Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia účinkuje podaním syntetických ženských hormónov do tela ženy.

Princíp hormonálnych metód

Hormonálna antikoncepcia kombinovaná obsahuje dva hormóny – gestagén a estrogén (niektoré druhy HAK môžu obsahovať len gestagén). Hormonálna antikoncepcia monofázická znamená, že všetky tabletky HAK s obsahom hormónov majú rovnaké zloženie, čiže rovnakú dávku hormónov. Hormonálna antikoncepcia fázická znamená, že tabletky s obsahom hormónov sa líšia dávkou hormónov, ktorá sa mení počas cyklu. Antikoncepciu začínajú ženy užívať v priemere vo veku osemnásť a pol roka. No už od pätnástich rokov môžu prísť ku gynekológovi samy a dať si aj predpísať antikoncepciu. Jediná podmienka je, aby mali pravidelný menštruačný cyklus.

Charakteristika hormonálnych metód

Hormonálna antikoncepcia účinkuje podaním syntetických ženských hormónov do tela žena. Prvá hormonálna tabletka bola uvedená na trh v roku 1960. Hormóny zahustia hlien maternice, čím zabránia spermiám, aby sa dostali do kontaktu s vajíčkom, alebo zároveň zastavia ovuláciu. Najčastejšie žiadaná je tabletková forma hormonálnej antikoncepcie. Pri rozhodovaní pre hormonálnu antikoncepciu musíte absolvovať vyšetrenia u lekára, odber krvi a za pomoci gynekológia vybrať tú najvhodnejšiu formu.

Každý deň sa na hormonálnu antikoncepciu spolieha okolo 70 miliónov žien po celom svete. Na Slovensku sa čísla pohybujú medzi 350- až 400- -tisíc. Odborníci upozorňujú, že v skutočne spoľahlivej antikoncepcii musia byť obsiahnuté hormóny. Na trhu sa okrem hormonálnych tabletiek objavujú aj novinky vo forme náplastí, krúžkov, či podkožného implantátu. Ich výhodou je menej časté užívanie a nižší počet nežiadúcich účinkov. Ženy si môžu zadovážiť antikoncepciu v podobne podkožného implantátu, tyčinky, ktorú možno zaviesť až na tri roky, ako vnútromaternicový hormonálny systém, ktorý v tele ženy môže fungovať až 5 rokov, náplasť, ktorá sa lepí na kožu raz týždenne a najnovšie aj vaginálny krúžok, ktorý stačí zaviesť do pošvy raz do mesiaca.

Výhody hormonálnych metód

Antikoncepcia je vhodná pre všetky ženy, ktoré spĺňajú zdravotné požiadavky a nezabúdajú ju užiť načas. V tom prípade je spoľahlivosť antikoncepčnej tabletky vysoká. Užívanie hormonálnej antikoncepcie nemá žiadny vplyv na plodnosť, dokonca plodnosť niektorých žien sa po vysadení tabletiek zvyšuje. Je vhodná pre všetky ženy, ktoré spĺňajú zdravotné požiadavky na jej užívanie. Antikoncepciu možno predpísať aj dievčatám, ktoré majú menej ako pätnásť, a to pre liečebný účinok pri gynekologických problémoch, ako sú veľmi silné bolesti pred a počas menštruácie, či trebárs akné.

Hormonálna antikoncepcia sa dokonca využíva terapeuticky práve k úprave menštruačného cyklu a pri bolestivej menštruácii. Je vhodná aj pre mladé ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk.
Pri správnom užívaní antikoncepčnej tabletky je jej účinnosť takmer stopercentná. Takmer stopercentná znamená, že žena môže zabudnúť vziať tabletku, a ak je medzi dvoma tabletkami viac ako 36 hodinová pauza, môže dôjsť k ovulácii a žena otehotnie. Pôsobenie antikoncepcie ovplyvňujú niektoré lieky. Ak žena berie tieto lieky, napr. ampicilín, tetracyklín, môže byť niekedy účinok oslabený a žena môže otehotnieť. Alebo vezme tabletku a o hodinu ju vyvracia.

Nevýhody hormonálnych metód

Pri zabudnutí užívania ženy riskujú neželané tehotenstvo, ktoré hrozí najmä po sedemdňovej prestávke v užívaní tabletiek. Keďže tabletku treba užiť každý deň, zaťažuje žalúdok, pečeň, hormóny z nej sa nemusia kvôli tráviacim ťažkostiam správne vylúčiť, navyše pri užívaní s inými liekmi môžu mať zníženú účinnosť. Asi 10 % užívateliek hormonálnej antikoncepcie trpí napätím v prsiach, depresívnymi náladami, miernou nevoľnosťou, prípadne poruchami krvácania – napríklad špinením.

