Moje dieťa má reumu

Malú Veroniku začali bolievať nôžky. Rodičia jej skúšali vymeniť topánočky, no nepomáhalo to. Po opakovaných sťažnostiach šli s problémom ku lekárke. Tá vyslovila diagnózu: reumatická choroba. Na Slovensku sme podľa MUDr. Eleny Koškovej, reumatologičky, zaznamenali v posledných troch rokoch enormný nárast detských reumatologických chorôb. Ako teda správne postupovať, ak nášmu dieťaťu diagnostikujú niektoré z viac ako 400 druhov reumatických chorôb?

„Sú to dva extrémne postoje rodičov pri zistení reumatologockej choroby u dieťaťa. Príliš úzkostlivý prístup a nadmerná starostlivosť o dieťa môže ovplyvniť jeho úsilie k samostatnosti a brzdiť aktivity, ktoré je dieťa schopné vykonávať samo,“ konštatuje E. Košková, „naopak, zľahčovanie choroby, často spojené s ignorovaním liečby a odporúčaných postupov, môže mať vážne následky a viesť neskôr k invalidite.“

Pre lepšie zvládnutie situácie v rodine, kde dieťa trpí reumatickoou chorobou, odporúča E. Košková dodržiavanie týchto základných postupov:

Pravidelné podávanie liekov

Po určení definitívnej diagnózy, pediatrický reumatológ navrhne individuálnu liečbu. Rodičia musia dodržiavať pravidelné podávanie liekov podľa určeného dávkovania. Zároveň rodičia musia informovať lekára o každej zmene, ktorú pozorujú na svojom dieťati. Dobrou správou je, že možnosti liečby sú už oveľa väčšie ako pred 10, 20 rokmi. Lieky, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, dávajú dieťaťu šancu, že sa dostane do dlhodobej až trvalej remisie (stavu bez akýchkoľvek príznakov choroby).

Rehabilitácia

Včasná a pravidelná rehabilitácia dieťaťa je nevyhnutnou súčasťou liečby, kde práve aktívny prístup rodičov od prvých týždňov choroby môže rozhodnúť o zachovaní funkcie chorých kĺbov.

Zapálený kĺb je horúci. Prikladanie ľadových obkladov na chorý kĺb viackrát za deň (kryoterapia) znižuje bolesť a tlmí aj zápal. Preto nie je vhodné kúpanie dieťaťa v teplej vode, vhodnejšie je sprchovanie.

Veľmi častý, a nesprávny názor je, uložiť dieťa do postele a zakázať mu fyzickú aktivitu. Je pochopiteľné, že dieťa sa bráni pohybu s kĺbom, ktorý bolí, preto ho šetrí. Tým, že šetrí postihnutý kĺb (najčastejšie koleno alebo členok) dochádza k ochabnutiu a zoslabnutiu okolitých svalov.

Pasívne napínanie svalov zdvíhaním končatiny so zapáleným kĺbom, u starších detí aj aktívne zapojenie svalových skupín, je dôležitou prevenciou proti ochabnutiu svalstva. Bicyklovanie na stacionárnom bicykli, resp. u malých detí na trojkolke je veľmi dobrý spôsob rehabilitácie. Od začiatku je dôležité zabrániť skráteniu šliach, ktoré sa rýchlo vyvíja, ak nechávame končatinu v nečinnej skrčenej polohe. Rehabilitácia by mala byť vždy individuálna. Efektívne je cvičenie aj niekoľkokrát denne.

Protetické pomôcky

Používanie protetických pomôcok zhotovených na mieru bráni vývoju kĺbových deformít. Rôzne typy dláh ako redresné dlahy, ktoré sa dávajú na vyrovnanie rôznych odchýlok končatín od správnej osi, dlahy na odľahčenie kĺbu, špeciálne vložky do topánok sú najčastejšie pomôcky, ktoré predpisuje rehabilitačný lekár, resp. ortopéd podľa individuálnej potreby pacienta.

Ďalšou dôležitou pomôckou sú barly, ktoré odľahčujú kĺby dolných končatín. Kým pri zápale bedrových kĺbov je potrebné týždne až mesiace používať pri chôdzi vysoké barly (tzv. nemecké), pri zápale kolien a členkov sa odporúčajú väčšinou nízke barly (tzv. francúzske). Chôdza s barlami znižuje riziko dlhodobého poškodenia chorého kĺbu a je dôležitou súčasťou liečby, pokiaľ trvá zápal.

Strava dieťaťa-reumatika

Vyvážená a plnohodnotná výživa je nevyhnutná pre zabezpečenie rastu a vývoja dieťaťa. Strava by mala obsahovať dostatok vápnika (mliečne výrobky), dostatok vitamínu D (jedlá z morských rýb). Pri liečbe kortikosteroidmi je dôležité vyhýbať sa sladkostiam. U dieťaťa, ktoré trpí nechutenstvom, treba ponúkať jedlo častejšie, vhodná je aj druhá večera. Naopak dieťaťu, ktorému chutí jesť a má menší výdaj energie pre obmedzený pohyb, sa snažíme ponúkať menšie porcie, lebo nadváha až obezita zaťažujú hlavne váhonosné kĺby. Treba si uvedomiť, že zvýšená chuť do jedla môže vyplývať aj zo samotného nedostatku činnosti či nudy. Vhodné je poradiť sa s dietológom, resp. ošetrujúcim lekárom o kalorickej potrebe. Dostatočný prísun vitamínov je najvhodnejšie zabezpečiť v čerstvej zelenine a ovocí, resp. šťavách.