Priebieh urologického vyšetrenia

Aké sú skúsenosti urológov s pacientmi, s akými najčastejšími problémami sa stretávajú a čo, naopak nepatrí do ich kompetencie, hoci si to ľudia myslia? Položili sme zopár otázok odborníkovi v tejto oblasti - MUDr. Martinovi Hrivňákovi.

urlogicke_vysetrenie_2-2-2016_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com

Urológ asi nie je u mužov veľmi obľúbeným lekárom, aké máte skúsenosti, hanbia sa pacienti, odkladajú návštevu?

S urologickými pacientmi je to ako so všetkými pacientmi. Niektorí sa hanbia, bagatelizujú svoje problémy a vymýšľajú si rôzne dôvody, ako návštevu odložiť, iní zase prídu za urológom aj s najmenšou "blbosťou", s problémom, ktorý buď problémom vôbec nie je, alebo ktorý by si vedeli vyriešiť aj sami. Ak však pacient dostane napríklad obličkovú koliku, ktorá je sprevádzaná bolesťami, pri ktorých sa pacienti doslova škriabu po stenách, návštevu lekára určite neodloží.


Prečítajte si tiež:

Muži sa hanbia, alebo majú z návštevy urológa strach

S akými problémami sa môžu na urológa muži obrátiť? Uveďte aspoň tri, štyri príklady aj so stručným popisom, prípadne, s čím najčastejšie sa na Vás obracajú?

Starší muži prichádzajú pre problémy s močením spôsobené väčšinou ochorením prostaty, alebo močového mechúra. Môže sa jednať o nezhubné, alebo zhubné ochorenie, prípadne zápal. Pri močení musia tlačiť, alebo čakať, prúd moču je slabší ako bol predtým, močia na viackrát a po vymočení majú pocit, že v mechúri niečo ešte ostalo, alebo naopak močia často, viac ako 8x za deň, močia často aj v noci, niekedy aj každú hodinu, majú problém oddialiť močenie a môžu sa aj pomočiť.

Ďalšia skupina pacientov sú pacienti s obličkovými kolikami. Sú to výrazné, ostré bolesti, ktoré vznikajú vtedy, keď kamienok zablokuje odtok moču z obličky. Vyrážajú väčšinou od chrbta smerom do slabiny, pacient pri nich môže aj zvracať a môže močiť často po troške moču.

Ženy prichádzajú často so zápalmi močového mechúra, alebo s unikaním moču, mladí ľudia pre neplodnosť, poruchu ejakulácie a niekedy aj erekcie. Mladí muži môžu mať zúženú predkožku, ktorá im spôsobuje bolesti pri pohlavnom styku, ktorú musíme odstrániť obriezkou. Liečime aj nádory obličiek, močového mechúra, semenníkov a penisu, podobne aj zápaly všetkých močovopohlavných orgánov.

Ako sa treba na návštevu urológa pripraviť, sú nejaké odporúčania?

Na návštevu urológa potrebujete poukaz od obvodného lekára. Väčšinou je dobré, keď sa pacient pred vyšetrením nevymočí, aby sme mohli vyšetriť moč. Inak špeciálnu prípravu pacient nepotrebuje.

Ako vyzerá návšteva v ambulancii urológa?

Pri návšteve urológa sa s vami lekár najprv porozpráva o vašich ťažkostiach, potom vám vyšetrí brucho a genitál. Pri vyšetrení genitálu sa u mužov zamerá na penis a semenníky a u mužov nad 50 rokov, prípadne aj u mladších, ktorí majú pálenie pri močení na prostatu. Vyšetrenie prostaty je asi jediné málo príjemné vyšetrenie, ktoré môže čakať muža u urológa. Prostatu vyšetrujeme prstom cez konečník. Vyšetrenie nebolí a trvá iba chvíľu. Prakticky všetci muži ho zvládnu bez ťažkostí. urolog_vysetrenie_2-2-2016

Zdroj foto: Shutterstock.com

A väčšina z nich povie, že to vôbec nebolo také hrozné, ako si mysleli. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí vyšetrenie moču, ultrazvuk, prípadne Rtg. U žien niekedy vyšetrujeme cievkovaný moč - odoberá sa tenkou cievkou cez močovú rúru priamo z močového mechúra. Je to tiež vyšetrenie, ktorého sa ženy boja, ale urologické sestričky sú v cievkovaní také zručné, že strach nie je na mieste. Cievkovaný moč potrebujeme vyšetriť hlavne vtedy, keď má žena výtok, alebo ak chceme vylúčiť prímesy, ktoré sa do moču mohli dostať z pošvy.

