Najlepšie superpotraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť

Určite ste už niekedy počuli o tzv. superpotravinách. Sú plné živín, vitamínov, spevňujú kosti, pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam, zlepšujú zrak a posilňujú pamäť. Niektoré z nich však okrem všetkých tých benefitov majú aj jednu navyše – pomôžu vám schudnúť.

Potraviny Zdroj foto: Shutterstock.com

Čierna fazuľa

Táto superfazuľa sa môže pochváliť vysokým obsahom vlákniny, kyseliny listovej, bielkovín, antioxidantov a vitamínu B, no okrem toho je bohatá na proteíny. Práve preto je veľmi obľúbená medzi vegetariánmi, keďže im dokáže nahradiť proteíny z mäsa. No na rozdiel od neho neobsahuje čierna fazuľa nasýtené tuky.


Prečítajte si aj:

Fazuľa pomôže s trávením a zaženie hlad

Ovsené vločky

Ovos obsahuje veľa vlákniny, takže vás poriadne zasýti. Čo je ale dôležitejšie, pol šálky obsahuje 4,3 gramu rezistentných škrobov, ktoré pomáhajú zrýchliť metabolizmus a spaľovať tuk.

Avokádo

Neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste sa báli jesť tuky – ale len pokiaľ ide o tie správne. Avokádo totiž podobne ako olivový olej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi a pre zdravie sú veľmi dôležité. Avokádo vás okrem toho aj vďaka vláknine a proteínom poriadne zasýti, no vašej hmotnosti neuškodí.

Losos

Dámy a páni, tu ide o najlepší zdroj omega-3 mastných kyselín na tejto planéte. Porcia 85 gramov divého lososa dodáva viac než 18 gramov prvotriednych bielkovín, nehovoriac o 360 miligramoch draslíka a o takmer polovici dennej dávky dôležitého protirakovinového selénu. Je preplnený tukom, ktorý má viac zdravotných účinkov ako akákoľvek iná samostatná potravina na svete, a ako bonus – nepriberiete z neho (samozrejme, ak sa lososa nerozhodnete vyprážať).

Losos Zdroj foto: Shutterstock.com

Hrušky

Jedna hruška obsahuje 15 percent odporúčanej dennej dávky vlákniny. Podľa istej štúdie ženy, ktoré jedli tri hrušky denne, skonzumovali menej kalórií a zhodili viac ako ich chudnúce kolegyne z inej skupiny, ktoré hrušky do svojho jedálnička nezakomponovali.

Čučoriedky

Čučoriedky patria nepopierateľne k najzdravším potravinám na svete. Sú plné vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok. A okrem toho najnovšie výskumy dokazujú, že tieto bobule spaľujú tuky a môžu sa stať silnou zbraňou v boji s epidémiou 21. storočia – obezitou.

Brokolica

Táto zelenina je známa predovšetkým svojou mocou chrániť človeka pred rakovinou, no jedna porcia zároveň obsahuje len 30 kalórii a množstvo vlákniny, čo v praxi znamená, že vás zasýti, no nepriberiete.

Skúste tieto potraviny zaradiť do svojho každodenného jedálnička a uvidíte, že sa budete cítiť energickejšie, zdravšie a ľahšie.


Prečítajte si aj:

Fazuľa pomôže s trávením a zaženie hlad