Epilepsia a práca

Na Slovensku žije zhruba 60 000 ľudí s epilepsiou, ku ktorým každý rok pribudne okolo 2 500 až 3 000 nových pacientov. Mnohí z nich majú svoje ochorenie pod kontrolou, no i napriek tomu sa pri hľadaní práce musia vysporiadať s predsudkami okolia.

Podľa odhadov žije na Slovensku zhruba 60 000 ľudí s epilepsiou, ku ktorým každý rok pribudne okolo 2 500 až 3 000 nových pacientov. Mnohí z nich majú svoje ochorenie pod kontrolou, no i napriek tomu sa pri hľadaní práce musia vysporiadať s predsudkami okolia.

Nízke povedomie verejnosti o epilepsii vedie často k neoprávneným predsudkom, ktoré je potrebné vyvrátiť:

 • Epilepsia nie je nákazlivá. Aj keď prejavy veľkého epileptického záchvatu môžu nepripraveného človeka zaskočiť, kontakt s epileptikom v žiadnom prípade nie je nebezpečný. Ide o stav, keď niektoré časti mozgu reagujú na určité podnety dráždivejšie, než u zdravého človeka.
 • Epilepsia nie je psychiatrická diagnóza. Títo pacienti nie sú mentálne zaostalí, môžu študovať a pracovať, venovať sa športovým aktivitám.
 • S epilepsiou je možné viesť normálny, plnohodnotný život. Ochorenie neznamená, že sa pacient musí vzdať vízie rodiny alebo kariéry.

Epilepsia pod kontrolou = vyššia šanca zamestnať sa

Ľudia s epilepsiou sa často ponosujú, že ich ochorenie pokladajú mnohí potenciálni zamestnávatelia za prekážku, pre ktorú si inak vhodného kandidáta na určité pracovné miesto nevyberú. Chorý sa tak dostáva do komplikovanej situácie - priznať na pohovore svoje ochorenie a riskovať, že stratí šancu zamestnať sa alebo túto skutočnosť zamlčať. Ani odborníci nemajú na tento problém paušálnu odpoveď. Je možné však sformulovať určité pravidlá, ktorými by sa pacienti mohli pri hľadaní práce riadiť:

 • Dostať ochorenie čo najviac pod kontrolu. Základom dobre nastavenej liečby je komunikácia so svojím lekárom. Ak záchvaty neustupujú, konzultujte s odborným lekárom rozličné možnosti liečby, prípadne sa obráťte na viacerých špecialistov, ak z priebehu liečby nemáte dobrý pocit.
 • Dôsledne dodržiavať lekárske odporúčania. Ani od najnovšieho lieku nemôžete očakávať zázrak, ak lieky neužívate pravidelne a v potrebných dávkach. Ak je pre vás ťažké myslieť na užívanie liekov viackrát denne, vymyslite spôsob, ako si situáciu uľahčiť – napríklad si nastavte upozornenie v mobile, uložte zásobník s liekmi na ľahko dostupné miesto, ktoré budete mať stále na očiach (v kuchyni pri varnej kanvici na ranný čaj, na nočný stolík a podobne).
 • Držať sa protizáchvatového režimu. Najmä, ak sa vám darí byť dlhší čas bez záchvatu, netreba pokúšať osud a treba dbať na kvalitný spánok, dodržiavanie rytmu bdenia a spánku. Pravidelnosť je v tomto prípade hlavnou zásadou. Neurológovia tiež odporúčajú vyhýbať sa situáciám, ktoré môžu vyvolávať záchvaty (hlučné prostredie, stresujúcejšie svetelné podnety, dlhý pobyt na slnku, nepravidelné stravovanie a pitný režim a podobne).
 • Vyhýbať sa činnostiam, ktoré by mohli viesť k záchvatu. Ukazuje sa, že záchvaty môže vyvolať napríklad činnosť pri točivých strojoch alebo zariadeniach s ostro blikajúcimi svetlami.
 • Konzultovať svoju ambíciu zamestnať sa so svojím lekárom. Odborník vám môže poradiť také typy práce, ktoré nezvýšia riziko záchvatu.

Aké sú podmienky na získanie vodičského oprávnenia?

Donedávna prísny zákon, ktorý ľuďom s epilepsiou zakazoval riadiť motorové vozidlo, sa zmenil. Pokiaľ ide o amatérskych vodičov, v súčasnosti môžu byť držiteľmi vodičského preukazu, v prípade, ak:

 • sú rok bez záchvatov, čo deklarujú notársky overeným dokladom;
 • ich EEG ukazuje normálny obraz (aby sa vylúčila možnosť minizáchvatov, ktoré môžu trvať tak krátko, že ich chorý ani nezaregistruje);
 • ide o vozidlo do 3,5 tony.

Predchádzajúce znenie zákona hovorilo o 3 rokoch bez záchvatu a minimálne roku bez užívania liekov, čo na trhu práce diskriminovalo väčšinu ľudí s epilepsiou. Iný dočasne platný variant zákona dokonca vyžadoval 5 rokov bez záchvatu a 3 roky bez liečby.