Urologické problémy sa asi neoplatí podceňovať, aké to môže mať pri niektorých chorobách dôsledky?

Urologické choroby sa neoplatí podceňovať a hlavne, to chcem zdôrazniť, je veľmi nebezpečné liečiť sa pri problémoch s močením, alebo s prostatou sám, iba kúpením voľne dostupných potravinových doplnkov v lekárni. Mali sme pacientov, ktorí sa rok liečili týmito doplnkami bez návštevy lekára, a keď sa dostali ku urológovi, mali už pokročilú rakovinu prostaty, ktorá sa nedala vyliečiť. Keby prišli pred rokom, šanca na vyliečenie by bola určite oveľa vyššia. Podobne je to aj so samoliečením pri zápaloch močových ciest u žien. Ak sa zápal močového mechúra nelieči správne, môže sa stať chronickým, alebo sa môže rozšíriť aj na obličky a vážne ich poškodiť.

Ďalší varovný príznak, okrem porúch močenia, ktorý by mal pacienta ihneď priviesť ku urológovi je krvavý moč. Môže sa totiž jednať o prvý príznak nádoru močového mechúra, prostaty, alebo obličky. Keď sa dá pacient hneď vyšetriť, šanca na vyliečenie je veľká. Neskôr už rapídne klesá. Hlavne u mladých mužov upozorňujeme na nutnosť samovyšetrovania si semenníkov. Akékoľvek zväčšenie semenníka, alebo nahmatanie si hrčky na semenníku je dôvodom na urýchlené urologické vyšetrenie. Môže sa jednať o zhubný nádor semenníka, ktorý je najčastejší u mladých mužov medzi 20-40 rokmi a väčšinou nebolí. Ako vidno, podceňovanie, hanbenie sa a obava z nepríjemného vyšetrenia sa neopláca.

Podozrenie na pohlavné choroby takisto patrí do Vašej kompetencie? A s čím, naopak, pacientom neviete poradiť ale možno si to myslia, že to patrí k urológii?

Podozrenie na pohlavné choroby patrí ako urológovi, tak kožnému lekárovi. Kožný lekár však vie pacienta vyšetriť komplexne. My napríklad štandardne nevyšetrujeme pacientov na AIDS, alebo syfilis. Sme schopní vyšetriť bežné ochorenia, chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, kvapavku a herpes.

Čo nepatrí do našej kompetencie a pacienti to od nás často očakávajú, sú choroby konečníka - krvácanie, trhlinky a podobne. Väčšina pacientov si myslí, že keď cez konečník vyšetrujeme prostatu, tak konečník aj liečime. Nie. Konečník liečia chirurgovia, alebo gastroenterológovia. Podobne aj u žien - výtok z pošvy, alebo pálenie vonkajšieho genitálu nepatrí urológovi, ale gynekológovi. Ak má pacient bolesti chrbta, väčšinou to nie sú obličky, ale chrbtica a treba zájsť ku neurológovi, alebo ortopédovi. Naopak, ženy si väčšinou myslia, že únik moču lieči gynekológ. Vzhľadom na to, že močové cesty má na starosti urológ, by ženy s únikom moču mali absolvovať urologické vyšetrenie.


Prečítajte si aj tento článok:

Muži sa hanbia, alebo majú z návštevy urológa strach

Sona345

Mám pocit,že čo sa týka vyšetrení, ženy sa k svojmu zdraviu stavajú predsa len zodpovednejšie. Sama som navštívila urológa na vlastnú žiadosť kvoli opakujúcim sa zápalom močového mechúra. Obvodná lekárka mi vždy dala antibiotiká a po čase sa problémy vrátili, preto sa sa rozhodla navštíviť odborníka.Cystoskopia rozhodne nie je vyšetrenie, na ktoré by som rada spomínala ale v prípade potreby by som neváhala a podtúpila ho znovu. Neviem, či to možem takto zovšeobecniť ale mám pocit, že muži sú v tomto smere chúlostivejší a zbytočne sa tak trápia

Nika_nika

Ako žena samozrejme neviem aké je vyšetrenie prostaty ale myslím, že horšie ako gynekologické vyšetrenie určite nebude. A to ženy podstupujú podstatne častejšie ako muži vyšetrenie prostaty. Ide predsa len o chvíľkové, uznávam asi nie príjemné ale určite nie bolestivé vyšetrenie. Tak naozaj neviem, na čo pri postupujúcich problémoch čakáte. Jedno krátke vyšetrenie vám može pomocť, prípadne zachrániť život a to snáď za to stojí