Svetový deň prevencie samovrážd

Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.

Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.

Žiaden život však nie je zbytočný, vždy je tu niekto, komu na nás záleží a komu by náš odchod spôsobil obrovskú bolesť. Preto je dôležité, aby sme sa aj v ťažších situáciách dokázali pozitívne naladiť a verili, že skôr či neskôr sa šťastie usmeje aj na nás. Pozitívne myslenie je totiž základným predpokladom na úspech a hotovým magnetom na šťastie.

  1. september - Svetový deň prevencie samovrážd

10. september si už od roku 2003 pripomíname ako Svetový deň prevencie samovrážd, ktorý je podporovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou asociáciou pre prevenciu samovrážd (IASP). Jeho cieľom je snaha predchádzať zbytočnej smrti, ktorá je často spôsobená skratom alebo momentálnou bezvýchodiskovou situáciou. V spoločnosti je to tabuizovaná téma, o ktorej však treba hovoriť nahlas a riešiť ju skôr, ako môže byť neskoro.

Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že samovražda sa týka len jednotlivca, no toto konanie zasahuje celú rodinu, priateľov a známych. Príčinou bývajú väčšinou duševné poruchy, depresie, závislosti a bezvýchodiskové situácie, v ktorých ľudia nevidia inú možnosť, ako skoncovať so životom. Nehľadajú riešenia problému, samovražda je pre nich riešením. Tiché volanie o pomoc, ktoré býva často nevypočuté alebo nepochopené, končí pre mnohých takouto formou „vykúpenia“.

Počet premárnených ľudských životov rastie

Každých 40 sekúnd si niekde na svete siahne zúfalý človek na svoj život, čo je asi 3 000 ľudí denne, jeden milión premárnených ľudských životov za rok. Ich počet sa však stále zvyšuje a zasahuje aj mladšie vekové skupiny. Mladí ľudia trpiaci problémami s láskou, školou či rodinou si neuvedomujú, že zlá známka alebo ukončený „teenagerský“ vzťah nie sú dôvodmi na to, aby si vzali svoj mladý život.

V priemyselne vyspelých krajinách je u 10 – 24 ročných samovražda druhou najčastejšou príčinou smrti, u ľudí vo veku 15 – 44 je to tretia najčastejšia príčina. Varovné signály ako smutnú náladu, beznádej, depresie, stratu záujmov či únavu nesmieme ignorovať a brať na ľahkú váhu**. Je dôležité nepodceňovať na prvý pohľad možno banálne problémy blízkych či priateľov, ale snažiť sa im čo najviac pomôcť, kým nie je neskoro.** V každej situácii je preto potrebné myslieť pozitívne a nenechať sa stiahnuť do víru depresií. Vždy je totiž šanca na nápravu, lepší život alebo aj nový začiatok. Práve preto si v septembri pripomíname aj Deň pozitívneho myslenia.

  1. september - Deň pozitívneho myslenia

Naučiť sa pozitívne myslieť je omnoho ťažšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Práve 13. september sa okrem Medzinárodného dňa čokolády oslavuje aj ako Deň pozitívneho myslenia. Náhoda? Čokoláda je zdrojom endorfínov, ktorý navodzuje pocity šťastia, a tie vedú k pozitívnemu mysleniu a skutkom. Vyhnete sa depresiám, predĺžite si život a to najdôležitejšie - budete šťastní. Ak sa vám teda nedarí pozitívne naštartovať, skúste si pomôcť kockou kvalitnej čokolády.


Prečítajte si tiež:

Zázračné účinky čokolády


Úsmev robí zázraky

Vplyv pozitívneho myslenia a optimizmu na zdravie človeka je až prekvapujúce. Usmievajte sa, je to totiž nákazlivé. Najlepšie je začať hneď ráno, nedajte priestor negativizmu, pretože vždy je šanca, aby váš deň bol lepší, ako ten predchádzajúci. Vždy je šanca na zmenu a práve pozitívne myslenie je magnetom na šťastie. Ak ste šťastní vy, radosť prenášate aj na svoje okolie. Hlavne sa nevzdávajte, naučiť sa pozitívne myslieť dá naozaj zabrať, preto treba na tom usilovne pracovať, no výsledky budú stáť za to.

Prečítajte si motivačný výrok, pekný príbeh alebo citát, vstaňte s tým, že váš deň bude krásny a iné alternatívy jednoducho neprijímate. Buďte vďační aj za maličkosti, hľadajte inšpiráciu všade okolo vás, obklopte sa pozitívnymi ľuďmi a verte, že všetko bude tak, ako má byť. Skúste teda Deň pozitívneho myslenia osláviť kúskom lahodnej čokolády a Medzinárodný deň čokolády pozitívnym myslením.

Goings46

Hello
The three-year theme for World Suicide Prevention Day from 2021 to 2023 is "Creating hope through action." This theme attempts to instill hope and brightness in all of us by serving as a reminder that there are alternatives to suicide.
www.receiptify.us

Goings46

Hello
The three-year theme for World Suicide Prevention Day from 2021 to 2023 is "Creating hope through action." This theme attempts to instill hope and brightness in all of us by serving as a reminder that there are alternatives to suicide.
www.receiptify.us

anetkaanett

prevencia, no aka je akoze voci tomuto prevencia? podla mna ziadna, ludia su mnoho krat v takych situaciach a este ak im aj nema kto pomoct, ze bohuzial staci jeden skrat a je to tam