Lupus - keď naše telo ničí vlastný imunitný systém

Život s lupusom nie je jednoduchý, ale s pomocou lekára a zmeny životného štýlu je možné zmierniť jeho príznaky. Pokiaľ ste na sebe spozorovali niektoré zo symptómov, ktoré sú opísané v článku, neodkladajte návštevu lekára.
Lupus - keď naše telo ničí vlastný imunitný systém

Lupus je autoimunitné ochorenie. Medzi najrozšírenejšiu formu patrí systémový lupus erythematodes (SLE). | Zdroj: Shutterstock.com

Čo je to lupus?

Lupus (Lupus Erythematosus) je chronické autoimunitné ochorenie. Ide poruchu imunitného systému, ktorý neochraňuje telo pacienta pred baktériami a vírusmi. V dôsledku nesprávneho fungovania imunitného systému dochádza k poškodzovaniu vlastných zdravých buniek v rôznych orgánoch. Najčastejšie sú napadnuté kĺby, obličky, koža, srdce, pľúca a mozog.

Formy lupusu

1. Systémový lupus erythematodes (SLE)

Tento typ lupusu je najrozšírenejší. Tí, ktorí trpia touto formou autoimunitného ochorenia zažijú mnohé z príznakov, ktoré sú popísané nižšie v článku.

2. Liekmi indukovaný lupus

Názov napovedá, že lupus je vyvolaný liekmi alebo drogami. Ak sa po testoch zistí, že problémy spôsobuje predpísaný liek/droga je potrebné ho prestať užívať. Vo väčšine prípadoch lupusu vyvolaného liekmi sa príznaky zastavia.

3. Kožný lupus

Ďalší typ lupusu napáda len kožu a nepoškodzuje orgány. Zvyčajne sa objaví červený fľak pripomínajúci motýlie krídla v oblasti nosa a líc. Zriedkavo sa vyskytuje vo vlasovej časti hlavy v tomto prípade pacientovi začnú rapídne vypadávať vlasy.

4. Novorodenecký lupus

Novorodenecký lupus alebo Neonatálny lupus postihuje deti, ktoré sa narodili ženám s lupusuom. Ochorenie nie je také vážne, pretože u dieťaťa trvá len do jeho 6 mesiaca. Dokonca je nízka pravdepodobnosť, že v dospelosti sa táto choroba opäť prejaví.

Je lupus nákazlivý?

Netreba sa ničoho báť, pretože lupus nie je nákazlivý.

Čo spôsobuje lupus?

Neexistujú žiadne konkrétne príčiny spojené s prepuknutím choroby. Jednou z najbežnejších teórií je, že choroba úzko súvisí s hormonálnymi zmenami v tele. Vychádza to zo štatistík, ktoré jasne ukazujú na najčastejšie postihnutú skupinu. Túto tvoria ženy v plodnom veku - z toho sa usudzuje, že choroba môže byť vyvolaná hormónmi .

Aké sú príznaky?

Diagnostikovať lupus je veľmi náročné, pretože príznaky sa zhodujú s inými chorobami. Medzi hlavné symptómy patrí:

 1. únava alebo pocit únavy
 2. horúčka
 3. strata chuti do jedla
 4. chudnutie
 5. vypadávanie vlasov
 6. artritída
 7. erupcia tváre (červený fľak na tvári)
 8. nezvyčajná citlivosť na slnko
 9. bolesť na hrudníku spôsobená zápalom sliznice pľúc a srdca
 10. afty v ústach
 11. prsty na rukách a na nohách zblednú a následne zmodrejú, zmeny sú podmienené chladom (Raynaudov syndróm)
 12. bolesť svalov

Dá sa lupus vyliečiť?

Bohužiaľ, lupus patrí medzi nevyliečiteľné choroby. Ide o celoživotné ochorenie. Účelom liečby je znížiť aktivitu choroby, t.j. zmierniť zápal, ktorý by mal zabrániť ďalšiemu poškodeniu zdravých buniek v orgánoch.

Ak má váš lekár podozrenie na lupus, pošle vás za reumatológom (lekárom špecializujúcim sa na autoimunitné ochorenia). U reumatológa budete viesť rozhovor o všetkých možných príznakoch, taktiež sa podrobíte fyzickému testu, odberu krvi a moču. Vyšetrenie je zamerané na kĺby, pokožku, pľúca, nervy a krvné cievy.

Pre úspešné zmiernenie choroby sa odporúča zmeniť životný štýl, mať dostatok spánku, vyhýbať sa stresovým situáciám a byť pod neustálym lekárskym dohľadom.


Súvisiace témy:

Hormóny v našom tele: poznáte ich funkciu? (1. časť)