Na Slovensku užíva nejakú formu antikoncepcie každá piata žena v reprodukčnom veku a hormonálnu antikoncepciu len 10,3 % žien. Tento počet je výrazne nižší oproti ženám z vyspelých krajín, ako je Nemecko, Švajčiarsko, Škandinávia, Holandsko či dokonca Česká republika – tam užíva antikoncepciu v období plodnosti od 60 do 80 % žien. Odborníci sa v rámci edukačnej kampane zhodujú, že za poklesom užívania hormonálnej antikoncepcie na Slovensku treba vidieť najmä strach z hormonálnej antikoncepcie, šírenie informácií z neoverených zdrojov laickými antihormónovými odporcami ako aj nedôveru značnej časti odbornej spoločnosti voči hormonálnej antikoncepcii.
S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znížuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa prejaviť nemusia u každej ženy rovnako. Ako sa prejavujú jednotlivé fázy, ktoré spolu vytvárajú etapu prechodu nám povedala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková .
Muži s vysokými hladinami pohlavného hormónu testosterón majú zrejme väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví najagresívnejší kožný nádor - melanóm.
Vedkyňa sa obáva, že si väčšina ľudí hĺbku tohto problému neuvedomuje alebo si ju odmieta pripustiť. Ľudia si myslia, že reprodukčná kríza súvisí viac so životným štýlom alebo odkladaním rodičovstva, pritom hlavným zdrojom komplikácií sú chemické látky.
Kortizol sa zvyčajne meria zo vzoriek krvi. Časté odoberanie krvi môže byť samo o sebe stresujúcim faktorom pre človeka, preto vedecký tím pripomenul, že hormón je možné merať aj v zhromaždených slinách, moči a dokonca aj v pote.
Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
Podľa zaujímavej novej štúdie môže mať váš sexuálny život vplyv na nástup menopauzy.
Milióny žien po celom svete užívajú antikoncepciu, robia to však s vedomím, že existuje množstvo vedľajších účinkov.
Výsledky sú síce predbežné, ale naznačujú, že testovanie hladiny hormónov, najmä u dojčiat s vysokou pravdepodobnosťou vývoja autizmu, by mohlo pomôcť lekárom v prvých mesiacoch života dieťaťa.
Taliansko je v tejto fáze pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 druhým najviac postihnutým regiónom na svete. V krajine každý deň stúpajú počty obetí, a klinickí lekári upozorňujú aj na fakt, že muži trpia závažnejšou formou ochorenia COVID-19 ako ženy.