Mýty a pravda o kliešťoch

V letnom období, keď sa zvyšuje riziko poštípania kliešťom, sa každý rok opakujú tie isté nepravdivé mýty o tomto parazitovi. Jedným z najčastejších je ten, že kliešte skáču zo stromov. Nie je to pravda.

V letnom období, keď sa zvyšuje riziko infikovania kliešťom, sa každý rok opakujú tie isté nepravdivé mýty o tomto parazitovi. Jedným z najčastejších je ten, že kliešte skáču zo stromov. Nie je to pravda. Kliešť na svojho budúceho hostiteľa vylezie, zvyčajne prelieza z vysokej trávy. Podľa toho, v akom je práve vývojovom štádiu, osídľuje trávu rôznej výšky. Larvy napríklad prežívajú vo vlhkých porastoch malej výšky. Nymfy a dospelé jedince vylezú vyššie a preto je pre ne typické, že parazitujú na psoch, príležitostne napadnú aj človeka. Vhodným odporúčaním je ísť preto do prírody, so zvýšeným výskytom tohto parazita, v košeli s dlhými rukávmi a z kĺzavej, svetlej látky. Na nej bývajú kliešte ľahko viditeľné a ťažšie sa im lezie k zdroju. Konce nohavíc je zasa vhodné zastrčiť do topánok.

Mýtom je i to, že očkovať proti kliešťovej encefalitíde by sa mali hlavne deti. Zmysel to má, ale očkovať by sa mali nechať predovšetkým starší ľudia, ktorých telo nápor možného ochorenia znáša veľmi ťažko. U detí býva zväčša priebeh ochorenia miernejší než u dospelých.

Výmyslom je aj to, že ak raz niekto ochorenie na lymskú boreliózu, druhý raz sa mu to už nestane. Ak sa toto ochorenie zistí včas, dá sa pomerne úspešne liečiť antibiotikami. Telo si ale voči tejto chorobe nevytvára protilátky - a preto sa na ňu dá znova ochorieť.

Tak ako človeku, kliešť škodí aj zvieratám. Na lymskú boreliózu môže ochorieť aj domáci miláčik - pes, či mačka. Červená škvrna, ktorá ochorenie signalizuje sa u nich nevytvára, a preto si to majiteľ často ani neuvedomí. Zanedbané ochorenie si majiteľ všimne niekedy až po troch mesiacoch, keď začne pes či mačka nápadne krívať. Je teda jasné, že vtedy už ochorenie napadlo nervovú sústavu. Pozitívom je, že kliešťová encefalitída sa na psov a mačky neprenáša. Rovnako ako teda človek používa rôzne repelenty a prípravky na odpudenie hmyzu a kliešťov, mal by investovať aj do prípravkov tohto druhu pre svojho miláčika. Keďže mačky sú na chemikálie citlivejšie, mnohé repelenty sú vhodné iba pre psov.

Kliešť žije nielen na okrajoch lesov, ale aj v záhradách a mestských parkoch, v tráve a pod orechmi, hoci jeden z mýtov hovorí, že pod orechmi kliešte nežijú.