou vodou, na viečka priložte kocky ľadu.
  • V lete používajte krém s ochranným UV faktorom.
  • Dbajte na správnu životosprávu, vyhýbajte sa stresu.

Liečba vačkov pod očami

Konzervatívne metódy

Najjednoduchší spôsob ako sa „zbaviť“ vačkov je zakryť ich tónovacím krémom. Tento spôsob je však vhodnejší pre tých, ktorí majú len tmavé kruhy pod očami. Objemnejšie vačky krycím krémom nezakryjeme. Ale nezabudnite, používajte len špeciálne prípravky určené na kožu v okolí očí. Zvyčajne obsahujú tuky, kolagén, elastín, kyselinu hyalurónovú a iné látky. Tuky kožu zmäkčujú, chránia ju pred nadmerným vysušovaním mydlom. Prípravky určené na starostlivosť v okolí očí obsahujú špeciálne tuky, ktoré nedráždia spojovky, ak sa dostanú do oka. Kolagén, elastín a kyselina hyalurónová vytvárajú na povrchu pokožky tenkú vrstvu, ktorá bráni strate tekutín. Neprenikajú hlbšie do pokožky.
Očné prípravky si zvyčajne nanášame večer. Ráno, najmä v lete je nevyhnutné použiť krém na tvár s ochranným UV faktorom, ktorý bráni fotostarnutiu kože.


Používajte tú správnu kozmetiku!

Vieme, ktorá kozmetika omladzuje a  ktorá nie!


Existujú aj iné nenáročné konzervatívne metódy. Prikladaním kociek ľadu na postihnuté oblasti sa zmierni opuch a zmenší objem vačkov. Ešte účinnejšie sú kocky ľadu pripravené zo šalviového odvaru. Účinná je aj lymfodrenáž elektrostimulácia.

Prírodné prostriedky

Šalviové obklady:

1 polievkovú lyžicu šalvie zalejte 100 ml vriacej vody. Pohár prikryte a nechajte 2-3 hodiny vylúhovať. Potom odvar sceďte a rozdeľte na 2 polovice. Prvú polovicu zohrejte. Kúsok vaty namočte do odvaru a priložte na postihnutú oblasť. Striedajte studený a teplý odvar. Cyklus opakujte 5 – 6 krát.

Petržlenová maska:

Čerstvú petržlenovú vňať nadrobno posekajte a naneste na pokožku okolo očí. Vlažným kúskom vaty vňaťku pritláčajte. Po 15 minútach masku odstráňte.

Zemiaková maska:

Uvarte zemiak v šupke. Uvarený ho prekrojte na polovicu a nechajte vychladnúť. Priložte na zatvorené oči na 30-40 minút.

Chirurgické metódy

Blefaroplastika je radikálnou metódou na odstránenie vačkov pod očami a ovísajúcej kože horných viečok. Operovať sa dá dolné ako aj horné viečko. Pri operácii na hornom viečku sa odstraňuje nadbytok kože a podkožného tkaniva. Jazvy po operácii sú zvyčajne neviditeľné, používa sa špeciálny šicí materiál. Existuje i ďalšia metóda - transkonjuktiválna blefaroplastika. Je to operatívny rez spojovkou. Výhodou je, že na dolnom večku neostáva žiadna jazva.
V súčasnosti je najpoužívanejšou metódou laserová blefaroplastika.


Buďťe informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Kýčera

A čo takto zistiť príčinu tvorby vačkov pod očami,za ktorou mimochodom stojí oslabená energetická dráha obličiek a začať s ich posiľovaním?

laura321

niekto ma tie vacky proste vrodene, niekedy su horsie,niekedy mensie ale stale a ver mi Kycera, ladvinovy okruh mam v poriadku, chodila som aj na specialnu cisnku medicinu a cistila sa /nie koli vackom/. veri, ze jedine esteticka operacia vie proti vackom vrodenym pomoct.