Uvedené vedľajšie účinky by sa po prvých troch cykloch mali upraviť. Organizmus si na chemickú zmenu musí zvyknúť. Často však takéto stavy nastupujú, ak užívateľka hormonálnej antikoncepcie nedodržiava odporúčaný režim užívania tabletiek. Pravidelnosť ich užívania je základnou podmienkou jednak ich antikoncepčného pôsobenia, jednak zníženia možných vedľajších účinkov.
Telo po užívaní hormonálnej antikoncepcie už netreba očisťovať od hormónov, pretože moderná antikoncepcia obsahuje hormóny, ktoré sa z tela vyplavujú veľmi rýchlo. Krvácanie ženy po využívaní balenia je dôkazom toho, že v tele ženy sa už nenachádzajú antikoncepčné hormóny. Účinnosť tabliet znižuje aj silná hnačka a zvracanie približne do dvoch hodín od užitia tablety. V taktom prípade je potrebné použiť aj inú formu ochrany. K zlyhaniu účinnosti tabletky môže dôjsť aj pri súčasnom užívaní iných liekov. Jej účinnosť znižujú napríklad antibiotiká alebo barbituráty.

Mýty a povery o hormonálnej antikoncepcii

A. Priberanie na váhe

Na trhu existuje veľké množstvo nízkohormonálnych antikoncepčných prípravkov, ktoré nespôsobujú zvyšovanie hmotnosti, a tým i priberanie na váhe. Gestrogény v hormonálnych tabletkách síce môžu zvýšiť chuť do jedla, prípadne u niektorých môže spôsobovať zadržiavanie tekutín v tele. Zvýšená telesná váha býva skôr výsledkom životného štýlu a nie užívaním antikoncepcie.

B. Nechuť na sex

Nechuť na sex yvzčajne nespôsobuje antikoncepcia, ale je potrebné prihliadať aj na iné faktory, napríklad partner, citové rozpoloženie, stres a podobne.

C. Zmena antikoncepcie je nutná

Pokiaľ je žena zdravá a hormonálna antikoncepcia jej vyhovuje, nemá dôvod ju meniť. Ak jej však nevyhovuje napríklad tabletková forma antikocepcie, trh ponúka aj iné možnosti, napríklad antikoncepčné náplaste, ktoré sa lepia raz za týždeň, takže žena na ne nemusí myslieť denne.

D. Antikoncepcia poškodzuje pečeň

Keďže pri predpisovaní hormonálnej antikocepcie sa robia pečeňové testy, je predpoklad, že poškodzuje pečeň. Tento mýtus je už prekonaný. Pečeňové testy sa podľa najmodernejších poznatkov už vôbec nemusia robiť, najmä u veľkých mladých a úplne zdravých žien, prípadne sa skracuje jeden odber po troch mesiacoch užívania. Pečeňové testy majú svoj význam najmä u žien, ktoré prekonali ochorenie pečene. Medzi štandardné vyšetrenia patrí meranie krvného tlaku pred a po nasadení hormonálnej antikoncepcie. Všetky tieto vyšetrenia majú odhaliť rizikovú pacientku, ktorým by hormonálna antikoncepcia mohla uškodiť.

E. Pri antikoncepcii bez antibiotík

Je pravdou, že niektoré antibiotiká môžu účinok hormonálnej antikoncepcie skutočne znížiť, prípadne oslabiť. Bežne ordinované antibiotiká ani lokálne podávané antimykotiká a antibiotiká nemajú vplyv na antikoncepčný účinok, ale môžu nepriamo znížiť množstvo vstrebaných hormónov. Priamy vplyv na zníženie účinku majú antibiotiká podávané napríklad pri liečbe tuberkulózy.

Pokles podávaných hormónov sa môže prejaviť napríklad špinením alebo slabým krvávacím v priebehu cyklu. V tomto prípade treba okrem antikocepčných tabletiek používať aj ďalšiu antikoncepčnú metódu, napríklad kondóm. Iným riešením je používanie antikoncepčných náplastí, ktorých vstrebávanie nie je závislé na stave trávenia a hormonálne hladiny udržiavajú v stabilite. Problémy sa môžu vyskytnúť aj pri zvracaní alebo veľmi silnej hnačke. Ak sa tieto nepríjemnosti dostavia do troch až štyroch hodín po užití tabletky, tak žena ju môže rovno považovať za zabudnutú, pretože organizmus ju nemal šancu dostatočne spracovať. Tiež je potrebná dodatočná ochrana.

F. Depresie a bolesti hlavy

Ženy pociťujú najväčšiu psychickú zraniteľnosť a najmenšiu fyzickú výkonnosť krátko pred menštruáciou a počas nej. Je to z dôvodu výraznej zmeny hormonálnych hladín. Hormonálna antikoncepcia zvyčajne tieto stavy ovlyvňujú pozitívne. Depresie sa síce môžu vyskytnúť, ale len vo výnimočných prípadoch. Podobne sú na tom aj bolesti hlavy. Príčin bolesti však môže byť viac, napríklad nedostatočný prísun tekutín, alebo počas menštruácie, netreba to pripisovať účinkom hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach treba prejsť na preparát s nižšou dávkou estrogénu.

G. Nepravidelný menštruačný cyklus

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť spočiatku k nepravidelnému krvácaniu alebo špineniu, prípadne menštruácia trvá kratšiu alebo dlhšiu dobu. Neraz to je spôsobené aj tým, že hormonálne tabletky nie sú užívané bezchybne a načas. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí je vhodné začať uvažovať o zmene prípravkov. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie žena niekedy musí rátať s tým, že jej vynechá menštruácia. Potom by sa telo malo vrátiť k pôvodnému cyklu.

H. Vynechať alkohol a cigarety

Pri užívaní orálnej antikoncepcie by žena mala zvážiť aj požívanie alkoholu, ktorý rovnako ako tabletky zaťažuje pečeň. Neznamená to, že sa musí stať abstinentkou, avšak pravidelná, či denná konzumácia alkoholu sa absolútne neodporúča. Naopak, pri fajčení sa odporúča prestať úplne. Hormonálna antikoncepcia a fajčenie, tvoria zvlášť nebezpečnú kombináciu rizikových faktorov. Ich spolupôsobením účinok pohlavných hormónov svoju ochrannú funkciu ľahko stráca.

Žena môže týmto spôsobom ľahko prísť k masívnej trombóze dolných končatín, z ktorej je už iba malý krôčik k nebezpečnej pľúcnej embólii. Ak lekára o fajčení žena neinformuje, môže jej naordinovať prípravok, ktorý toto riziko výrazne zvýši. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca zakázala hormonálnu antikoncepciu všetkým fajčiarkam starším ako 35 rokov.

Tabletky

Spôsob užívania tabletiek

Najlepšie je brať tabletku v rovnaký denný čas, a to najlepšie večer, kým je najvyššia hladina hormónov v krvi. Základom najmodernejšej tabletky je hormón drospirenón, ktorý dokáže zabrániť zadržiavaniu vody v tele, a tým aj prírastu na hmotnosti. Pri tabletkách s vyšším obsahom estrogénu skutočne niekedy dochádza k opačnému efektu, a teda aj k možnému priberaniu na váhe. Odborníci upozorňujú, že menej strachu z otehotnenia, a tým pádom aj menej stresu, dokáže u niektorých žien vyvolať aj väčšiu chuť do jedla.

Na rozdiel od susedných Čiech na Slovensku neexistuje zákonom daná spodná veková hranica ženy, určujúca ten správny čas na antikoncepciu. Kým v Čechách sa predpisuje hormonálna antikoncepcia až od pätnástich, u nás všetko závisí od rozhodnutia lekára. Od kedy teda môžu mladé dievčatá užívať antikoncepciu, je veľmi individuálne. Až gynekológ môže určiť, či je zrelá na užívanie antikoncepcie.

V prípade, že začne žena užívať antikoncepciu prvý deň menštruácie, je chránená okamžite. Pokiaľ nie, musí prvých sedem dní užívania tabliet používať aj inú formu antikoncepcie, napríklad kondóm. Horná veková hranica pre hormonálnu antikoncepciu v súčasnosti neexistuje, to znamená, že tabletky sa môžu užívať prakticky až do skončenia pravidelných menštruačných cyklov, čo v našich podmienkach predstavuje zhruba 50 rok života.

Riziká – kto nesmie antikoncepčné tabletky užívať

Podľa vyjadrení gynekológov sú bežné formy antikoncepcie, ktorú svojim pacientkam odporúčajú bezpečné, prirodzene, ak je žena zdravá. Hormonálnej antikoncepcie (HAK) by sa mali vzdať ženy, ak trpia nejakými zdravotnými problémami, alebo sa dopúšťajú prehreškov, ktoré sa s antikoncepciou nemusia dobre znášať. Zvážiť treba niekoľko faktorov: vek ženy, zdravotný stav, skutočnosť, či už rodila a či má pravidelný, alebo len náhodný sexuálny styk. Rozhodnúť o druhu antikoncepcie by mal predovšetkým gynekológ, ktorý pozná ženin zdravotný stav a zváži všetky riziká.

HAK by sa nemala predpisovať ženám, ktoré majú tromboembilickú chorobu, a to aj v prípade, pokiaľ sa vyskytuje v rodine. Hormonálna antikoncepcia je kontraindikovaná aj pri náhlych cievnych mozgových a srdcových príhodách, napríklad pri infarkte alebo stavoch po infarkte myokardu.

Je nevhodná pre ženy, ktoré prekonali rakovina prsníka alebo iné zhubné či onkologické ochorenia vnútorných alebo vonkajších ženských rodidiel. Nepodáva sa v tehotenstve, ani v šestonedelí, počas laktácie, pretože znižuje tvorbu materského mlieka. Nevhodná je pre ženy s ochoreniami srdca a obličiek, pre silné migrenózne bolesti hlavy, pri zvýšenom krvnom tlaku, pri vyšších štádiách cukrovky, pri žlčníkových kameňoch a ochoreniach.

