Hoci má fajčenie na Slovensku dlhodobo klesajúcu tendenciu, približne pätina dospelej populácie stále fajčí.
Fajčenie tínedžerov je jedna z kľúčových tém, na ktorú chcú iniciatíva Na veku záleží, Úrad verejného zdravotníctva SR a Slovenská obchodná inšpekcia pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia (20. novembra 2021) ešte viac upriamiť pozornosť.
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.
Cieľom Svetového dňa zdravia je zvýšiť povedomie o tejto téme, ako aj zdôrazniť prioritnú oblasť záujmu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej poslaním je zabezpečovať čo najlepšie zdravie pre ľudí na celom svete. Čo všetko však môžete pre svoje zdravie urobiť vy sami? Radí odborník na zdravie profesor Tibor Baška z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.
Pri včasnom zásahu býva liečba úspešná. Nádor sa chirurgicky odstráni a väčšinou nie je potrebná ďalšia onkologická liečba. Aj metastázy sú u tohto druhu karcinómu skôr výnimkou.
Každý fajčiar, ktorý vypočuje výzvy lekárov a odloží cigaretu, pomôže nielen sebe, ale aj pacientom s koronavírusom , a hlavne personálu v nemocniciach.
Aneuryzmy sa môžu vyskytovať takmer v akejkoľvek tepne v tele, pričom mnohé z nich sú nediagnostikované a nepozorované počas celého života človeka.
Fajčenie klasických, ale aj elektronických cigariet, vedie z dlhodobého hľadiska k zníženiu imunity našich pľúc voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.
Mnoho klinických štúdií už potvrdilo vplyv fajčenia na vznik rakoviny. V novej štúdii sa tím vedcov z univerzity v Bristole zameral na spojenie medzi fajčením a vznikom depresie a schizofrénie.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v americkej Atlante potvrdilo už 450 možných prípadov ochorenia pľúc spájaných s tzv. vapovaním- fajčením elektronických cigariet. Šesť ľudí už zomrelo, no lekári si stále nie sú istí, čo sa deje.