Kortizol sa zvyčajne meria zo vzoriek krvi. Časté odoberanie krvi môže byť samo o sebe stresujúcim faktorom pre človeka, preto vedecký tím pripomenul, že hormón je možné merať aj v zhromaždených slinách, moči a dokonca aj v pote.
Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
Podľa zaujímavej novej štúdie môže mať váš sexuálny život vplyv na nástup menopauzy.
Problém s počatím vytúženého bábätka nie je v dnešnej hektickej dobe žiadnou novinkou. Neplodnosť trápi každý šiesty pár a podľa WHO je zadefinovaná jednoznačne a to, že ak sa pár snaží pri nechránenom styku o graviditu viac ako rok. V minulosti bola neplodnosť hlavne „ženský problém“, teraz je to problémom tak žien, ako aj mužov. Niekedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, inokedy postačí zmena životného štýlu, stravovania a príjmu zázračného myo-inozitolu. Čo ak máme problém s jeho vstrebávaním? Na to nám odpovedala gynekologička MUDr. Michaela Grossová
Milióny žien po celom svete užívajú antikoncepciu, robia to však s vedomím, že existuje množstvo vedľajších účinkov.
Výsledky sú síce predbežné, ale naznačujú, že testovanie hladiny hormónov, najmä u dojčiat s vysokou pravdepodobnosťou vývoja autizmu, by mohlo pomôcť lekárom v prvých mesiacoch života dieťaťa.
Taliansko je v tejto fáze pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 druhým najviac postihnutým regiónom na svete. V krajine každý deň stúpajú počty obetí, a klinickí lekári upozorňujú aj na fakt, že muži trpia závažnejšou formou ochorenia COVID-19 ako ženy.
Intenzívny stres spôsobuje urýchlenie procesu šedivenia vlasov. Za všetkým je poplachová reakcia "bojuj, alebo uteč".
Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).