Opatrné by mali byť aj ženy staršie ako 50 rokov, kde im hrozí zvýšené riziko srdcových ochorení. Užívanie antikoncepcie je vhodné konzultovať s lekárom aj v prípade, ak sú napríklad fajčiarky. U mladých žien vedie fajčenie spoločne s užívaním hormonálnej antikoncepcie k desaťnásobnému zvýšeniu rizika infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody a ďalších kardiovaskulárnych chorôb. Toto zvýšenie je ešte výraznejšie u žien po 45. roku života. Užívateľka hormonálnej antikoncepcie by sa mala v prípade atypických bolestí v podbrušku alebo v končatinách obrátiť na lekára.

Rozdelenie tabletiek:

A. Tabletky - hormonálna kombinovaná antikoncepcia

Primárnym účinkom hormonálnej kombinovanej antikoncepcie je potlačenie ovulácie estrogénom a
gestagénom obsiahnutým v tablete. Ďalšími vedľajšími efektami s antikoncepčným účinkom, sú zmena kvality výstelky dutiny maternice, zahustenie hlienu krčka maternice, ktorý sa stáva nepriepustným pre spermie.

Kombinované antikoncepčné tabletky dodávajú telu estrogén a progestín (syntetická forma progesterónu) v rôznych množstvách, v závislosti od druhu tabletky. Tabletky sú balené tak, že 21 dní užíva žena jednu tabletku denne, a potom ich na 7 dní vysadí. Počas týchto 7. dní žena dostane tzv. anovulačnú menštruáciu (krvácanie bez uvoľneného vajíčka). Po skončení týchto 7. dní žena začne užívať ďalšie balenie tabletiek, aj napriek tomu, že ešte stále môže krvácať.

Ďalšie tabletky sú balené tak, že 21 dní treba užívať tabletky obsahujúce hormóny a nasledujúcich 7 dní tabletky, ktoré hormóny neobsahujú. Nehormonálne tabletky podporujú zvyk brať tabletku každý deň. Môžu sa aj vynechať. Sú inej farby ako tabletky obsahujúce hormóny. Obyčajne menštruačné krvácanie začne v období užívania nehormonálnych tabletiek počas 7. dní. Či už menštruácia skončila alebo nie, s užívaním ďalších tabletiek sa začne po skončení poslednej tabletky z balenia, ktoré vlastne obsahuje 28 tabletiek.

Existujú tri typy kombinovaných antikoncepčných tabletiek:

Monofázové antikoncepčné tabletky

Ich podstata je zahrnutá v tom, že dodávajú telu rovnakú, nemennú dávku estrogénu a progestínu počas celého cyklu. Tabletky sa obyčajne začínajú užívať od 5. dňa cyklu ( prvý deň menštruácie sa pokladá za prvý deň cyklu) po jednej tabletke denne po dobu 21. dní. Dva až štyri dni po užití posledných tabletiek nastáva krvácanie zo spádu alebo tzv. anovulačné krvácanie. Niektoré preparáty obsahujú 28 tabliet, pričom v posledných 7. je len placebó (tabletka neobsahujúca hormóny). V čase ich užívania sa objavuje už spomínané krvácanie.

Dvojfázové antikoncepčné tabletky

Tieto prípravky imitujú (napodobňujú) prirodzený hormonálny cyklus, čím sa znížuje celkové množstvo určitých hormónov. Pri dvojfázových prípravkoch zostáva dávka estrogénu počas 21. dní nemenná. Na zvýšenie antikoncepčnej spoľahlivosti obsahujú tabletky pre prvých 10 až 11 dní pomerne nízku dávku progesterónu, ktorá ešte stačí na zabránenie ovulácie. V druhej časti cyklu je obsah gestagénu v tabletkách dvojnásobný.

Trojfázové antikoncepčné tabletky

Tak ako dvojfázové tabletky aj tieto imitujú prirodzený hormonálny cyklus a súčasne by mali dosiahnuť lepšiu pravidelnosť cyklu. 21 tabletiek jedného balenia sú rozdelené v pomere 6 - 6 - 9 (alebo 6 - 5 - 10). Obsahujú rôzne koncentrácie hormónov, pričom v niektorých prípravkoch je hladina estrogénu nemenná. V iných sa môže meniť.

Ako sa užíva perorálna antikoncepčná tabletka

Kombinované antikoncepčné tabletky musí predpisovať lekár. Obsahujú dva druhy hormónov podobných tým, ktoré sa prirodzene produkujú vo vaječníkoch – estrogén a progestagén. Užívajú sa perorálne, čiže cez ústa a obsahujú veľmi nízke dávky hormónov. Zvyčajne existujú dva typy balení antikoncepčných tabletiek. Balenie obsahuje 21 tabletiek, to znamená, že 21 dní žena užíva tabletky každý deň, potom nasleduje 7 dňová pauza, kedy sa tabletky neužívajú. Zriedkavejšie sa môže vyskytnúť aj 1 mesačné balenie, ktoré môže obsahovať aj 28 tabletiek, pričom 21 z nich obsahuje účinné hormóny. Zostávajúcich 7 tabletiek je obvykle inej farby a neobsahujú hormóny.

Účinok sa stráca ak sa tabletka použije o 12 hodín neskôr, alebo pri zvracaní alebo hnačkovitom ochorení. Niektoré lieky tiež môžu znížiť účinnosť tohto druhu antikoncepcie, vtedy je potrebné poradiť sa so svojim lekárom. Fajčiarky nemajú užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu.

V súčasnosti všetky kombinované hormonálne kontraceptíva obsahujú dávku estrogénov nižšiu ako 50 mg, teda jedná sa o nízkodávkované kontraceptíva. V snahe znižovať niektoré nežiadúce vedľajšie účinky, ako napätie v prsníkoch, nutkanie na zvracanie, prípadne bolesti hlavy, výrobcovia uvádzajú na trh preparáty so stále nižšou dávkou estrogénov. Veľmi nízka dávka estrogénov, ktorá je obsiahnutá v jednej tabletke je 15 mg a je určená najmä pre mladé, astenické ženy, alebo naopak pre ženy v období blízkom klimaktériu, kde je nízka dávka dostatočná a bezpečná na udržanie pravidelného cyklu. Na druhej strane u žien s nepravidelnosťami cyklu je žiadúce podať tabletky s vyššou dávkou estrogénov.

Výhody hormonálnych tabletiek

Sú účinné, najmä ak sa užívajú správne. Každá žena musí byť pred začatím užívania hormonálnej antikoncepcie gynekologicky vyšetrená. Môžu sa užívať od dospievania až po menopauzu. S ich užívaním možno prestať v podstate kedykoľvek. Užívanie tabletiek neovplyvňuje zdravie budúceho dieťaťa, ani nevyvoláva potrat.

Nevýhody hormonálnych tabletiek

Ženy môže pri užívaní tabletiek napínať na zvracanie (najčastejšie prvé 3 mesiace, najmä pri tabletkách s vyšším obsahom estrogénov), krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami (najmä ak žena zabudne užiť antikoncepčné tabletky), mierne bolesti hlavy, citlivosť prsníkov, prípadne náladovosť. Antikoncepčné tabletky nie sú prevenciou proti pohlavne prenosným chorobám, vrátane HIV a AIDS.

B. Hormonálna jednozložková antikoncepcia - minitabletky

Je to metóda hormonálnej antikoncepcie založená na kontinuálnom udržiavaní hladiny gestagénov v organizme. Primárnym mechanizmom účinku je zastavenie ovulácie. Uvedená metóda sa môže aplikovať v rôznych formách, perorálnej (tabletky), injekčnej, implantátmi (podkožné), vaginálnymi krúžkami. Z hľadiska bezpečnosti užívania týchto prípravkov patria takmer totožné podmienky ako pri antikoncepcii dvojzložkovej.

Výhody minitabletiek

Tento druh antikoncepcie je účinnejší u žien nad 40 rokov, kedy dochádza k prirodzenému znižovaniu plodnosti. Podávanie gestagénu v tomto období života ženy nahrádza jeho prirodzený úbytok. Pravidelné užívanie hormónu gestagénu (každý deň v rovnakom čase), spôsobuje také zmeny v hlienovej zátke krčka maternice a na sliznici maternice, ktoré sťažujú prienik spermií, alebo uhniezdeniu oplodneného vajíčka v nej. Minipilulka sa ľahko používa, je vhodná pre dojčiace ženy, ale aj pre staršie ženy, pretože nemá estrogénové vedľajšie účinky.

Nevýhody minitabletiek

Môže spôsobiť nepravidelnosti v menštruačnom cykle s obdobiami krvácania alebo "špinenia" Vedľajšie účinky sú minimálne a miznú obvykle po 2-3 mesiacoch. Niekedy vynechá menštruácia.
Tabletky musí predpisovať lekár a musia sa užívať denne v rovnakom čase, nie však viac ako 3 hodiny neskôr ako v iné dni. Niektoré ochorenia, ťažké hnačky ako aj niektoré lieky môžu zabrániť antikoncepčnému účinku a vtedy je potrebné použiť po porade s lekárom špeciálne opatrenia. Užívateľkám hormonálnej antikoncepcie sa nedoporučuje fajčenie.

Výber vhodnej hormonálnej antikoncepcie

Nemožno jednoznačne určiť, ktorá antikoncepčná metóda je pre ktorú ženu najlepšia. Určitú úlohu v tomto ohľade zohrávajú aj iné faktory, napríklad nie každá žena znáša dobre silné hormonálne zmeny, iné sú alergické na latex, ďalšie ženy sú estrogénodominantné (majú peknú pleť, postavu a vlasy (čiže budú potrebovať antikoncepciu s nižšími dávkami estrogénu), alebo naopak, majú od prírody nízke dávky estrogénu (mastné vlasy, zlú pleť a akné). Preto sa odporúča ešte pred užívaním antikoncepcie poradiť sa so svojím gynekológom.

