Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Od 1. apríla sa zrejme zníži cena liekov o 6,6 percenta

Úsporu až 1,5 mld Sk má priniesť zníženie cien hromadne vyrábaných liekov s výnimkou voľnopredajných liekov a homeopatík, uvedených v kategorizácii liečiv. Cena liekov sa zníži zhruba o 6,6 %. Uvádza sa to v návrhu opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa stanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva. Išlo by o prvé administratívne zníženie cien liekov od roku 1990. Opatrenie, na ktorého pripomienkovanie je 5 dní, má nadobudnúť účinnosť 15. marca 2007. To znamená, že od 15. marca budú môcť lekárnici nakupovať lieky od dovozcov a výrobcov lacnejšie.

Od zníženia sú oslobodené lieky, ktoré v priebehu od 1.januára 2006 znížili cenu lieku o viac ako 6,6 % a lieky, ktoré boli zaradené do kategorizácie liekov po 1. októbri 2006.

Dôvodom na zníženie cien liekov je posilňovanie slovenskej koruny k euru a k americkému doláru (kurz eura k SKK bol v januári minulého roka 37,510 SKK, v januári 2007 to bolo 34,721 SKK). „Do ceny liekov môžu byť zahrnuté len ekonomicky oprávnené náklady, posilňovanie slovenskej koruny vo vzťahu k euru a doláru znižuje ekonomicky oprávnené náklady, z čoho vyplýva nutnosť prijať opatrenie na zníženie cien liekov,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu opatrenia.

Cenovej regulácii podlieha cena od výrobcu alebo dovozcu, veľkodistribučná marža a lekárenská marža. Opatrenie navrhuje len zníženie ceny od výrobcu alebo dovozcu. Veľkodistribučná marža a lekárenská marža zostávajú nezmenené.

Schválením návrhu opatrenia sa očakáva úspora vo verejných zdrojoch 1,5 mld Sk.

Od 1. apríla 2007 nová kategorizácia liekov

Podľa novej kategorizácie liečiv platnej od 1. apríla zníženie cien sa bude týkať 5 065 liekov. Bez poplatku od pacienta to bude 1 696 liekov (33,5 % z celkového počtu liekov). Podľa novej kategorizácie je bez doplatku pacienta, resp. s doplatkom do 20 Sk (676 liekov) každý druhý liek.

S doplatkom od 20 do 50 Sk je podľa novej kategorizácie liečiv 776 liekov (podľa súčasnej to je 683 liekov), s doplatkom od 50 do 100 Sk to je 819 liekov (o 19 viac ako v súčasnej kategorizácii liekov) a s doplatkom nad 100 Sk je to 1098 liekov (podľa súčasnej kategorizácie 1 202 liekov).

Na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov a lekár má možnosť zo skupiny plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez poplatku, resp. s minimálnym doplatkom.

Návrh opatrenia MZ SR na zníženie cien liekov

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať