Návštevy parkov, mestských zelených plôch či komunitných záhrad môžu u ľudí žijúcich v mestách súvisieť s nižšou potrebou užívania liekov proti úzkosti, nespavosti, depresiám, vysokému krvnému tlaku či astme.
Stúpajúcimi cenami energií je ohrozené aj duševné zdravie ľudí, uviedla ekopsychologička a iniciátorka iniciatívy Psychológia za klímu, Patrícia Gajdošociová.
Popôrodná depresia sa veľmi často zamieňa s iným ochorením – baby blues. Je to stav, ktorý je oveľa menej postihujúci ako samotná depresia. V prípade tohto stavu matka pociťuje neustálu úzkosť o zdravie dieťaťa, je ohromená, smutná, ale nestráca väzbu a kontakt s dieťaťom. Podľa štatistík sa baby blues týka 50 až 80 % mladých matiek, zatiaľ čo popôrodná depresia je problémom len pre 10 až 20 % rodičiek.
Celosvetovo trpí depresiou cca. 322 miliónov ľudí, pričom 2x častejšie ide o ženy. Všeobecne sa depresia najviac vyskytuje vo vekovej skupine 30 – 40 rokov. Pomôcť môžu odborníci- psychológovia, psychoterapeuti či psychiatri. Jedinečný terapeutický potenciál má však aj látka ukrytá v rastlinách konope. Počuli ste už o účinkoch CBD na zdravie?
Pandémia nového koronavírusu je pre väčšinu z nás bezprecedentnou situáciou, s akou sme sa doposiaľ nestretli a nevieme na ňu reagovať. Ako si v tejto situácii udržať mentálne zdravie? Aj zdraví a aktívni ľudia si potrebujú v čase pandémie chrániť svoje psychické zdravie pred stresom.
Viete, že prespíme až tretinu života? Aj keď sa to zdá veľa, dobrý spánok je základom pre jeho ďalšie dve tretiny. Ak to totiž nie je tak, kvalita nášho zdravia sa prudko zhoršuje. A v čase prebiehajúcej pandémie potrebujeme kvalitný spánok oveľa viac ako inokedy.
Vedci zdôrazňujú, že dôležitý je nielen počet prespaných hodín, ale aj to, či si človek líha a vstáva pravidelne.
Možno, že vy máte to šťastie, tešíte sa dobrému zdraviu aj psychickej pohode. Avšak práve ľudská myseľ dnes skutočne trpí, a to nielen u dospelých, ale aj detí.
Vedci zistili, že hladiny nervového rastového faktora boli nižšie u ľudí s depresiou alebo bipolárnou poruchou, ako u zdravých osôb. Lekári môžu potenciálne používať hladiny rastového faktora na sledovanie účinkov antidepresívnej liečby.
Cítite sa dnes mizerne a hľadáte dôvod? Podľa vedcov je dnešok najdepresívnejším dňom v roku. V Británii mu hovoria "Blue Monday".