Ako môže pomôcť lekár

Keďže nie každá žena môže užívať každý typ antikoncepcie, je potrebné sa o tom s lekárom porozprávať. Lekár posúdi zdravotný stav pacientky a vyberie vhodný typ ochrany. Pri užívaní antikoncepcie sa vyžaduje aspoň raz do roka pravidelná gynekologická kontrola, pri ktorej gynekológ vykoná kompletné gynekologické vyšetrenie s odberom cytologického steru z krčka maternice. Za bežných okolností sa žene odporúča absolvovať návštevu u gynekológa každé 3 mesiace, ak nemá ťažkosti, pretože lekár jej v týchto intervaloch predpisuje hormonálnu antikoncepciu.

Pred predpisom antikoncepcie preto treba urobiť gynekologickú prehliadku a pečeňové testy. pri vyšetrení sa robí bimanuálne vyšetrenie orgánov malej panvy, a keď už žena má viac ako 2O rokov, súčasťou vyšetrenia je aj kolposkopia a cytológia. Na trhu je viac druhov antikoncepcie a rovnako, ako sa mení ľudské telo, je potrebné po čase zmeniť aj antikoncepciu, ak už telu nevyhovuje. Pokiaľ však žena je so svojou terajšou formou antikoncepcie spokojná, nie je dôvod na jej zmenu. Na našom trhu nájdeme asi štyridsať tabletkových preparátov, každá žena má možnosť dostať taký, čo bude vyhovovať jej individuálnym potrebám. Väčšina prípravkov obsahuje kombináciu hormónov estrogén i gestagén.

Lekárske vyšetrenia

Hormonálna antikoncepcia je viazaná na lekársky predpis, pred začatím užívania je nutné navštíviť gynekológa. Užívanie hormónov môže mať aj vážne nežiadúce účinky. Gynekológ podrobne preskúma anamnézu na ochorení, pri ktorých sa antikoncepcia nesmie užívať – tromboembolická choroba, vysoký krvný tlak, poruchy funkcie pečene, žltačka a vylúči tehotenstvo. Vykoná aj klasické gynekologické vyšetrenie vrátane odberu na onkocytológiu, vyšetrenie prsníkov, skontroluje krvný tlak a urobí odber krvi.

Ak ešte žena nemala pohlavný styk a chce si dať predpísať antikoncepciu, gynekologické a onkocytologické vyšetrenie urobí lekár až pri ďalšej kontrole. Pred začatím užívania antikoncepcie pacientku podrobne poučí o spôsobe užívania, rizikách a nežiadúcich účinkoch, iných spôsoboch antikoncepcie, o nevhodnosti fajčenia pri užívaní antikoncepcie, čo robiť, ak urobí chybu v užívaní, a o tom, že zo začiatku môže slabo krvácať. Poučenie potvrdí svojím podpisom do jej zdravotnej dokumentácie.

Vysadenie antikoncepcie

Moderná hormonálna antikoncepcia je postavená na čo najnižších dávkach hormónov, aby telo ženy zaťažovala čo najmenej. V prvom mesiaci po vysadení hormonálnej antikoncepcie je väčšia šanca, že sa v tele uvoľní viac vajíčok. Niekedy sa práve pri problémoch s počatím odporúča užívať hormonálna antikoncepcia. Každá žena však na hormonálnu antikoncepciu reaguje inak. Mnohé ženy pri vysadení antikoncepcie pociťujú aknózne prejavy s problémy s pleťou či vlasmi. Gynekológ jej pravdepodobne poradí pár mesiacov počkať, pretože nejaký čas trvá, kým si telo navykne na prirodzené hormóny a začne normálne fungovať.

Hormóny z poslednej tablety sa vylúčia z tela v priebehu niekoľkých hodín až dní, takže telo netreba nijako zvlášť „očisťovať“ po antikoncepcii. Užívanie hormonálnej antikoncepcie môže byť sprevádzané silnu menštruáciou, pretrvávajúcim menej plodným hlienom a oneskorenou ovuláciou. Prvá „vlastná“ menštruácia po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže mať zhruba týždňové meškanie, telo sa takpovediac musí po umelých hormónoch prebudiť.

Ak žena mala pred užívaním antikoncepcie pravidelný cyklus, mal by sa jej po vysadení vrátiť do normálu. Hormonálna antikoncepcia však väčšine žien s nepravidelným cyklom menštruáciu neupraví, a ich problémy sa zvyčajne vracajú. Menštruačný cyklus by sa mal do troch mesiacov vrátiť do normálu a cykly sa zase stanú ovulačnými. Väčšina gynekológov sa zhoduje v tom, že okamžite po vysadení antikoncepcie je možné otehotnieť už prvom či druhom cykle po vysadení tabletiek.

Ďalšie rady

Kedy treba nutne vyhľadať lekára

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sú nutné pravidelné prehliadky. Vo všeobecnosti platí, že by žena mala ísť na prehliadku každý rok.

