Pri skúmaní vodných tokov po celom svete sa v nich našli vysoké koncentrácie paracetamolu, nikotínu, kofeínu, ale aj liekov proti epilepsii a cukrovke.
Aj vďaka ereceptu je možné sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
Prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov ukázal, že o zmenu lieku, ktorý by mohol vyvolať závislosť, by požiadala až štvrtina Slovákov.
Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení liekmi na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami si od januára 2021 budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka a to od 30 do 80 eur. Do platnosti totiž vstupuje od 1. 1. 2021 nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR.
Vymaniť sa zo závislosti na lieku nie je vôbec jednoduché. Takmer tretina pacientov, a to často aj napriek veľkej snahe a pomoci odborníkov, nie je v liečbe liekovej závislosti úspešná. Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov.
Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva pacientov o bezpečnom užívaní liekov.
Nadmerné užívanie antibiotík najmä pri vírusových ochoreniach ako sú chrípka či nachladnutie, môžeme označiť za nezodpovedné. Na vírusy totiž antibiotiká nepôsobia.
Až 42 % pacientov sa na svojho lekára nikdy neobrátilo s otázkou, či je potrebné, aby užívali také množstvo predpísaných liekov. Ako ukázal prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva verejnosť o rozumnej spotrebe liekov, postoj pacientov k predpísanej liečbe je do veľkej miery pasívny.
Slovenská lekárnícka komora odporúča nechodiť k lekárovi osobne, ak to nie je nutné a využívať predpisovanie liekov cez e-recept.
Tento fenomén je zatiaľ oveľa menej preskúmaný ako placebo efekt, aj keď je pravdepodobne rozšírenejší, než si ľudia môžu uvedomovať. Slovo nocebo pochádza z latinčiny a v preklade znamená "uškodím."