Močové kamene a cukrovka

Cukrovka a k tomu močové kamene nie je nič príjemné, ale ani neočakávané. Je známe, že cukrovkári sú riziku infekcií močového systému vystavení oveľa častejšie ako zdraví ľudia. Pokiaľ sa však obidve ochorenia včas diagnostikujú a liečia, nie je dôvod na potenciálne ohrozenie obličiek.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Urolitiáza, najčastejšie ochorenie močového systému, je charakterizovaná prítomnosťou kameňov v obličkách a močových cestách. Predisponujúcim faktorom vzniku urolitiázy je infekcia močového systému. S tým súvisí diabetická nefropatia (poškodenie obličiek na podklade ochorenia drobných obličkových ciev), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky.

Prítomnosť močových kameňov sa prejavuje najčastejšie bolesťou, ktorú pacient pociťuje na rôznych miestach, podľa toho, či sa kameň nachádza v obličke, obličkovej panvičke, močovode, močovom mechúri, prípadne v močovej rúre.

Väčšina močových kameňov vzniká v obličke, vtedy hovoríme o tzv. nefrolitiáze . Kamene sa z obličky môžu dostať do močovodu (ureterolitiáza) , sú teda druhotné. Ani prvotné kamene v močovom mechúri (cystolitiáza) nie sú zriedkavosťou. Vyskytujú sa hlavne pri poruche odtoku moču z močového mechúra, napríklad pri zväčšenej prostate.

Močový prúd a činnosť svaloviny močovodu uľahčujú prechod kameňov močovodom. Niekedy sa ich prítomnosť v určitom úseku močových ciest, kým sa nedostanú do pohybu, neprejavuje bolesťou aj dlhší čas. Putujúci kameň sa môže v ktorejkoľvek časti močovodu zakliniť, čo sa s jeho náhlym upchatím a zadržaním moču v močových cestách nad prekážkou prejaví bolesťou.

Bolesť príchádza nečakane

Charakteristická je záchvatovitá, prudká bolesť, tzv. renálna kolika , ktorá začína v bedrovej oblasti na príslušnej strane. Zvykne vyžarovať smerom nadol, pozdĺž močovodu do slabiny, močového mechúra, genitálu, až na vnútornú plochu stehna. Vzniká náhle, bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov, v akejkoľvek situácii aj v noci počas spánku, v akejkoľvek polohe tela, po jedle aj nalačno. Náhla, prudká bolesť vyprovokuje celkový nepokoj spojený s napínaním na zvracanie až zvracanie, niekedy častejšie nutkanie na močenie a stolicu. Pacient má často zastavené plyny, zrýchlené dýchanie, hľadá polohu, v ktorej by bola bolesť miernejšia. Chvíľami sa schúli na lôžku alebo chodí po miestnosti pridržiavajúc si bolestivú bedrovú oblasť. Kolika trvá rôzne dlho. Na čas môže prestať a v nepravidelných intervaloch sa opakovať, čo môže byť prejavom postupu kameňa močovodom.

V čase relatívneho pokoja máva pacient v oblasti obličky alebo močovodu len mierne bolesti. Po tom, ako kameň zmení polohu a tlakom zadržaného moču a v dôsledku silnej vypudzovacej schopnosti močovodu vypadne do močového mechúra, bolesti prestanú. Z močového mechúra sa väčšinou bez ťažkostí vymočí.

Kameň v močovom mechúri

Ak sa medzi močovým mechúrom a močovou rúrou nachádza prekážka v odtoku moču, napríklad zväčšená prostata, kameň ostáva v močovom mechúri, kde môže narásť až do veľkosti jablka. Typickým prejavom prítomnosti kameňa v močovom mechúri je časté močenie, najmä počas dňa, ktoré sa pri pohybe ešte stupňuje. Ak sa kameň dostane k odstupu močovej rúry v močovom mechúri a upchá ho, príznakom je prerušované močenie. Pohybujúci sa kameň v močovom mechúri môže poraniť sliznicu močového mechúra. Vtedy nastáva krvácanie do moču, tzv. hematúria , ktorá môže byť aj výraznejšieho stupňa. Častým sprievodným znakom býva zápal močového mechúra (cystitída) s častým nutkaním na močenie, pálením a rezaním pri močení.

Hematúriu môžu vyvolať kamene, najmä väčšie s drsnejším povrchom, aj pri poranení iných častí močových ciest, najmä močovodu.

Zdroj infekcie

V prípade, že kameň zostáva na jednom mieste v močovode dlhší čas, zadržaný moč je nad touto prekážkou zdrojom infekcie. Môže postupovať vzostupne a poškodzovať horné močové cesty až obličku. Niekedy má obštrukcia (upchatie) močových ciest kameňom horúčkovitý priebeh a vyžaduje si urgentné riešenie.

