Cudzokrajné parazity v matracoch?

Zdesenie, panika a v niektorých prípadoch aj hnus zaplavili slovenské domácnosti, keď sa pred pár dňami začala šíriť informácia, že naše domovy berú útokom cudzokrajné parazity. A rovno cez posteľ!

Zdesenie, panika a v niektorých prípadoch aj hnus zaplavili slovenské domácnosti, keď sa pred pár dňami začala šíriť informácia, že naše domovy berú útokom cudzokrajné parazity. A rovno cez posteľ!

Najlepšie príbehy naozaj píše život. Šíreniu dezinformácií zas pomáha sila médií a široký záber internetu. Stačí, aby sa niekde objavila krátka, ale pre ľudí nejakým spôsobom fascinujúca informácia, a už sa zdieľa na sociálnych sieťach.

Presne takýto „život“ vo veľkom štýle začala žiť informácia o vraj cudzokrajnom parazitovi, ktorý napadol niekoľkých členov domácnosti na juhu Slovenska v novom matraci. Informácia odznela v televízii, objavila sa v niekoľkých denníkoch a odvtedy až dodnes žije na sociálnych sieťach a ďalších fórach.

Bol by to fór, keby to bolo naozaj vtipné, v skutočnosti však ide o zmiešané informácie, ktoré, žiaľ, mnoho ľudí berie ako fakt. Prvý a hlavný problém je v parazitovi a jeho údajnom exotickom pôvode. Podľa správy doštípal členov nešťastnej rodiny tzv. kožojed, parazit, ktorý nežije v našich končinách.

Pri zisťovaní u odborníkov čo je to vlastne za potvoru, kde žije a ako ľuďom robí zle, trvalo pomerne dlho zistiť akúkoľvek odpoveď. Stále krútili hlavou, že nerozumejú. Exotický parazit útočiaci na ľudí, keď sú v posteli a zavŕtava sa im pod kožu?!

„Ako súvisia matrace s parazitmi a s kožojedmi, po slovensky kožiarmi?“ reagoval entomológ RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc. „Veď kožiare nie sú parazity a už vôbec nie ľudské. Nikdy som nepočul, že by existovali nejaké špeciálne parazity v matracoch ani u nás, ani inde vo svete. Tak v matracoch, ako aj v čomkoľvek inom, sa môžu zdržiavať roztoče, ktoré by mohli u citlivých ľudí spôsobovať alergie.“

Nenásytný cestovateľ

Ak aj testy v prípade napadnutej rodiny naozaj preukázali, že kožu im poranil kožiar (kožojed), nie je pravda, že to bol parazit, ani že je z cudziny a ponúka sa hneď niekoľko pravdepodobnejších vysvetlení, ako sa k rodine „prisťahoval“, než že do nej prenikol v novom matraci.

Kožojedy sú chrobáky, ktoré si rady pochutia na mŕtvej koži, nepohrdnú však ani vlnou, kobercom a občas mäsom. Nezriedka sa vyskytujú v múzeách. Nie ako súčasť zbierok, ale ako nežiaduci škodcovia, ktorí sa na meiste starých exponátov a artefaktov zrejme cítia ako v nekonečnom obchode s potravinami. Najmä larvy kožojedov sú nesmierne pažravé.

Kožojed domáci sa pôvodne vyskytoval iba v strednej Európe, potom sa však spolu s človekom rozšíril do celého sveta, takže sa o ňom dá prehnane povedať, že je to cestovateľ. Prírodu veľmi nemusí, oveľa častejšie sa vyskytuje v komorách, skladoch, v ľudských obydliach, ale aj vo vtáčích hniezdach (zvlášť obľubuje holubie) a v norách stavovcov.

V posteli nikto nie je sám

Výrobcovia matracov sú presvedčení, že cudzokrajné parazity sa môžu vyskytnúť iba v matracoch z prírodných materiálov, pri výrobe ktorých nebol dodržaný technologický postup, alebo sa hotové matrace nevhodne skladovali a prepravovali. Ak sa dodrží teplota spracovania materiálov pri vulkanizácii kaučukovníkového mlieka, ktorá je približne 120 °C, parazity nemajú šancu prežiť. Bezpečný matrac musí mať certifikát o hygienickej neškodnosti, a ak bol navyše vyrobený na Slovensku, nemal by obsahovať cudzokrajné parazity.

Najmenej sa im darí v matracoch, ktoré majú platne z gumokokosu, čo je kombinácia kokosového vlákna s kaučukovým mliekom. Ale oveľa dôležitejšie než vnútro matraca je jeho poťah, mal by byť z kvalitných materiálov, mal by sa dať z matraca sňať a mal by sa dať vyprať aspoň pri teplote 60 °C, hoci optimálna je 95 °C.

Pri výbere matraca si preto treba všímať, či má certifikát označený Fyto, ktorý je zárukou toho, že pri jeho výrobe, skladovaní a preprave boli dodržané všetky hygienické normy. Musia ho mať všetky matrace, ktoré sa vyrábajú a vyvážajú v rámci EÚ. Nezabalený matrac radšej domov neťahajte a pri kúpe z druhej ruky rátajte so všetkým, lebo hygiena niečoho, na čom sa už spávalo, sa nikdy zaručiť nedá.

TerkaBay

Niet sa čo čudovať, že sú matrace znečistené, ľudia na ne často nedbajú, v posteli jedia, pijú, trúsia a hlavne nie sú zvyknutí matrace pravidelne meniť. My máme kvalitný matrac, lebo sme zástancami toho názoru, že je to dôležité, s výberom nám pomohol aj skvelý konfigurátor www.drsleep.sk no nie je jedno ani to, na čom je matrac položený, dnes sú veľmi moderné dokonca postele z paliet no asi každý uzná, že položiť drahý kvalitný matrac na palety nie je pre jeho správne odvetrávanie asi úplne fajn.

Alzbetka

Zdravim Vas mali sme kožojeda, je to fakt otrava... jeden postrek od tejto spolocnosti a mame pokoj. Tu pisu o tom clanok:www.dombezskodcov.sk diky pekne

Karolinka1

aby som tomu predchadzala, tak si kupujem matrace, sedačky, postel a dalši makky nabytok iba od overeneho predajcu.