8 superpotravín, ktorými spestríte svoj jedálniček

Quinoa, noni, chia. Ak ich ešte nepoznáte, zoznámte sa s týmito SUPERPOTRAVINAMI a možno niektoré z nich zaradíte aj do svojho jedálnička. Budete prekvapení z ich blahodarných účinkov s komplexnými živinami.

Superpotraviny Zdroj foto: Shutterstock.com

Aj keď sa vraví, že najdôležitejšie potraviny pre človeka sú tie, ktoré sú tradičné pre určitý región, určite nespravíte zle, ak sa oboznámite aj s niektorými "exotickejšími" potravinami a spestríte si nimi svoj jedálniček.

1. Chia semienka

Chia semienka Zdroj foto: Shutterstock.com

Šalvia hispánska si pomenovanie superpotravina zaslúžila vďaka vlastnostiam, ktoré ju robia jedinečnou. Konzumuje sa napríklad pri chudnutí , pretože dokáže absorbovať až 9 krát viac vody ako je jej objem a človek po nej nie je hladný (chudnutie bez pocitu hladu). Prôsobí na optimálnu hladinu cukru v krvi, čím sa stáva vhodnou aj pre diabetikov. Obsahuje vitamíny skupiny B a 5 krát viac vápnika ako mlieko. Podporuje detoxikáciu organizmu, má vysoký podiel vlákniny a omega 3- mastných kyselín. Odporúčaná denná dávka sú 2 čajové lyžičky.

2. Goji - kustovnica čínska

Goji Zdroj foto: Shutterstock.com

Po slovensky kustovnica čínska. Napriek tomu, že jej pozitívne účinky sú v Číne známe už niekoľko tisícročí, na Slovensku sme ju objavili len nedávno. Má výrazne červené plody, veľkosti sušených hrozienok a chuťovo by sa dali prirovnať k šípkam, hrozienkam a sušeným brusniciam. Tieto bobule sú skvelou zásobárňou vitamínu C, ktorého majú 500 krát viac ako pomaranče alebo ktorékoľvek iné ovocie. Taktiež sú výborným zdrojom vitamínov A, B1, B2, B6 a E, pričom v sebe obsahujú kompletnú radu bielkovín s 18 aminokyselinami a 21 stopových minerálov. Goji je výborný antioxidant a preventívne pôsobí proti civilizačným chorobám a starnutiu. Môže sa konzumovať sušené len tak, namočené do studenej vody alebo pridaním do rannej kaše, či SMOOTHIES.

3. Surové kakaové bôby

Surové kakaové bôby Zdroj foto: Shutterstock.com

Kakaový prášok a čokoláda v obchodoch sú poväčšine spracované nešetrnou metódou, kde je plod vystavený teplotám až do výšky 150°C. Táto vysoká teplota zničí väčšinu živín a antioxidantov, preto sa odporúča neprekročiť pri jeho spracovaní 40°C. Surové kakaové bôby sú pravdepodobne najbohatším zdrojom antioxidantov (21 krát viac ako zelený čaj) spomedzi všetkých známych potravín. Obsahujú vysoký podiel minerálnych látok, najmä horčíka a železa (v jednom bôbe 21% doporučenej dennej dávky). Konzumujú sa surové, podobne ako orechy.

4. Kokosový olej

Kokosový olej Zdroj foto: Shutterstock.com

Je ideálny do studenej, ale aj teplej kuchyne. Vďaka dobrej znášanlivosti vysokých teplôt sa môže používať na vyprážanie a pri úprave jedál, kde je potrebná dlhodobo vyššia teplota. Je tvorený stredne dlhými reťazcami mastných kyselín, ktoré telo ľahšie trávi a využíva, narozdiel od iných nasýtených tukov (maslo, mäso). Zatiaľ čo ostatné nasýtené tuky sa ukladajú v tukových bunkách, tuky z kokosového oleja putujú priamo do pečene, kde sú okamžite premenené na energiu.Kokosový olej zrýchľuje metabolizmus a telo spaľuje viac kalórií, čo sa odráža na strate hmotnosti. Okrem pozitívneho vplyvu na metabolizmus** pôsobí antibakteriálne a bojuje proti vírusom a plesniam. Vo svojej prírodnej forme je používaný aj na kozmetické účely, napríklad na čistenie zubov, na vysušené vlasové končeky, či pokožku. Pri jeho kúpe treba byť obozretný a investovať do oleja, ktorý je lisovaný za studena.