Lekára je potrebné vyhľadať čo najskôr, keď sa objavia nasledujúce príznaky:

Žena si všimne akúkoľvek zmenu zdravotného stavu, všimne si hmatateľný uzlík v prsníku užíva ďalšie lieky, ráta s tým, že bude imobilná alebo pôjde na operáciu (treba sa poradiť sa s lekárom aspoň štyri týždne dopredu), má nezvyčajne silné vaginálne krvácanie, zabudne užiť obalenú tabletu v prvom týždni užívania a mala pohlavný styk v predchádzajúcich siedmich dňoch, krvácanie sa nedostavilo dva razy za sebou alebo ak má podozrenie, že by mohla byť tehotná.

Užívanie tabletiek je nutné prerušiť rovnako aj v nasledujúcich situáciách:

 • nezvyčajný kašeľ
 • silná bolesť na hrudníku, ktorá môže vystreľovať do ľavej ruky
 • dýchavičnosť
 • akákoľvek nezvyčajná, silná alebo dlhodobá bolesť hlavy alebo záchvat migrény
 • čiastočná alebo úplná strata videnia alebo dvojité videnie
 • nezreteľná výslovnosť alebo strata schopnosti hovoriť
 • náhla zmena sluchu, čuchové alebo chuťové vnemy
 • závrat alebo mdloba
 • slabosť alebo obmedzená pohyblivosť ktorejkoľvek časti tela
 • silná bolesť brucha
 • silná bolesť alebo opuch dolnej končatiny

Zmena antikoncepcie – kedy sa pre ňu rozhodnúť

1. Zabúdanie na užívanie antikoncepčnej tabletky

Časť žien zabudne užiť tabletku každý deň, alebo ju neužije každý deň v stanovenom časovom intervale, čím sa zníži jej účinnosť. Ak v takom prípade nepoužíva dodatočnú antikoncepciu, napríklad kondóm, až do nástupu najbližšej menštruácie, je riziko tehotenstva zvýšené. Podľa istej štúdie 1 z 31 % žien užíva antikoncepčné tabletky bezchybne, takmer polovica žien sa raz mesačne v užívaní pomýli a cez 20 % žien zabudne vziať tabletku viac než dvakrát mesačne. Pokiaľ však žena neužije tabletku dlhšie ako 12 hodín, môže dôjsť k zlyhaniu antikoncepčných účinkov.

Správne by sa mali tabletky užívať 21 dní za sebou, potom nasleduje sedemdňová prestávka na menštruačné krvácanie. Niektoré druhy orálnej antikoncepcie majú v balení 28 tabliet, aby nemuseli prerušovať každodenný „rituál“ užívania tablety. Dodatočných sedem tabliet hormóny neobsahuje. Pri častom zabúdaní je vhodné zmeniť hormonálne tabletky za inú formu, napríklad za antikoncepčnú náplasť, ktorá sa aplikuje každých 7 dní. Pokiaľ si žena zabudne náplasť vymeniť, účinná látka sa z náplasti uvoľňuje ešte 48 hodín. Pacientka sa tiež môže rozhodnúť pre ďalšiu formu hormonálnej antikoncepcie, napríklad vnútromaternicové teliesko (zavádza sa na 5 rokov) alebo podkožný implantát (na 3 roky).

2. Priberanie na váhe

Kým staršie antikoncepčné prípravky s vyššou dávkou hormónov skutočne prispievali k nárastu hmotnosti, avšak súčasná antikoncepcia nárast váhy takmer neovplyvňuje. Pri staršom type antikoncepcie je preto vhodné uvažovať z tohto dôvodu nad zmenou za modernejšiu antikoncepciu. Je síce pravdou, že niektorým ženám gestagény obsiahnuté v antikoncepcii môžu aktivovať zvýšenú chuť do jedla, alebo zadržiavať vodu v tele, čo spôsobuje mierny nárast váhy. Najmä mladé dievčatá priberajú pod vplyvom prirodzeného telesného vývoja.

Nasadenie hormonálnej antikoncepcie je predsa len umelý zásah do tela a organizmus potrebuje istý čas na prispôsobenie. Preto sa v prvých troch mesiacoch neraz objavujú nežiaduce účinky. Pre ženy, ktoré dlhodobo trpia pocitom naliatia prsníkov, výraznými opuchmi kože a aj miernym nárastom hmotnosti, sú vhodné hormonálne tabletky novej generácie. Líšia sa od doteraz dostupných prípravkov syntetickým hormónom progestínom. Je podobný nadobličkovému hormónu mineralokortikoidu, ktorý v tele udržuje rovnováhu vody a solí.

3. Silné bolesti hlavy

Najmä počas menštruácie môžu trpieť mnohé ženy nepríjemnými bolesťami hlavy. Za príčinu tohto stavu odborníci považujú zníženú hladinu hormónu estrogén v krvi pri menštruácii, teda počas prestávky v užívaní hormonálnej antikoncepcie. Vhodným riešením sú napríklad monofázické antikoncepčné tabletky, ktoré nie je potrebné na týždeň počas menštruácie vysadiť.

