Ako prežiť deň, keď nemáte dostatok energie

Klipkajú vám oči a jediné, po čom túžite, je vaša posteľ a poriadny spánok – máte však pred sebou vyčerpávajúci deň plný povinností. Preto siahnete po energetických nápojoch, preháňate to s kofeínom alebo si navrávate, že pomôže množstvo sladkostí.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Klipkajú vám oči a jediné, po čom túžite, je vaša posteľ a poriadny spánok – máte však pred sebou vyčerpávajúci deň plný povinností. Preto siahnete po energetických nápojoch, preháňate to s kofeínom alebo si navrávate, že pomôže množstvo sladkostí.

Existujú však aj zdravšie spôsoby, ako túžbu po spánku zahnať a pocítiť prílev energie.

Paradoxne, jedným z prirodzených mechanizmov vášho tela je zívanie. „Zívanie je spôsob, akým vaše telo ochladzuje mozog a teda ho i zobúdza,“ vysvetlil Andrew Gallup z Princetonskej univerzity.

Ďalším zaručeným „prebúdzačom" je pohyb. Podľa štúdie v magazíne Personality and Social Psychology stačí 10-minútová prechádzka na to, aby ste nadobudli energiu na ďalšie dve hodiny a zároveň funguje omnoho lepšie, ako mnohými preferované sladkosti. Pomôže tiež, keď sa trochu ponaťahujete a zacvičíte si.


Čítajte viac:


Vyskúšajte si pripraviť snacky, ktoré udržia vaše oči otvorené:

  • Polovica banánu s lyžicou arašidového masla. 
  • Celozrnné sucháre s hummusom. 
  • Štvrtina šálky orieškov a sušeného ovocia.
  • Biely jogurt s lyžicou ovsených vločiek. 
  • Kvalitné nepresladené celozrnné tyčinky.

Ak zaspávate v kancelárii pri počítači a pracovný deň sa ani zďaleka nekončí, skúste trochu porušiť pracovnú morálku. Pozrite si nejaké vtipné video, smiech totiž dočasne mierne zvýši váš krvný tlak a srdcovú frekvenciu, čo vás prebudí.

Keď viete, že ste toho veľa nenaspali a čaká vás ťažký deň, oblečte si do práce niečo červené. Ako ukázal výskum Rochesterskej univerzity, táto farba vás dokáže„nakopnúť", dokonca vďaka nej viac pracujú vaše svaly a vám sa v tej najpotrebnejšej chvíli vráti energia.

Samostatnou mimoriadne dôležitou kapitolou je vyvážená strava s dostatkom vitamínov, minerálov a predovšetkým omega-3 mastných kyselín, ktoré pozitívne vplývajú na mozgovú aktivitu.

Skvelým trikom sú semienka chia (šalvia hispánska). Sú plné B vitamínu, vlákniny a bielkovín a výborne chutia napríklad v jogurte.

TIP Redakcie:
Prečítajte si o novodobých superpotravinách, ktoré možno nepoznáte.

Čo sa týka stravovania, skúste si dávať pozor na sacharidy a vyberajte si tie komplexné, ktoré sa trávia postupne a sú spoľahlivým zdrojom energie na dlhší čas. Rozhodne sa vyhnite sladkostiam, polotovarom a prejedaniu sa, po ktorom budete ešte malátnejší.

Zdroj: healh.com