Cesnak - ako z neho vyťažiť čo najviac?

Cesnak patrí k najstarším známym liečivým potravinám na tejto planéte. V staroveku cesnakom kŕmili vojakov a otrokov, aby boli zdraví a silní. Starí Gréci ho používali na posilnenie bojovného ducha, Hippokrates na ochranu pred malomocenstvom, bolesťou zubov a bolesťou na hrudníku. No a taktiež sa cesnak používal aj na odohnanie upírov. Ako z neho vyťažiť čo najviac dnes?

cesnak_co_sa_ukryva Zdroj foto: Shutterstock

Dnešná medicína už vie, že cesnakom neodstrašíte upíra a ani neslúži ako ochrana pred malomocenstvom. Stovkami štúdií je však potvrdené, že znižuje hladinu lipidov, má antitrombotické, protizrážanlivé, antihypertenzívne, antioxidačné, antibakteriálne, antivírusové a antiparazitárne účinky.

S cesnakom proti vysokému cholesterolu a krvným zrazeninám

Cesnak je oficiálne uznaný prostriedok na zníženie cholesterolu. Podľa jednej zo štúdií cesnak znižoval hladinu LDL (zlého) cholesterolu o 4 až 15 percent bez zníženia HDL (dobrého) cholesterolu. V niekoľkých výskumoch dokonca pozorovali pri pravidelnej konzumácii cesnaku nárast HDL cholesterolu o 22 percent. Okrem toho najnovšie štúdie naznačujú, že cesnak môže byť veľmi užitočným pomocníkom pri chudnutí.

Cesnak je tiež vynikajúcim prostriedkom na podporu kardio-vaskulárneho zdravia. Jedna z účinných látok cesnaku – alicín – má významné účinky proti zrážanlivosti krvi, čiže chráni pred zhlukovaním krvných doštičiek. Krvné zrazeniny sú vo veľkej miere zodpovedné za infarkty a mŕtvice. Početné analýzy dospeli k záveru, že cesnak môže znižovať krvný tlak o dva až sedem percent po štyroch týždňoch liečby.


Pozrite si tiež:

Takto vám pomôže cibuľa!

Nezľakne sa ani rakoviny

V mnohých laboratórnych výskumoch sa zlúčeniny cesnaku ukázali ako chemoprotektívne. Epidemiologické dôkazy poukazujú na znížené riziko vzniku rakoviny žalúdka a hrubého čreva v oblastiach, kde je vysoká spotreba cesnaku a ďalších druhov zeleniny z čeľade cesnakovitých. Protirakovinové účinky nepreukázal len čerstvý cesnak, ale aj cesnakový olej či sušený cesnak. cesnak_naaranzovany_28-10-2015

Zdroj foto: Shutterstock

Bojovník proti nachladnutiu

V jednej z nedávnych štúdií skupine 70 pacientov podávali kvalitný cesnakový suplement počas dvanástich týždňov, zatiaľ čo inej – 72-člennej skupine podávali placebo. Počas skúmaného obdobia v cesnakovej skupine zaznamenali 24 prechladnutí, kým v placebo skupine 65. Okrem toho príznaky v cesnakovej skupine trvali o polovicu kratšie.

Drvený alebo krájaný cesnak zvyšuje svoj potenciál

Široké spektrum priaznivých účinkov cesnaku na zdravie tkvie v spomínanej zlúčenine alicín. Zaujímavé je, že alicín sa vlastne v cesnaku nenachádza. Strúčiky cesnaku obsahujú aminokyselinu s názvom aliín.

Ak sa cesnak rozdrví alebo nakrája, aliín reaguje s enzýmom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v cesnaku a nazýva sa aliináza. Príroda to zariadila tak, že aliín a enzým aliináza sa nachádzajú v rozdielnych častiach rastliny a spolu reagujú len vtedy, ak je to potrebné na ochranu rastliny. cesnak_krajany_28-10-2015

Zdroj foto: Shutterstock

Pôsobením enzýmu aliináza na aminokyselinu aliín veľmi rýchlo vzniká alicín, pravdepodobne najdôležitejšia liečivá zlúčenina v cesnaku. Keby ste teda napríklad prehltli celý strúčik cesnaku, zrejme z toho vaše telo nebude vôbec nič mať. Cesnak preto treba čo najviac drviť, pretláčať alebo krájať.


Prečítajte si tiež:

Takto vám pomôže cibuľa!


Zdroj:

  • 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)