Chrípka či nádcha?

Mnohí ľudia si tieto pojmy zamieňajú, pre niektorých dokonca významovo znamenajú to isté. Medzi nádchou a chrípkou je však obrovský rozdiel. Ako sa jednému či druhému ochoreniu v sychravom počasí vyhnúť alebo ako mu predchádzať či liečiť ho?

Chorý muž Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako sa prejavuje nádcha?

Pri ochladení v jesennom a zimnom počasí to pozná asi každý – v priebehu 2-3 dní máme plný nos, zhoršené dýchanie, pálenie očí, škrabanie v hrdle, mierne zvýšenú teplota či malátnosť. To sú príznaky prechladnutia, nádchy. Nemalo by ísť o nič vážne. Žiadne ochorenie však netreba ignorovať, platí to aj pre nádchu.

Je potrebné počúvať svoje telo, ktoré nám dá najavo, či a do akej miery vládze. Proti nádche treba zabojovať - najlepšie je ostať doma v teple, prijímať veľa tekutín, vitamínov, používať kvapky do nosa. Pre ľudí s nádchou tiež platí – vyhýbať sa uzatvoreným miestam s množstvom ľudí, pretože nádcha je vysoko nákazlivá. Ak sa stav pacienta po niekoľkých dňoch nezlepšuje, mal by navštíviť lekára. Ten určí ďalší postup.


Prečítajte si aj:

Tieto jedlá pomáhajú v boji proti chrípke

Očkovanie Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako sa prejavuje chrípka?

Chrípka má oproti nádche okamžitý nástup. Akoby šibnutím prútika ju človek cíti v priebehu niekoľkých hodín po napadnutí chrípkovým vírusom. Bolesť kĺbov, svalov, hlavy, vysoká horúčka, zimnica, suchý kašeľ - to sú typické príznaky chrípky. Chrípka je vírusové ochorenie šíriace sa vzduchom, ktoré môže spôsobiť aj ďalšie vážne ochorenie ako je zápal pľúc alebo priedušiek, pri komplikáciách môže končiť tým najhorším – smrťou.

Kto sa chrípky nebojí a podceňuje ju, vie o nej len veľmi málo. Je bežne zamieňaná za spomínané prechladnutie či nádchu, pritom ide o veľmi vážne ochorenie. Ubrániť sa chrípke nie je celkom možné. Dodržiavaním správnych hygienických návykov, ako je časté umývanie rúk, vetranie v miestnosti, dobrá životospráva a vyhýbanie sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, možno aspoň znížiť riziko nákazy.

Ako predchádzať chrípke?

Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Na Slovensku je dostupných niekoľko druhov vakcín, všetky obsahujú aj pandemickú chrípku, sú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Očkovanie je dobrovoľné. Zaočkovaných by malo byť čo najviac ľudí, najmä však ľudia z rizikových skupín ako sú lekári a zdravotnícky personál, ľudia s chronickými ochoreniami, deti a tehotné ženy.


Prečítajte si aj:

Tieto jedlá pomáhajú v boji proti chrípke