Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca

Tlačová správa
Bratislava, 3. máj 2010 – Slovenský Červený kríž, spolu s ďalšími 186 národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo svete, si každoročne začiatkom mája pripomína Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Pri tejto príležitosti si Slovenský Červený kríž uctí 33 vyznamenaných, ktorí patria medzi dobrovoľníkov SČK, profesionálnych zamestnancov, podporovateľov a partnerov ako aj tých, ktorí neváhali a zachránili život druhému.

Po prvýkrát sa tento deň slávil na celom svete 8. mája 1948 – na výročie narodenia Henryho Dunanta – zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier.

Henry Dunant sa narodil 8. mája 1828 v Ženeve do bohatej švajčiarskej rodiny. Protiklady jeho rodičov ho značne poznačili. Otec, mestský radca, chcel vychovať zo syna diplomata a bankára. Viac ho však nadchla matka, ktorá pomáhala chudobným, šatila a kŕmila všetkých, ktorí sa zastavili pri jej dverách.

Pri jednej zo svojich obchodných ciest, bol očitým svedkom krvavého kúpeľa na bojisku pri talianskom mestečku Solferíno, kde 24. júna 1859 zostalo bez akejkoľvek pomoci ležať celú noc 40 tisíc ranených a mŕtvych. Táto tragická udalosť zmenila jeho život. Z generálneho riaditeľa sa v priebehu jednej noci zmenil na dobrovoľného záchranára. Inicioval zriadenie ošetrovní, zbieral peniaze pre ranených. Zároveň navrhol založenie dobrovoľníckej organizácie na pomoc raneným, ktorá by bola neutrálna, a členovia ktorej by boli počas poskytovania pomoci raneným vojakom spoločne chránení špeciálnym znakom neutrality. Tým položil základy Červeného kríža.

Tohtoročné oslavy Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca na Slovensku sa konajú 5. mája o 10.00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Záštitu nad oslavami prevzal predseda vlády SR Róbert Fico, prítomní budú aj predstavitelia Národnej rady SR, členovia vlády a zástupcovia diplomatického zboru. Slávnostné oceňovanie bude moderovať pani Aneta Parišková – Dočekalová a hudobne toto podujatie podporil Róbert Opatovský. Ocenení v rámci Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca:

Medaily za záchranu života v rámci 6. ročníka Činu humanity 2009 Slovenský Červený kríž udelí pánovi Lukášovi Kučovi a pánovi Ondrejovi Vaščákovi, ktorí pracujú ako príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Ako profesionálni hasiči sa podieľali na zásahu, počas ktorého zachránili životy dvoch detí v horiacom rodinnom dome v Ružbachoch. Za pomoci rebríka sa požiarnici dostali na poschodie, kde boli nútení vyraziť uzamknuté dvere.

Lukáš Kuča našiel a vyniesol dvojmesačné dievčatko zo život ohrozujúcich priestorov a odovzdal ho záchranárskemu tímu. Medzitým sa Ondrejovi Vaščákovi podarilo v obývacej miestnosti nájsť ležiaceho, dvojročného chlapca v bezvedomí. Po poskytnutí predlekárskej prvej pomoci ho transportoval k záchranárskemu tímu.

Svojím nasadením, rozhodnosťou, rýchlosťou a hlavne s láskou vykonávaným povolaním títo muži zachránili životy dvoch malých detí.

Okrem dvoch medailí Za záchranu života sa udelia i tieto vyznamenania:

druh vyznamenania počet ocenených
Za humanitu, obetavosť a dobrovoľnú službu I. stupňa 12
Pamätná plaketa MUDr. Vladimíra Krišla 6
Čestná strieborná medaila Henryho Dunanta 1
Zápis do Knihy cti SČK 7
Ďakovný list 5