4. Nechuť na sex

Z pohľadu antikoncepcie je ťažké určiť vplyv antikoncepcie na libido, hoci subjektívne môžu tabletky u niektorých žien vyvolávať nechuť na sex. V takom prípade je vhodné vymeniť tabletky za iné s nižšími dávkami hormónov a poradiť sa so svojím gynekológom. Na vine však môže byť aj stres, citové rozpoloženie alebo iné psychologické faktory.

5. Nepravidelné krvácanie

Časť žien pozoruje mimo menštruačné krvácanie aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, hlavne v počiatkoch jej užívania. Za toto krvácanie môže nedostatok estrogénov a mal by ho posúdiť gynekológ. Mimo menštruačné krvácanie je vždy signálom, že sa deje čosi, čo sa vymyká normálu. Takéto krvácanie je napríklad jedným z príznakov nádorového ochorenia maternicového krčku alebo maternice. Krvácanie môže spôsobiť aj trhlinka na sliznici vagíny, za krvácanie ale môžu aj polypy, či malé vriedky. Príčin však môže byť viac, a preto by jeho charakter mal posúdiť gynekológ, ako aj prípadnú zmenu vhodnej antikoncepcie.

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie bez estrogénovej zložky pomerne často dochádza k poruchám cyklu. Kritické sú najmä prvé tri mesiace, keď môže žena kedykoľvek začať krvácať. Niektorým ženám menštruácia dokonca úplne vymizne. Chýbajúca menštruácia však nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Skôr naopak. Pre ženy, ktoré trpeli pre silné krvácanie pri menštruáciách anémiou, je to aj vhodná liečebná kúra. Nevýhodou ochrany implantátom a vnútromaternicovým systémom je, že návrat k plodnosti trvá pomerne dlho, dokonca aj niekoľko mesiacov.

6. Problémy so žalúdkom

Pokiaľ žena má pri užívaní hormonálnej antikoncepcie problémy so žalúdkom a chce zvoliť šetrnejšiu antikoncepciu, vhodným riešením je antikoncepčná náplasť. Hormóny z náplasti sa do tela uvoľňujú cez kožu priamo do krvného obehu, čím nedochádza k zaťažovaniu organizmu (pečene, tráviaceho traktu) ako pri tabletkách. Výhodou pri transdermálnej aplikácii je, že optimálne uvoľňovanie hormónov do organizmu je dané štruktúrou náplasti – veľkosťou otvorov v membráne, dĺžkou kanálikov a mierou ich naplnenia liečivom.

Proces vstrebávania množstva hormónov do organizmu je presne riadený a hladina hormónov je tak vyrovnaná. Priamo do krvi sa tiež vstrebávajú hormóny z antikoncepčnej injekcie, vnútromaternicového telieska alebo podkožného implantátu. Netreba zabúdať, že minimálna skúšobná doba je u každého prípravku hormonálnej antikoncepcie najmenej tri mesiace, skôr to nemá význam hodnotiť, vysadzovať alebo meniť za iný. Pokiaľ žene po troch mesiacoch prípravok nesadne, môže sa kľudne vrátiť k pôvodnej antikoncepcii.

Zdravá pečeň

Ženy ktoré užívajú antikoncepciu,by si mali chrániť svoju pečeň pred nežiadúcimi účinkami,ktoré antikoncepcia pácha na pečeni.Dlhodobé užívanie antikoncepcie môže spôsobiť aj neplodnosť.Ženské orgány sú úzko prepojené s činnosťou pečene. Môžeme sa takto dopracovať až k Endometrióze - postrachu žien.Je to choroba, ktorú ovplyvňujú genetické, hormonálne, imunologické a anatomické faktory. Najviac sa objavuje medzi 20. a 35. rokom, ale postihuje aj staršie ženy.

A čo robiť? Aspoň raz za rok prerušiť užívanie antikoncepciu na tri mesiace a detoxikovať a regenerovať pečeň počas tejto prestávky.
Robí sa to pomocou plodu Pestreca mariánskeho v drvenom stave ho treba užívať na prázdny žalúdok priamo do úst a zapiť vodou.Informácie nájdete na pestrec.sk. Pestrec už pomohol veľa ženám ktoré mali problém otehotnieť a netušili,že za týmto problémom sa skrýva zlá činnosť pečene a následne ženských orgánov.Zdravá pečeň znamená i zdravé orgány.

D.Kali

Ak máte problém s otehotnením,dajte si najskôr do poriadku pečeň užívaním pestreca. Zdravá pečeň potom dá do poriadku maternicu a budete prekvapené čo sa udeje.Ja som dlho užívala tabletky proti otehotnenie až 9 rokov a nepretržite.Dnes už kojím.

Certica Lucia

Ja som uzivala HAK....ziadna chut na sex, naladova, takze som ju vysadila. Teraz s priatelom pouzivame kondom a mam taku chut na priatela ze sa ho nemozem nabazit a nalady som ako slniecko. Hormony na kazdu zenu posobia inak.....