Máte po 50-ke? Venujte pozornosť svojej prostate!

Väčšina mužov si myslí, že problémy s prostatou sú súčasťou starnutia a preto sa rozhodnú ich ignorovať. Tento krok však môže viesť k závažným ochoreniam.
Zdroj: Shutterstock.com
**Hoci o [prostate](/clanok/41004/prostata) kolujú vtipy a počuť o nej z reklám, mnoho mužov netuší, na čo tento orgán vlastne slúži.** Je to žľaza, ktorú majú len muži, má veľkosť a tvar asi vlašského orecha a nachádza sa tesne pod močovým mechúrom. Obklopuje vrchnú časť močovej rúry, ktorou sa moč a ejakulát dostávajú von z tela. Návšteva urológa však môže odstrániť problémy s častým močením alebo včas odhaliť rakovinu prostaty. **Odborníci sa zhodujú, že tieto ťažkosti stretnú každého muža, ak bude žiť dostatočne dlho.**

Priebeh urologického vyšetrenia

Nezabudnite na preventívne prehliadky

Rakovina prostaty je tretie najčastejšie sa vyskytujúce zhubné ochorenie u slovenských mužov. Aj keď je vyšetrenie nepríjemné, dokáže odhaliť ochorenie v skorých štádiách a tým dáva veľkú šancu na záchranu života. Každý muž po päťdesiatke má zo zákona právo na preventívnu prehliadku u urológa každé tri roky. Ak je v rodine pozitívna rodinná anamnéza, pravidelné prehliadky by mali muži absolvovať už od 45. roku života.

Muži sa hanbia, alebo majú z návštevy urológa strach!

Povedzte stop ťažkostiam s močením

Najčastejším ochorením prostaty u mužov po päťdesiatke je benígna prostatická hyperplázia, teda nezhubné zväčšenie prostaty. Toto ochorenie nesúvisí s rakovinou a nie je životu nebezpečné, no môže významne ovplyvniť každodenné aktivity muža. Najčastejšie sa objavujú ťažkosti pri močení, ktoré býva prerušované, nepríjemné, objavuje sa časté a náhle nutkanie na močenie. Postupom času je tak časté, že komplikuje každý výlet či návštevu kultúrneho podujatia, muž i jeho partnerka navyše môžu trpieť poruchami spánku, ktoré sú spôsobené vstávaním na toaletu niekoľkokrát za noc. Toto ochorenie tiež môže časom spôsobiť aj poruchy erekcie.

Čo je to hyperplázia prostaty?

Tieto problémy považujú mnohí muži za nevyhnutnú súčasť starnutia a svoje príznaky ignorujú alebo sa ich snažia zmierniť sami pomocou rôznych voľnopredajných liekov. Kontrola prostaty u urológa je bezbolestná, jednoduchá a rýchla, a keď sa nezhubné zväčšenie prostaty potvrdí, odporučí rôzne druhy liečby, ktoré postup ochorenia zastavia a jeho príznaky tak úplne odstránia.

Sona345

Rakovina je v súčasnosti snáď tým najvačším zdravotným strašiakom. Je preto alarmujúce ako ľudia zanedbávajú preventívne prehliadky, hoci len tie možu včas odhaliť rakovinu v tele a len včasná liečba može pomocť a často i zachrániť život

Nika_nika

Muži sa často zbytočne obávajú vyšetrenia u urológa. Vidím to doma u svojho otca i brata. Gynekologická prehliadka tiež nie je práve príjemná záležitosť ale podstatne viac žien jako mužov podstupuje preventívne vyšetrenia, ktoré možu včas odhaliť i rakovinu. Preventívne prehliadky by mali byť povinné.

simona123

Pre tých, ktorí sa obávajú následkov liečby tejto choroby, dnes okrem klasickej liečby existuje i nový sposob – protónová terapia, ktorá je prístupná i slovenským pacientom a lieči nádory s oveľa menšími rizikami nežiadúcich následkov. Viac informácií sa dozviete na www.protonovibojovnici.cz