Podvodná masáž

Ide o intenzívnu celkovú masáž prúdom vody vo vani o teplote 35 až 37 stupňov Celzia a je aplikovaná masérom pomocou trysky v masážnej hadici. Podvodná masáž napomáha k uvoľneniu svalového napätia, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje krvný obeh.

Charakteristika:

Podvodná masáž spolu s perličkovým kúpeľom predstavujú efektívny spôsob liečenia vodou. Voda sa používa už odpradávna a pre človeka je prirodzenou súčasťou života. Uhasí smäd, očistí, zohreje i ochladí, uľaví chrbtici a kĺbom, uvoľní svalstvo, pôsobí upokojujúco, ale dokáže aj stimulovať. Táto procedúra spája účinok tepelného kúpeľa a masáže. Počas kúpeľa sa telo masíruje prúdom teplej vody, v rozmedzí 35 až 37 stupňov Celzia. Podvodná masáž pôsobí pozitívne na uvoľnenie kostrového svalstva a kĺbov.

Princíp:

Ide o intenzívnu celkovú masáž prúdom vody vo vani o teplote 35 až 37 stupňov Celzia a je aplikovaná masérom pomocou trysky v masážnej hadici. Podvodná masáž napomáha k uvoľneniu svalového napätia, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje krvný obeh. Doporučuje sa u pacientov s pohybovými ochoreniami, pri obmedzení pohyblivosti chrbta a stavov pri úrazoch. Nedoporučuje sa pri poruchách obehu, akútnych zápaloch či infekciách, horúčkových stavoch a otvorených poraneniach. Doba trvania podvodnej masáže je 15 minút, potom nasleduje 15 minút odpočinku v zábaloch.

Podobným spôsobom sa realizuje aj masáž podvodná – prístrojová. Masáž je prevádzaná paprskami vody vo vaniach. Tlak vzdušného prúdu pri ústí masážnej trysky obnáša 2-4 atmosféry (cca 200-400 kPa), vzdialenosť ústia trysky od povrchu tela je 10-15 cm, teplota vody je opäť 35-37 stupňov Celzia. Hydromasážna vaňa je teda vybavená množstvom trysiek umiestnených po celom jej obvode, smerovaných na časti tela najviac postihnuté napätím, zlým krvným obehom a stuhnutými svalmi. Pri masáži sa postupuje na končatinách najskôr krúživými pohybmi dostredivo (od nôh ku stehnám, od rúk k ramenám) a potom dostredivo, na bruchu sa postupuje po smere tlstého čreva, na hrudníku a na chrbte sa robia ležaté „osmičky“. Oblasti srdca, pŕs a genitálií sa vynechávajú. Doba trvania hydromasáže je rovnaká ako pri ručnej podvodnej masáži.

Indikácie:

Choroby pohybového systému, bolesti svalov a šliach, poruchy pohyblivosti až ochrnutia končatín, bolestivé ochorenia chrbtice, svalová únava, stavy po úrazoch a operáciách, reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov, nervovové ochorenia (lumboischiadický syndróm, obrny), bolesti svalov, atrofie, chronická zápcha.

Kontraindikácie:

Procedúra nie je vhodná pri krvácavých stavoch, nádoroch kože a podkožia, gravidite, ochoreniach ľadvín, kŕčových žilách, stavoch po zápaloch žíl, herniách v oblasti brucha či pooperačných jazvách a pri srdcovom zlyhaní. Neodporúča sa tiež pri akútnych horúčkových ochoreniach, celkovej telesnej slabosti, hnisavých ochoreniach kože, pokročilej arterioskleróze a osteoporóze, či pri ochoreniach obličiek.