Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

ZP Dôvera pripravila pre svoje poistenkyne program Mamografy

Strach z toho, čo môže vyšetrenie ukázať, je prvoradou príčinou, prečo ženy nechodia na preventívne mamografické prehliadky tak, ako by mali. Na preventívnu mamografickú prehliadku má nárok každá žena nad 40 rokov raz za dva roky. Túto možnosť však využíva len zhruba 20 percent. Ďalšími príčinami sú nedostatočná organizácia práce v zdravotníckych zariadeniach, slabá osveta a nevedomosť žien o nároku na mamografickú prevenciu. Napríklad z viac ako 167 tisíc poistenkýň ZP Dôvera vo veku na 40 rokov len necelých 24 tisíc bolo vlani na mamografické vyšetrenie.

Veľkým problémom sú aj niekoľkomesačné čakacie lehoty na vyšetrenie v niektorých regiónoch. ZP Dôvera ponúka svojim klientkam novú preventívnu službu Mamografy. S 25 vybranými zdravotníckymi zariadeniami (v rámci jedného vyššieho územného celku by malo ísť o tri zdravotnícke zariadenia**) uzavrela nelimitovanú zmluva na poskytovanie mamografického vyšetrenia pre ženy nad 40 rokov.** Vyšetrenie zdravotnícke zariadenia vykonajú do 15 pracovných dní od objednania sa.

ZP Dôvera vybrala zdravotnícke zariadenia, ktorých mamografické pracoviská spĺňajú kvalitatívne kritéria (nízky vek prístroja, dostupnosť pracoviska, kvalita práce). Týmto zdravotníckym zariadeniam bude ZP Dôvera hradiť všetky výkony týkajúce sa mamografického vyšetrenia nad zmluvne dohodnutý objem. Cena jedného mamografického vyšetrenia je 360 Sk.

Zoznam pracovísk je zverejnený na internetovej stránke ZP Dôvera. „Poistenkyňa zavolá na bezplatné telefónne číslo 0800 150 150, na ktorom dostane informácie o podmienkach a presnom postupe. Zároveň ju prepoja na zmluvné pracovisko podľa miesta bydliska, kde si dohodne presný termín vyšetrenia,“ vysvetľuje Mgr. Zuzana Zubeková, projektová manažérka programu Mamografy v ZP Dôvera.

Zachytiť nádor v prvom štádiu je základnou podmienkou vyliečenia rakoviny prsníka. Túto šancu má až 90 percent pacientok. Najúčinnejším „liekom“ stále zostáva tzv. sekundárna prevencia – samovyšetrenie prsníkov, vyšetrenie lekárom, mamografické a ultrazvukové vyšetrenie.

Pri včasnom diagnostikovaní sa 90 % nádorov prsníka môže vyliečiť

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať