Nepríjemné bradavice: ako sa ich zbaviť?

Vírus spôsobujúci tvorbu nepríjemných bradavíc sa množí v bunke. Tú si potom možno predstaviť ako vrecko naplnené infekčnými časticami. Z každého takéhoto vrecka sa vysypú tisícky vírusov, infekcia postupuje ďalej a bradavica sa zväčšuje. Prípadne sa môže nakaziť koža na inom mieste a vznikajú tak nové bradavice. Poslednou možnosťou je nakazenie niekoho iného.

bradavice_doktor_7-12-2015_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako každá infekcia i bradavice sa môžu zahojiť i bez zásahu zvonka, prípadne sa rozsah infekcie stabilizuje a bradavica pretrváva na tom istom mieste približne rovnakej veľkosti. Navonok to infikovanému priamo neškodí, väčšinou sa to považuje iba za estetický problém, ale postihnutý môže nakaziť kohokoľvek, najčastejšie svojich blízkych.


Prečítajte si tiež:

Prečo vzniká kurie oko?

Niekedy neškodné, inokedy mimoriadne nebezpečné

Infekcia vírusom bradavíc môže byť pre postihnutého relatívne neškodná, ale treba mať na pamäti, že sa jedná o HPV infekciu, čiže je to presne ten istý vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Rakovina vznikne pri dlho pretrvávajúcej infekcii týmto vírusom na spomínanom mieste.

HPV vírus má niekoľko desiatok podtypov. Našťastie, iba niekoľko z nich má výrazný rakovinu vyvolávajúci potenciál. Asi by ste sa opýtali, čo ak tie nebezpečné podtypy infikujú kožu? Ak sa jedná o tie nebezpečné, tzv. onkogénne vírusy, tak z dlhodobej infekcie sa môže vyvinúť rakovina kože. Infekcia kože, rakovinu vyvolávajúcimi podtypmi, je však menej pravdepodobná. Totiž, každý podtyp vírusu má svoje "obľúbené miesto". To značí, že niektoré infikujú a usadia sa najmä na dlaniach, niektoré na tvári, a iné postihnú krčok maternice. V zásade však platí, že každý podtyp vírusu môže infikovať kožu a sliznicu (ústna dutina, pošva, krčok maternice) na ktoromkoľvek mieste.

Ak sa už bradavice objavia, predlžovaním obdobia bez liečby infikovanému stúpa pravdepodobnosť vzniku vyššie uvedených hrozieb – vznik masívnejšej infekcie, nakazenie okolia a aj vznik onkologického ochorenia kože.

Ako sa dajú liečiť?

Liečba je možná viacerými spôsobmi. Každý z nich má svoje pre a proti. Pri liečbe zmrazovaním tekutým dusíkom sa zákrok vo väčšine prípadov opakuje, najmä ak sú bradavice na chodidle, tak to býva aj 10-15 opakovaní.

Pri menších, tenších bradaviciach je možná i liečba tzv. farbivovým laserom N-lite. Účinnosť je podobná ako pri tekutom dusíku, ale zákrok zase podstatne menej bolí. bradavice_laser_7-12-2015

Zdroj foto: Shutterstock.com

Najúčinnejšou metódou je odstránenie bradavíc chirurgickým alebo CO2 laserom. Takýto zákrok je v princípe jednorázový. Samotný zákrok je bezbolestný, jediné, čo je cítiť, je vpich lokálnej anestézy. Tento ty je veľkým prínosom pri bradaviciach na chodidlách, kde postačujú jeden až dva zákroky a je prakticky jedinou možnosťou, ak sú bradavice v tesnej blízkosti nechtov.

Voľne dostupné lieky na bradavice neriešia samotnú príčinu, teda infekciu, ale iba následok, a tým je zhrubnutá koža. Bradavica sa potom zmenší. K vyliečeniu môže prísť iba pri odstránení všetkých infikovaných buniek pokožky. Markantne to je vidieť pri porovnaní účinku náplaste na bradavice s CO2 laserom (chirurgickým). Pri laserovom zákroku sa odstránia všetky infikované bunky. Tieto bunky siahajú do hĺbky kože, kde sú aj cievky a pri zákroku vidno krvácanie. Účinok náplaste nesiaha tak hlboko a takéto niečo ani zďaleka nespôsobí.


Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec


Prečítajte si aj o tomto kožnom probléme:

Prečo vzniká kurie oko?