Pozitívna zmena zákona má obrovský vplyv na život mnohých epileptikov. Vlastníctvo vodičského oprávnenia je totiž jednou z najčastejších požiadaviek mnohých zamestnávateľov. Nehovoriac o komforte, ktoré motorové vozidlo poskytuje pri bežnej starostlivosti o rodinu (nákupy, rozvoz detí, ...).

Keďže u nás neexistujú štatistiky o počte dopravných nehôd, pri ktorých by mohol zohrať úlohu epileptický záchvat, môžeme sa odvolať iba na americké štúdie. V nich sa ukázalo, že oveľa rizikovejšími vodičmi sú ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom a cukrovkou, ktorý spôsobujú až päťnásobne viac dopravných nehôd.

Slovensko je pritom jednou z prvých európskych krajín, ktoré majú pre epileptikov k dispozícii najmodernejšiu liečbu. Stáva sa dokonca, že niektoré lieky sú u nás dostupné skôr ako v susedných východoeurópskych krajinách.

Nie všetci pacienti spĺňajú požiadavku na vydanie vodičského oprávnenia. Prednosta Neurologickej kliniky v banskobystrickej Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta doc. MUDr. Vladimír Donáth odhaduje, že v jeho praxi by sa o vydanie vodičského preukazu mohlo uchádzať približne 10 % pacientov s tým, že spĺňajú dané podmienky. Nejde teda o nával žiadateľov. Príležitosť zamestnať sa a nežiť iba z príspevkov štátu v podobe invalidného dôchodku však významne zmení životnú situáciu ľudí s epilepsiou.

Tipy pri hľadaní zamestnania

 • Ľuďom s epilepsiou sa neodporúča pracovať vo viaczmenných prevádzkach, ktoré od nich budú vyžadovať nočné služby. Aj zo slovenskej praxe však existujú prípady, keď zamestnávateľ, resp. kolegovia rešpektujú takéto obmedzenie a pracovník vykonáva iba denné zmeny.
 • Odborníci odporúčajú vyhýbať sa slneniu a dlhšiemu pobytu na slnku, preto aj prevádzky, v ktorých sa pracuje v mimoriadne teplom prostredí, prípadne v styku s chemickými výparmi alebo vo výškach, nie sú pre človeka s epilepsiou vhodné.
 • V minulosti sa chorým odporúčal tzv. “šetriaci režim”, no súčasný trend smeruje skôr k tomu, že fyzická práca nie je pre epileptika prekážkou. Mnoho ľudí s epilepsiou sa intenzívne venuje športovým aktivitám, prípadne športovej kariére.

Legislatíva: Podmienky pre zamestnancov s epilepsiou a zamestnávateľov upravuje Zákonník práce č. 311/2001 Z.z. (posledná zmena Zákon č.512/2011, účinná od 1.1.2012).

vladimirplesko6

Som epileptik a nemam silne epilepticke zachvati ale slabe. A predsa si nedokazem najst pracu. Kazdi ma odbie ze som chori a oni si nevezmu mna na krk. Preto rozmislam o samovrazde mne to viznie ako najlepsi napad. Ale mam len segru ktorej bi som pokazil celi zivot. Preto sa snazim ako viem. Ale nemam to lachke. Brigadujem na cierno co ine mi ostava. Poradte ako mam ci skapat alebo pracovat na cierno vdaka vsetkim. VP.

anička 1211

Nezúfaj,aj môj manžel dlho hľadal prácu,tiež má epilepsiu. Ale nakoniec našiel vhodnú prácu a je spokojný a to sme na Orave. Uvidíš časom nájdeš aj ty.

Carp

Čo môže epileptikaj keď nemá záchvaty,resp.má ich pod kontrolou.Ak chceš vodičák,lekár si nezoberie na zodpovednosť dať ti razítko na papier,ak sa chceš zamestnať 90% zamestnávateľov vodičák vyžaduje.Chceš robiť obyčajného predavača v Hornbachu,baumaxe? Potrebuješ spôsobilosť pre prácu s VZV,dá ti ju lekár???Tiež nie,lebo sa nechce nechať zavrieť ak sa niečo stane.Chceš ísť do volswagenu-môžeš robiť nočné a pri strojoch??? Tiež ťa lekár pošle kade ľahšie.Aj obyčajného SBS-kára,kde ti stačí IQ hojdacieho koníka nemôžeš robiť,lebo lekár ti neorazí zdravotnú spôsobilosť.Môžeš si násjť babu ak si chlap?Nemôžeš mať auto,už to ju odradí,neuživíš rodinu prácou ako zdravý chlap...Epileptik môže makať,pracovať ,nemusí mať silné záchvaty,ale ide tu o legislatívu z hľadiska zdravotnej spôsobilosti a tu je najväčší kameň úrazu hahaha...