Čítajte viac: Ako si vybrať kokosový olej?

5. Morské riasy

Wakame riasy Zdroj foto: Shutterstock.com

Morské riasy - superpotraviny priamo z mora, obsahujúce veľké množstvo minerálnych látok. Majú 10krát viac vápnika ako niektoré mäsá, cheláty, dôležité na boj proti toxínom, vrátane ťažkých kovov, a chlorofyl- prírodný antioxidant. Ďalej sú schopné vďaka alkalickým vlastnostiam čistiť krv a pre ich vysoký obsah jódu, ktorý **stimuluje činnosť štítnej žľazy, sú nápomocné pri chudnutí a odbúravaní celulitídy. Najznámejšie sú riasy: Nori, Wakame, Kelp, Dulse, Arame a Kombu.

Čítajte viac: 4 najznámejšie typy morských rias

6. Noni

Noni Zdroj foto: Shutterstock.com

Toto ovocie sa v Polynézií konzumuje už viac ako 1500 rokov. Má ohromné antibakteriálne vlastnosti, pričom si dokáže poradiť dokonca aj s E- coli. Má protinádorové a protizápalové účinky a dokáže tlmiť bolesť. Posilňuje imunitný systém a je schopné regenerovať bunky. Noni obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov a enzýmov. Bolo preukázané že priaznivo pôsobí proti prechladnutiu, chrípke, tráviacim problémom, kožným ochoreniam, infekciám a bolesti.

7. Pšeno

Pšeno Zdroj foto: Shutterstock.com

Je obilnina, ktorá vzniká olúpaním prosa. Je vhodnou potravinou pre ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať lepok, čiže vhodná aj pre celiatikov. V strave môže byť pšeno ako príloha alebo si z neho môžete pripravovať ranné kaše, či používať ho pri zahusťovaní polievok. Je dobrým zdrojom vitamínov a minerálnych látok, pričom jeho pomer cukrov, tukov a bielkovín je takmer ideálny.

Čítajte viac: Tieto 2 recepty vám ukážu, ako využiť pšeno vo svojej kuchyni

8. Quinoa - merlík čílsky

quinoa_5-7-2015_max.jpg Zdroj foto: Shutterstock.com

Merlík čílsky pochádzajúci z Južnej Ameriky pobláznil svojimi vlastnosťami celý svet. Táto pseudoobilnina neobsahuje lepok, je ideálnou prílohou aj pre celiatikov. Quinoa sa môže pýšiť vysokým obsahom bielkovín, čím sa stáva ideálnou potravinou pre vegetariánov. Je bohatá na vitamíny ako C, kyselinu listovú, thiamín a riboflavín. Taktiež je dobrým zdrojom minerálov, obsahuje zinok, draslík, horčík, železo, vápnik a vďaka vláknine je aj dobre stráviteľná.

Čítajte viac: Takto si pripravíte quinou

Martina24

Superpotraviny skutočne existujú a pre nás sú ako liek.Je dôležité ich zaraďovať dlhodobo dennodenne do jedálnička, aby sa uplatnil ich pozitívny vply. Jedná sa o potraviny, ktoré sú viac ako iné bohaté na vitamíny, minerálne látky, vlákninu, antioxidanty, proteiny, enzymy atď.A to najlepšie majú e-umami.sk.

kijolita

všetky tieto potraviny sú super ;) ale doplnila by som k ním aj tento môj zázrak na zlepšenie imunity, lepšiemu koncentrovaniu sa -
pravyzensen.sk myslím že ženšen bude superpotravinou 2018 ;)