Okrem zápalu môže kameň spôsobiť rozšírenie močovodu, pretože moč nemôže odtekať. Neskôr sa rozšíri aj obličková panvička a kalichy, postupne dochádza k úbytku funkčného tkaniva obličky, k rozvoju tzv. hydronefrózy . Infekcia vedie k rozvoju chronického zápalu (pyelonefritíde) s následnou obličkovou nedostatočnosťou, ktorá ohrozuje život pacienta.

Úspešná liečba

Napriek tomu, že v súčasnosti ešte nepoznáme všetky príčiny, ktoré vedú k vzniku močových kameňov, dnešná lekárska veda ich vie spoľahlivo diagnostikovať a pomerne úspešne liečiť. Obličky, ako aj ďalšie životne dôležité orgány, sú párovým orgánom, čo má určite svoj význam. No nie je dôvod, aby sme si prestali uvedomovať možné riziko ich trvalého poškodenia.

Prevencia nadovšetko

Urolitiáza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje na celom svete, u všetkých vekových skupín, prevažuje však v dospelom veku (častejšie u mužov ako u žien). V našej republike postihuje asi 4 percentá obyvateľstva. Vyskytuje sa teda pomerne často a preto je dôležitá prevencia vzniku močových kameňov a prevencia ich recidívy (návratu ochorenia). Pri nedostatočnej prevencii sa kamene v obličkách a močových cestách často vytvárajú znova. Pri správnom predchádzaní ich vzniku klesá počet recidív urolitiázy pod 10 percent, u niektorých druhov kameňov možno zabrániť recidívam úplne.

Pod prevenciou urolitiázy rozumieme nešpecifické a špecifické postupy.

Špecifická prevencia liekmi sa určuje podľa:

  • zloženia močových kameňov,
  • laboratórnych vyšetrení krvi a moču.

Nešpecifické opatrenia:

  • predchádzanie močovej infekcii,
  • vysoký príjem tekutín,
  • zdravá životospráva s dostatočným pohybom na čerstvom vzduchu.

Tieto opatrenia sú pri všetkých druhoch močových kameňov platné všeobecne. Pri telesnej aktivite sa znižuje riziko kryštalizácie kameňotvorných látok v moči, pretože sa urýchľuje prietok moču v močových cestách. Nesprávne diétne návyky môžu výrazne prispievať k recidíve močových kameňov, prípadne samy osebe môžu podmieniť vývoj urolitiázy. Diétne opatrenia pri urolitiáze okrem vysokého príjmu tekutín zahŕňajú v podstate všeobecne platné zásady správnej výživy. Odporúča sa pravidelná konzumácia pestrej stravy v 3 až 4-hodinových intervaloch s cieľom zabrániť veľkým výkyvom vo vylučovaní kameňotvorných látok obličkami. Týka sa to najmä vápnika. Príjem čerstvého ovocia a zeleniny sa odporúča pri všetkých druhoch močových kameňov. Hlavným a všeobecne platným opatrením pri prevencii všetkých druhov močových kameňov je vysoký príjem tekutín. Tým sa zvýši množstvo moču a v ňom sa zníži koncentrácia kameňotvorných látok. Všeobecne sa odporúča príjem tekutín nad 3 litre denne , z čoho by viac ako 50 percent mala predstavovať obyčajná voda . Odporúča sa tiež striedať rôzne značky minerálok.

  • Pri nadmernej konzumácii alkoholických nápojov sa zvyšuje riziko vzniku močových kameňov toxickým poškodením obličkových buniek a častými poruchami metabolizmu minerálov.
  • Aj niektoré lieky môžu vplývať na vznik urolitiázy.

Pacientom s urolitiázou odporúčame, aby chodili na pravidelné kontroly (laboratórne vyšetrenie moču a krvi, rtg, sonografické vyšetrenie obličiek a močových ciest). Prevencia močovej infekcie je dôležitá nielen pri predchádzaní vzniku močových kameňov, ale aj pri predchádzaní komplikácií urolitiázy, najmä poškodenia funkcie obličiek s následnou obličkovou nedostatočnosťou, ktorá ohrozuje život pacienta. Zvlášť u diabetikov, ktorí majú k vzniku zápalu a k poškodeniu tkaniva obličiek väčší sklon.

Zdroj: Časopis DIABETIK 1/2006

Makiavelli

Panov bude urcite zaujimat aj suvis medzi mocovymi kamenmi a erekciou, pripadne schopnostou sulozit S a PO liecbe kamenov.. Vsetko podstatne je spisane tu - vimax.sk